HIZLI KİLO VERMEK İÇİN KARDİYO MU AĞIRLIK MI ?

HIZLI KİLO VERMEK İÇİN KARDİYO MU AĞIRLIK MI ?

hızlı kilo vermek, yağ yakmak, kardiyomu daha faydalı, ağırlık çalışmak, kardiyomu ağırlıkmı, zayıflamak için ne yapmam lazım, türkiyenin en iyi fitness makale sitesi

 

Selamun Aleyküm fitcevap.com takipçileri ben özgür mustafa geldeç, bugün yine sizlere yağ yakımı için kardiyo mu yapmalıyım yoksa ağırlık antrenmanımı yapmalıyım sorusunun cevabını vereceğim.

Benim salonumda olsun başka yerlerde olsun çok sık karşılaştığım sorulardan birisidir bu, o yüzden bu video herkese cevap niteliğinde olur inşallah.

-

Konumuza geçmeden önce arkadaşlar eğer hocanız sizinle ilgilenmiyorsa ve daha profesyonel bir şekilde çalışmak istiyorsanız www.uzaktanpt.com ‘ a girerek detayları inceleyebilirsiniz.

-

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar , Ben uzun yıllardır devam ettiğim fitness antrenörlük kariyerim boyunca spor salonuma gelen kişiler olsun uzaktan eğitim olsun nerden baksanız 10 binin üzerinde öğrencim olmuştur. Bunların hepsinde de aynı metodu izledim ve inanılmaz sonuçlar aldım. Yani bu anlatacaklarımı bilimsel anlamda desteklemekle beraber deneyimlerimle de desteklemiş oldum. Zaten önemli olanda bu arkadaşlar , birşeyi bilmek yetmez önemli olan bildiğiniz şeyleri uygulamaya döküp sonuç almaktır.  

-

Öncelikle şunları bir öğrenelim ve kafamıza kazıyalım arkadaşlar.

1-    Yağ yakımı nasıl olur ?

Yağ yakımı kabataslak anlatacak olursak , eğer aldığınız kalori yaktığınız kaloriden az olursa bununla beraber vücut otomatikman kilo vermeye başlayacaktır.. Burda hem kilo verip hemde biraz yağları da yakabilirsiniz.

Fakat yağ yakımı bununla da sınırlı değil arkadaşlar kardiyo antrenmanları ile belli bir kalp ritmine ulaştığınızda da kalori yakıp yağlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Yani açıkçası yağ yakmanın bir çok yolu var. Peki biz hangi yolu tercih etmeliyiz ?

-

Bu sorunun cevabını sizlere başımdan binlerce kez geçen olay ile anlatayım inşallah.

-

Benim spor salonumda çok fazla kardiyo ekipmanı yoktur 4-5 koşu bandı 4 5 tane düz bisiklet 4 5 tane eliptik bisiklet o kadar. Fakat 3 katlı ve 600 mt2 olan salonumda her aletten 3 4 adet vardır dambıl setlerinden tutunda ayarlanabilir göğüs sehpalarına kadar hepsinden en az 5 6 adet mevcuttur, Yani hiç sıra beklemeden tıkır tıkır sporunuzu yapabiliyorsunuz. Ama ne hikmetse salonu gezmek için gelen bazı kişiler direk kardiyo ekipmanlara kitleniyor. Sanki kardiyo ekipmanları ile herşeyi yapabiliyormuşussunuz gibi. Sonrada kayıt olmaktan vazgeçip çekip gidiyorlar ve salonun girişine 15 20 tane koşu bandını dizmiş olan hangi salon varsa gidip oraya kayıt oluyorlar. Açıkcası bu insanlar için üzülüyorum. Çünkü bu insanlar cahil kalmışlar , herhangi bir bilgileri yok , birde üstüne verdiğimiz bilgilere de inanmıyorlar. O yüzden bu tarz insanların benim salonuma gelmemesi zaten benim yararıma olan bir durum. Çünkü dik kafalı , herşeyi bildiğini zanneden ama aslında hiç bir şey bilmeyen , öğrenmeye kapalı olan insanların benim salonumda işleri olamaz.

