FİTNESS UZAKTAN PT NEDİR ?

FİTNESS UZAKTAN PT NEDİR ?

 

Uzaktan Eğitim Nedir Ne Değildir ?

 

Selamun aleyküm fitcevap. Com takipçileri ben özgür mustafa geldeç , bugün sizlere bilgilendirme videosu yerine bilinçlendirme videosu çekiyorum. Lütfen bu videoyu sonuna kadar izleyin.

-

Son zamanlarda bu işi bilen insanların bile fitness uzaktan eğitime laf attıklarını görüyorum ve açıkçası bu insanların hiç düşünmeden bu denli konuşmaları beni üzüyor.

-

Şimdi hep beraber fitness uzaktan eğitim gereksiz mi inceleyelim kararı siz verin.

-

Öncelikle türkiyeye fitness uzaktan eğitim sistemini ilk getiren kişi benim. Yani bu işi sistematik bir hale getiren kişi benim. Bundan 20 sene öncesindede 30 sene öncesindede elbetteki uzaktaki insanlara program yazan yada danışmanlık yapan insanlar vardır. Zaten olmaması gibi bir durum söz konusu değil. Fakat bunu fitness uzaktan pt ismi ile belli bir sistem üzerinde pratiğe döken kişi benim. Bunu söyleme nedenim ise bu işi ilk başlatan benim en kaliteli benim demek değil. Zaten böyle bir şey demek akıllı bir insana yakışan bir hareket olmaz. Bunu söyleme nedenim , fitness uzaktan pt yi türkiyede tanıtan ben olduğumdan bu konular üzerinde sizlere bilinçlendirmeyi yapacak olanda ben olmalıyım diye düşünüyorum. Senelerdir de elimden geldiğince yapıyorum.

-

Şimdi ilk olarak türkiyede neden uzaktan pt gibi bir şey ortaya çıktı buna bakalım. Yani uzaktan pt yi birisi uydurdu da öyle mi çıktı yoksa bazı ihtiyaçlar üzerine mi ortaya çıktı bunu hep beraber inceleyim.

-

Türkiye de resmi olarak toplamda 1500 2000 adet spor salonu var ve bu spor salonlarındaki toplam üye sayısı ise 500 bin civarı. Bunu bir köşeye yazalım. Şimdi size soruyorum bu zamana kadar kaç tane spor salonuna gittiniz ve bu spor salonları sizin vücudunuza bakıp ölçülerinizi alıp sizin hedeflerinize göre size antrenman programı beslenme programı yazıp her ay tekrar ölçülerinizi alıp programlarınızı yeniledi ve sizinle ilgilendi ? Kaç tanesi size bu hizmeti verdi ?

-

Cevap çok basit ya hiç yoktur yada çok nadirdir. Peki ben bunu nerden biliyorum ? Gün içerisinde binlerce mail ve mesaj alan bir kişi olarak zaten çoğu insanın muzdarip olduğu bir durum bu. Bununla beraber 10 senenin üzerinde ki spor salonumda onbinlerce insan ile çalıştım ve bunların çoğuda bu durumdan muzdarip olduğu için benim salonuma geliyorlardı.

-

Demekki neymiş türkiyede ki çoğu salonda gerekli hizmetler verilmediğinden dolayı insanlar mağdur oluyorlarmış. Düşünün şimdi 500 bin kişinin sporsalonlarında spor yaptığı bir ülkede , hadi biz spor salonlarının çoğunun kötü hizmet verdiğini değilde iyi hizmet verdiğini düşünüp en iyi niyetle düşünüyoruz. Ve bu spor salonlarının sadece %15 inin kötü hizmet verdiğini varsayıyoruz diyelim. 500.000 kişi üzerinden kaba taslak 75 bin kişi kötü hizmet alıyor demektir. Ve bu rakam en az rakam daha resmi olmayan spor salonlarını hesaba katmadık bile. Ve birde çoğunluğun iyi hizmet veren spor salonu olduğunu varsaydık. Ama normalde bu rakam 150 200 bini geçer…

-

Düşünün arkadaşlar 1 yıl içinde ortalama 100 bine yakın kişi gittiği salondan memnun değil. Peki bu insanlar ne yapacaklar ?