-

Bu olayı sizlere anlatma sebebim ise eğer aranızda böyle yapan insanlar varsa ki , mutlaka vardır bu videoyu sonuna kadar izleyin ve kararı siz verin.

-

Yağ yakımı olayını ele aldığımız zaman karşımıza çıkan soru şu.

-

Yağ yakımı ve kilo vermek için kardiyo mu yapmam lazım yoksa ağırlık antrenmanı mı ?

-

Birinci olarak kardiyoyu ele alacak olursak. Bir kişi sadece kardiyo ve diyet yaparak zayıflarsa ve antrenman yapmazsa vücudunda sarkmalar ve deri çatlakları olacaktır ve bunlardan kurtulmanın tek yoluda ameliyattır arkadaşlar, Eğer siz sadece diyet ve kardiyo ile yağ yakmayı düşünüyorsanız o zaman zaten spor salonuna gitmenize gerek yokki. Biraz aklınızı kullanın , sadece koşu bantlarına bakarak tav oluyorsanız siz hiç düşünmüyorsunuz demektir. Dışarda yürüyüş yapın diyet yapın zaten zayıflarsınız. Hem daha eğlenceli olur hemde oksijeni daha ferah bir ortamda spor yapmış olursunuz. Ama şunu asla unutmayın FİTNESS ANTRENMANI OLMAYAN BİR ZAYIFLAMA ŞEKLİ SAĞLIKLI BİR ZAYIFLAMA ŞEKLİ DEĞİLDİR. Yani spor salonuna gelip yarım saat 1 saat boyunca koşu bandında yürüyen yada koşan bir kişi doğru bir şey yapmıyor demektir.

-

Bir çok uzaktan eğitim alan öğrencim bana gelip şu yan tarafta görmüş olduğunuz fotoğraf gibi fotoğraflarını atıyorlar ve deri sarkmasından, deri çatlaklarından muzdarip olduklarını söylüyorlar. Peki bunun nedeni nedir ? Tabiki de fitness antrenmanı yada ağırlık antrenmanı yapmadan zayıflamak…

-

Ağırlık antrenmanı yapmadan zayıflıyorsanız zaten kasları harekete geçirmediğinizden dolayı ve diyette yaptığınızdan dolayı kas kaybınızda olacaktır. Yani sizin verdiğiniz kilonun ciddi bir kısmı kas kaybı olarak size yansıyacaktır.

-

Bunu şu şekilde örnekleyebiliriz. 80 kiloluk bir bayan yada erkek diyet ve kardiyo ile ortalama 10 kilo verdiyse bunun en az 2 kilo ile 5 kilo arası kastır arkadaşlar. Bu rakam diyetinizde aldığınız protein miktarı ile alakalıdır. Yani siz yeterli protein almıyorsanız zaten bu rakamlar dahada yükseğe çıkabilir. Buda ilerde sizlere bir çok hastalığa sebebiyet verebilir.

-

O yüzden sadece kardiyo ve diyet ile zayıflamak mantıksızdır. Çünkü bizim burda ki amacımız zayıflamaktan ziyade vücudun sağlığı ve düzgün bir fiziğe sahip olmaktır.

-

Ayrıca kardiyo antrenmanı yaptığınız zaman yağ yakımı uzun bir süre devam etmez. Örneğin siz 30 dk boyunca yürüyüş yada koşu yaptınız diyelim ortalama olarak 400 – 500 kalori yakıyorsunuz. Fakat spor bittikten sonra kalori yakımınız duruyor. Neden ? Çünkü kardiyo antrenmanları sadece antrenman esnasında ve antrenmandan birkaç saat sonrasına kadar etkili olabiliyor. Siz o saatlerden sonra kalori yakamıyorsunuz.

-

Yani sizin metabolizma hızınızda gözle görülür ciddi bir değişiklik olmadığı için siz sadece kardiyo antrenmanı sırasında kalori yakabiliyorsunuz. Üstüne birde siz kas kaybı ile beraber metabolizma hızınızda düşüyor yani gün içinde oturduğunuz yerden yaktığınız kaloriyide düşürüyorsunuz. Ve işi iyice zorlaştırıyorsunuz. Bunun sonucunda da bir süre sonra şunları söylüyorsunuz “ benim kilo vermem durdu neden ? “ Çünkü siz sadece  kardiyo ve diyet yaparak metabolizma hızınızı git gide düşürüyorsunuz da ondan.  Peki asıl önemli olan nedir ?

-

Önemli olan bizim metabolizma hızımızı değiştirmemizdir arkadaşlar. Gün içerisinde ki hiçbir şey yapmadan yaktığımız kalori miktarını değiştirebilirsek o zaman biz oturduğumuz yerden bile yağ yakabilecek duruma geliriz.

-

Peki bu nasıl olacak ?

-

Metabolizma hızımızın değişebilmesi için öncelikle bizim vücudumuzda ki kas oranının artması gerekmektedir. Eğer vücudumuzda ki kas ne kadar artarsa vücudun harcayacağı kalori yani enerji miktarı da o kadar artacak demektir.

-

Örnek verecek olursak eğer 80 kilo ağırlığında ki bir kişinin ağırlık antrenmanı yaparak diyet yaptığını düşünürsek ve bu kişide 10 kilo vermişse bu kişinin kas kaybı minimum seviyededir. Çünkü çalışan demir pas tutmaz hesabı çalışan kaslar düzenli beslenme ile gelişir ve kas kaybıda minimum seviyeye düşer. Yani bu kişi 10 kilo vermişse bunun 1-2  kilosu kas kaybı olsa –ki buda gerçekten zordur, geriye kalanı su ve yağdır.

-

Peki kardiyo yapan bir kişi ile ile ağırlık çalışması yapan kişi arasında ki fark nedir ?

 

 

Kardiyo yapan kişi ortalama 4 kilo kas kaybettiğini varsayarsak ağırlık yapan kişininde 1 kilo kas kaybettiğini varsayarsak arada 1 kiloluk bir kas farkı söz konusu diyebiliriz. Ve bu kas farkı çok ciddi değişikliklere sebep oluyor arkadaşlar.

-

Daha önce dediğim gibi vücudumuzda ki kas kütlesi ne kadar fazla ise o kadar çok kalori yakarız.

Bu yüzden vücudumuzda bulunan 1 kilo kas kütlesi saatte ortalama 3 kaloriye denk geliyor.

-

Yani bir saat içinde oturduğunuz yerde 3 kilo kas ortalama 9 kalori yakıyor.

-

Gün içinde toplamda yaktığı kalori ise 24 x 9 = 215 kalori yapar

-

Ayda 215 x 30 = 6450 kalori

-

Yılda 6450 x 12 = 77400 kalori yapar.

-

Bu kalori miktarıda yaklaşık 8-10 kiloya eşittir arkadaşlar, Yani hiç kardiyo yapmadan sadece antrenman ve beslenmeye devam eden bir kişinin sadece kardiyo ve beslenme yapan bir kişiden senede ortalama 8-10 kilo daha fazla vereceğini gösterir.

-

Sonuç olarak kıyaslarsak eğer arkadaşlar.

Sadece kardiyo ve diyet ile kilo veren kişide

Deri sarkması ve deri çatlakları olabilir.

Kas kaybı yaşar ve metabolizma hızını düşürür.

Vücudunun sıkı görünümü ortadan kalkar daha gevşek ve yumuşak bir görünüme geçer.

Ve yaşadığı kas kaybından dolayı fiziği de düzgün görünmez.