-

Yani bu insanların çoğunun zaten bu konuda bir bilgiside yok , bana gelen mesajlara bakıyorum hocam ben 50 kiloyum gittiğim salondaki hocam antrenmandan önce 40 dk kardiyo yaptırıyor , napacak şimdi bu genç bana bunu söyleyin ? İnternete girip binlerce gereksiz kirli bilgi arasında kayıp mı olacak ? Yoksa internette 15 16 yaşında ki çocukların kendilerini büyük gösterip takma isimle fake profille hocaymış gibi yazdığı bilgileremi inanacak ? Yoksa gittiği salonda ki bilinçsiz bilgisiz hocaya kendini emanet edip 3 5 ay sonra bi deri bi kemik mi kalacak ? Ne yapacak ?

-

Bakın arkadaşlar biz kimseye araştırma yapmasın demiyoruz. Öğrenin araştırın. Zaten sizler için youtube da bi ton video çekip ücretsiz yayınlıyoruz. Bunları yapma nedenim sizlerin bilinçlenmesi için. Bunu unutmayın. Ama şu bir gerçek empati kurun biraz , herkes her konuda bilgi sahibi değildir , bir kişi bilmiyorsa gider bir bilene danışır , bunu herkes yapıyor bende yapıyorum. O yüzden insanların çoğu banada danışıyorlar. Şimdi aklınıza şu soru gelecek. E hocam sana danışıyorlar sen neden ücretsiz yardım etmiyorsun. Yahu arkadaşlar bakın empati kurmuyorsunuz. Bana gün içinde gelen mesaj sayısı ve mail sayısı toplamda ortalama 1500 2000 civarı. Şimdi ben nasıl hergün 1500 2000 tane soruya cevap verebilirim ? Her soruya ortalama 5 dk mı ayırsam –ki bu en az süre , ki 1 soru ilede kalmıyorlar arkasından farklı bir soru daha geliyor. 1500 tane soru cevaplamaya kalksam yanlış hesaplamıyorsam 7,5 8 saat boyunca bilgisayar başında oturup soru cevaplamam lazım. Bunu kim yapabilir ? Yani size desem ki gel kardeşim otur bilgisayar başına hiç ücret almadan 8 saat boyunca çalış. Hatta çalışırken sen adamlara geç mesaj atarsan her türlü hakareti küfürüde yiyeceksin desem Çalışırmısınız ? Kimse çalışmaz arkadaşlar. Bizde ilk başlarda her soruya cevap veriyorduk az mesaj geliyordu az mail geliyordu. Ama yaptığımız işi daha iyi yapmaya başlayınca mesaj sayısıda artmaya başladı ve artık bir süreden sonra bu mesajlara cevap verememeye başladık, gittim makale yazdım türkiyede seneler öncesinde makale yazan sayılı kişiler arasındaydım eski olanlar bilirler, 200 250 tane makale yazdım sırf insanların sorularına toplu bir yanıt vereyim diye. Olmadı youtube dan video çekmeye başladım , yani arkadaşlar ben sizlerin bilgilenmesi ve bilinçlenmesi için elimden geleni yapıyorum ama olay program hazırlamaya gelince elbetteki bunun bir karşılığı olması lazım. Yani kendinizi benim yerime koyun düşünün , hak vereceksiniz. Çünkü arkadaşlar yani bir program yokki ben size youtube da video çekeyim şunu yapın diyeyim. Öyle bir şey yok. Bakın bu zamana kadar arşivimde ortalama 1200 tane birbirinden farklı antrenman programı yazmışım. Yani bu iş öyle standart bir iş değil tek bir programı herkes yapsın öyle bir şey yok. Çünkü her insan aynı değil , adamın rahatsızlıkları var ona göre program yazarsın, adamın spor geçmişi sağlamdır ona göre yazarsın , adamın hedefi farklıdır ona göre yazarsın , adamın maddi durumu kötüdür ona göre yazarsın ve bunun gibi bir çok faktör var ortada. O yüzden arkadaşlar ben sizlere diğer hocaların yaptığı gibi bilgilerimi saklayıp kimseye söylemeyip youtube a sadece antrenman videolarımı atıp program satmaya çalışmıyorum. Ben sizlere hem ücretsiz bilgi veriyorum hemde bilinçlenmeniz için yardımcı oluyorum. Lütfen bu konuda anlayış gösterin.