Öte yandan sadece ağırlık ve diyet yapan bir kişi ise

Deri sarkması ve deri çatlağı oluşumu daha zordur.

Kas kaybı olayı minumum seviyededir.

Vücudunun sıkı görünümü artar hatlar belirginleşir daha diri görünür.

Fazla kas kaybetmediği için ve ilerde kas kazanacağı için metabolizma hızı sürekli artar ve gün içinde yakmış olduğu kaloride artar. Buda oturduğu yerden yağ yakmasına yardımcı olur.

Son olarakta kaslar daha diri ve belirgin hale geldiğinden daha fit bir görünüme sahip olur.

-

-

Sonuç olarak kardiyo ile yağ yakmaya çalışmak gereksiz ve zahmetlidir arkadaşlar. Şimdi düşünün gün içerisinde kardiyo antrenmanı ile 400 kalori yakacağınıza , gün içinde yediğiniz gıdalardan 400 kalori düşürün sonra birde ağırlık antrenmanı yapın ondanda size 200 kalori gelir etti size 600 kalori. Böylelikle Hem yağ yakımı yapmış olacaksınız hem kas kaybetmemiş olacaksınız hemde kas ekleyerek metabolizma hızınız artmış olacak hemde üstüne daha fit ve sağlıklı olacaksınız. Yani kardiyoya harcadığınız zamanı ağırlık antrenmanına harcarsanız sizin içi daha verimli olmuş olacak.

-

Evet arkadaşlar buraya kadar herşey güzel , peki kardiyo yapmak gereksiz midir ?

-

Asla ve asla gereksiz değildir arkadaşlar.

-

Kardiyo antrenmanları kalp ve damar sağlığı açısından nefes kontrolü ve ciğerler açısından çok önemlidir. Fakat gereksiz olan kardiyo antrenmanları ile yağ yakmaya çalışmaktır. Daha iyi bir sistem varken neden ben kardiyoya abanıp kendimi heba edeyim ki ?

-        

O yüzden arkadaşlar antrenmandan önce ve ya sonra ortalama 20 -30 dakıkalık farklı aletlerde yapacağınız kardiyo size yeterli olacaktır. Örneğin Eğer fazla kilolarınız varsa. 15 dk koşu bandında yürüyüş veya tempolu koşu 10 dk düz bisiklet 10 dk eliptik bisiklet gibi bir program yapabilirsiniz, Daha sonrada ağırlık antrenmanı yapabılırsınız. Yada ılk once ağırlık sonra kardıyoda yapabilirsiniz. Eğer Fazla kilolarınız yoksa antrenman öncesınde ip atlama bisiklet sürme gibi egzersizleri 10 15 dk yapmanız size yeterli olacaktır.

-

Ayrıca şunuda unutmayın arkadaşlar. Kalp sağlığı gibi şeyleri düşünüyorsanız bunu daha çok dışarda oksijeni ferah ortamlarda yapmanız daha mantıklı ve sağlıklı olacaktır.

-

Son olarak bu videodan çıkan sonuç YAĞ YAKIMI İÇİN KARDİYO YERİNE AĞIRLIK ANTERNMANI YAPIP DİYET YAPMAK DAHA FAYDALIDIR. FAKAT KARDİYOYU KOMPLE KESMEKTE MANTIKSIZDIR.

-

Evet arkadaşlar uzun bir video oldu ama tüm detayları sizlere anlatmam gerekiyordu. Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim. Eğer bu videoyu beğendiyseniz beğen butonuna basmayı ve kanalıma abone olmayı unutmayın.

-

İlerki zamanlarda atacağım videolardan annında haberdar olmak istiyorsanız zil butonuna tıklayarak bildirimleri açabilir ve böylece tüm videolardan anında haberdar olabilirsiniz.

-

Esselamu aleyküm ve rahmetullah.

 

 

Bu makale 24075 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.