-

Ama ordan kendini akıllı zanneden biri çıkıp diyor ki – uzaktan eğitim mi olurmuş adamı görmeden dokunmadan program mı yazılırmış , hocalar boşunamı varlar , internette zaten herşey var vs vs vs.

-

Bu insanlar her belgesi olanı yada her diploması olanı hoca zannediyor heralde. Arkadaşlar 2.kademe bir fitness antrenörlük belgesi almak çok basit bir şey. Sokaktan geçen bir adamı alayım ben kursa yazdırayım 15 gün kursa gitsin alır zaten 1.kademeyi. Sonra diğer kursa gider 2. Yide alır. Hoca sana birinci ders anlatır herşeyi , 2.ders sınav yapar , sende yaparsın geçersin yani öyle aman aman zor bir şey değilki. Yani siz belgeye yada diplomaya takılı kalırsanız sürekli pişman olursunuz.

Burda ben belge ve diploma bir işe yaramıyor demiyorum yanlış anlamayın. Benimde belgelerim var , Sadece diyorumki bu belge ve diplomayı işi bilende alır bilmeyende alır , önemli olan aldıktan sonra kendini geliştirmesi ve bu konuda bilgi sahibi olması çalışması tecrübe edinmesi gerek diyorum. Ve tecrübe edindiği bilgilerlede, insanlarla öğrencileriyle ilgilenmesi gerek. Yoksa al belgeyi al diplomayı as duvara aç salonu gelsin müşteri koy bir tane fiziği güzel genç ilgilensin müşteriyle sen otur keyif yap. Böyle birşeyi kim kabul edebilir sizce ? Ondan sonrada uzaktan eğitim gereksiz de. Yahu hepiniz keşke işinizi düzgün yapsanızda uzaktan eğitime gerek kalmasa. İnsanlar mağdur olmasa. Resmen paralarıyla rezil oluyor millet.

Hele birde şu lüks spor salonları yokmu tam bir para avcısı, üyelik yaparken her türlü vaadi verirler üyelik yapıp parayı aldıktan sonra, hocalar birkaç gün ilgilenir, sonra ilgilenmez. 2 hafta sonra hocaya gidip ilgi istediğinizde size hemen birebir ders paketlerimiz var incelemek isterseniz saati 100 150 tl aylık 1000 tl falan gibisinden şeyler teklif ederler. Yaşayanlar bilirler bunu arkadaşlar.

Bakın ben kendi salonumda tüm öğrencilerin , vücutlarına bakarım , spor geçmişlerine bakarım , hedeflerine bakarım , ölçülerini alırım , programlarını yazarım , beslenme programlarını yazarım , her ay tekrar yağ oranlarına değişimlerine bakarım , programlarını düzenlerim , sıkıntıları varsa dinlerim , beslenme anlamında destek olurum , bir çoğu ile beraber antrenman yaparım , her ay belli bir etkinlik yapmaya çalışırız halı saha olsun , piknik olsun vs vs vs Ve bunuda ek ücret almadan yapıyorum , yani bunların hepsi salon aidatının içinde arkadaşlar,

Şimdi size soruyorum Her salon bu şekilde yapsa kim uzaktan eğitim alır ? Kimse almaz. O yüzden arkadaşlar uzaktan eğitim uydurulmuş bir sistem değil. İhtiyaç üzerine ortaya çıkan bir sistemdir.

-

Buraya kadar olan bölümde uzaktan eğitim nerden ortaya çıkmıştır bunun yanıtını verdik. Şimdi sizlere uzaktan eğitim nedir ne değildir onu anlatayım

Videonun başında dediğim gibi son zamanlarda gerçekten bu işte uzman olan senelerini vermiş insanların fitness uzaktan eğitime laf atmaları çok üzücü bir durum. Tamam piyasada artık bin tane kendini antrenör sanan insan var bunlarda uzaktan eğitim veriyor fakat bu fitness uzaktan eğitime laf atan uzman hocalar, kişiler üzerinden değil direk fitness uzaktan eğitime laf atıyorlar ve gereksizdir diyorlar. Ama kendileri de farkında olmadan uzaktan eğitim  veriyorlar haberleri yok.

-

Yani siz hiçmi uzakta yaşayan bir akrabanıza beslenme programı yazıp yollamadınız ? Yada beslenme tavsiyeleri sunmadınız ? Siz hiçmi uzaktaki bir kuzenınıze yada yegenınıze antrenman programında önerilerde bulunmadınız yada program yazmadınız ? Yazmadım diyen kişi açık ve net yalan söylüyordur. Yahu bu zaten normal bir durum , eğer ki ben bu işte bilgi sahibiysem ve benim akrabamdan bir kişi benden yardım istiyorsa elimden gelen ne varsa yaparım zaten.

Bu insanlar daha uzaktan eğitimin tanımını bilmeden uzaktan eğitime laf atan insanlar. Çamur at izi kalsın ,çok basit herkes için artık. Bakın bundan seneler öncede youtube kanalımda söylemiştim şimdi tekrar söylüyorum.

-

1 Uzaktan eğitim yakından eğitim kadar etkili değildir.

2 Uzaktan eğitim sadece ihtiyaç durumlarında alınabilir

3 zaten benim siteme girdiğinizde yazan şudur. “ EĞER HOCANIZ sizinle İLGİLENMİYORSA YANİ SİZE ANTRENMAN PROGRAMI BESLENME PROGRAMI YAZMAYIP YAN GELİP YATIYOR SİZDEN PARAYI ALDIKTAN SONRA SİZİ Bİ TARAFINA TAKMIYORSA VE DAHA PROFESYONEL BİR ŞEKİLDE BİLİNÇLİ OLARAK HEDEFLERINIZE ULASMAK İSTİYORSANIZ UZAKTAN EĞİTİM ALABİLİRSİNİZ “

Peki burdan çıkan sonuç ney ?

Hocan seninle ilgileniyosa memnunsan alma kardeşim uzaktan eğitim gereksizdir.

Ama hocan senınle ılgılenmıyorsa bu işe senelerini vermiş uzman olan bir kişiden fikir alabilir program alabilir ve kendinide bu yönde geliştirebilirsin o zaman uzaktan eğitim alabilirsin. Sonucu çıkıyor

Burda mantıksız olan nedir ?

Biz bile herşeyi bilmiyoruz ben 10 seneden fazla bu işin içindeyim hergün yeni birşeyler öğreniyorum ve benden büyük olsun küçük olsun farketmez bana birşeyler öğretecek her insana kapım sonuna kadar açık , olması gerekende budur zaten. Egonuzu bir kenara bırakıp öğrenmeye açık olabilmek.

-

Ayrıca bu uzaktan eğitime laf atanlar ne sanıyorlar acaba , biz sanki hiç adamın vücudunu görmüyoruz kafadan program yazıyoruz falanmı sanıyorlar ? Arkadaşlar bir kişi uzaktan eğitime başlamadan önce maddi imkanları nelerdir beslenmeye ne kadar para ayırabilir , haftada kaç gün antrenman yapabilir , spor geçmişi nedir , sakatlıkları ve ya rahatsızlıkları varmıdır vs gibisinden bir çok bilgi alıyoruz bunun yanında 4 5 tane farklı açılardan fotoğraflaını alıyoruz, eğer fotoğrafta da detayları göremezsek video istiyoruz , derisinin kalınlığı nedir , sarkmalar varmıdır tarzında , daha sonra eğer yapabiliyorsa yaağ kas su ölçümleri varsa onları alıyoruz. Yani arkadaşlar vücudunu analiz etmek ile alakalı olarak ne kadar detay varsa biz bunlara bakıp program yapıyoruz zaten. Daha sonrada kişiler bu hareketleri düzgün yapsın diye youtube da olsun başka yerde olsun hem resimlerini hemde videolu olarak açıklamalarını veriyoruz ki hareketi en doğru şekilde yapsın diye. Ama gel görki bir kişi bir kişiye iftira atmak istese yada çamur atmak istese bunların hiç biri umrunda olmuyor …

-

Sonra gelelim şu konuya ,  zaten internette herşey var adam ordan bakar yapar.

Ona bakarsanız siz hasta oldunuz diyelim tıp kitabında da herşey yazıyor açıp bakalım uygulayalım doktora gitmeye gerek yok ? Yada biz bir mobilya yapıcaz diyelim adam bize mobilyanın nasıl yapılacağını kâğıda yazmış vermiş , biz hiç bilgimizin olmadığı bu konuda mobilyayı yapalım o zaman ? Ustaya gerek yok ?

Arkadaşlar bakın siz o mobilyayı belki yaparsınız ama bir usta o mobilyayı 3-4 saatte yaparken siz o mobilyayı belki günler geçse anca yapacaksınız, Ayrıca bir usta o mobilyayı on numara beş yıldız yaparken siz o mobilyayı çok kusurlu yapacaksınız.

Şimdi size soruyorum bir kişi diyelim fitness hakkında çok bilgisi yok ve hocasıda onunla ilgilenmiyor. Bu adam internete girip binlerce gereksiz bilgi içerisinde deneye yanıla deneye yanıla doğru bilgilere ulaşana kadar aylar geçecek ve belkide bir çoğunuzun yaptığı gibi ilk zamanlarda yaptığı yanlış hareketler yada yanlış sistemlerle kendileri üzerinde kalıcı sakatlıklar bırakacak yada vücudunun pozisyonunu bozacaklar. Şimdi bu kişi bu kadar şeyle uğraşmak yerine senelerdir bu işi yapan tecrübesi olan 10 binlerce vücut görmüş bir çok sakatlık görmüş bir çok vücut tipi tanımış bir ççok sorunla karşılaşmış olan uzman birinden neden destek almasın ?

-

Arkadaşlar bakın para yerine gelir mal yerine gelir ama hiçbir zaman , zamanı yerine koyamazsınız. Bu hayatta en çok değer vermeniz gereken şey zamandır , eğer siz zamanı düzgün kullanmazsanız zaman akıp gider geride gelmez, O yüzden zamanınızı boşa harcamak yerine kısa yoldan bilen birileri ile çalışmanız her zaman daha mantıklı olmazmı ? Olur tabikide

-

Arkadaşlar uzun bir video oldu ama bu videoyu sonuna kadar izleyen herkesin artık bu konuda bilinçlendiğini düşünüyorum. Sonuç olarak uzaktan eğitim ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkan bir sistemdir ve doğru kişiler tarafından doğru kişiler üzerinde doğru şekillerde kullanıldığı durumda faydalıdır. Ama siz giderde bu işte uzman olmayan yeni yetme bir kişiden yada daha bu işte 2 3 sene spor yapmış vücudunu geliştirmiş ama beynini geliştirememiş olan kişilerden uzaktan eğitim alırsanız elbetteki faydasız olacaktır. Birde gidipde uzaktan eğitimde dünyanın parasını veriyorsanız hiç vermeyin daha iyi, adamlar artık öyle bir duruma gelmiş ki göğüs için programa ayrı bir ücret kol için programa ayrı bir ücret talep eder olmuşlar. Yok whatsapp olursa şu kadar yok şu olursa bu kadar deyip resmen insanları kazıklar olmuşlar. Arkadaşlar 2017 olarak söylüyorum bu işin hakkı 3 4 aylık bir program olarak en fazla 300 dür oda ileri seviye programlar için geçerlidir yani normal yeni sporcular yada orta seviye sporcular için bu rakam 300 den dahada az olmalıdır. Gidipte 400 500 lira para verip , o paralara yazık etmeyin. Hocanızıda iyi seçin.

-

Ayrıca bunları benden eğitim alın diyede söylemiyorum. Zaten ben herkese eğitimde vermiyorum öğrencileri kendim seçiyorum azimli hırslı disiplinli olan kişilerle çalışıyorum , bunun yanında zaten aylık belli bir limitim var az insanla çalışıp verim alabilmek için , çok insanla çalışmıyorum.

-

Velhasıl kelam konu çok uzadı inşallah hepsini izlemişsinizdir ve yararlı olmuştur.

-

Esselamu aleyküm ve rahmetullah.

 

 

 

 

Bu makale 1819 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.