TEKNOLOJİ,SPOR VE MOTİVASYON İLİŞKİSİ

TEKNOLOJİ,SPOR VE MOTİVASYON İLİŞKİSİ

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

TEKNOLOJİ,SPOR VE MOTİVASYON İLİŞKİSİ

Herkes bilirki her spor dalında motivasyon çok önemlidir. İnsanların motive olmasıyla beraber gelen başarılar dereceler dünya rekorları vs her zaman için sporun büyük bir parçası olmuştur. Teknolojinin hayatımıza sonuna kadar girdiği günlerde artık insanlar kafayı yemiş bi şekilde yattığı yerde kilo verelim hem yiyelim içeşim hemde kilo verelim güzel görünelim niyetindeler. son zamanlarda son derece lüks spor salonlarına gidip hazırlanmış antrenman programları beslenme listeleri ve havuz sauna spa derken çoğu zaman bu salonlardan kilo alarak geri döndüğümüz oluyor. Peki ya neden ? hiçbir zaman unutmayın ki “ önce hoca sonra salon” …

 

peki ya diğer etkenler neler ?

·         şu anda 2 adımlık yolda bile çocuklar okullarına servisle gidiyor çantalarını anneleri taşıyor bazı okullarda ise kitaplar okulda kalıyor. Çocuklar o kadar çok rahat büyüyorlar ki.. biz çocuklarımıza iyilik yaptıgımızı düşünürken aslında kötülük yapıyoruz haberımız yok. 

·         İnternet çıktı çıkalı herşeyimizi tek bir tıkla internetten alır olduk. Halbuki önceden ne kadarda aktiftik değilmi ? saatlerce çarşıda vakit geçirir aldıgımız eşyalarımızı kollarımızda taşırdık J

·         Gel gelelim birde merdiven çıkma olayına. Artık o kadar üşengeç bi hal aldık ki 3. Katta evimiz olsa oraya bile asansörle çıkar olduk. Halbuki asansör yerine merdiven kullansak ne kadarda çok kalori yakacağız haberimiz yok..

·         Hele birde arabalar yokmu arabalar artık trafik o kadar yoğun ki bir evde 2-3 tane araba annesınde babasında oglunda kızında ayrı ayrı. Hadı onu geçtik iki adımlık yola bile arabayla gider olduk. O kadar çok alıştık ki bırakamıyoruzda. ..

·         İnternet zaten ayrı bir dert. Evet belki sosyal medya çok yararlı olabiliyor fakat bagımlılık haline geldikten sonra insan yemek yemeyi bile unuttugu oluyor. Obez olan cocukların çoğu evde online oyunlara kaptırıp kendılerını anneleri babaları masalarına kadar yemekleri getiriyor.  Hareketsizlik üzerine hazır yemek hooop direk kilo.

Tüm bunlara karşı önerilerim :

·         Çocuklarınız okula giderken ev yakın ise sizde onunla beraber okula yürüyerek gidin bırakın çantasını o taşısın tabiki çok agır olmamak kaydıyla.

·         İnternetten alış veriş yapabilirsiniz fakat birazda kendinizi dışarıya atıp hem alışveriş keyfini yaşayın hemde metabolizmanız biraz hızlansın.

·         Oturdugunuz daire çok yuksekte degılse asansör değil merdiveni kullanın böylece hem kalori yakmıs olacaksınız hemde eklemlerınız hareket ederek kireçlenme vs önlemiş olacaksınız.

·         Arabanızı sadece acil durumlar halinde kullanın. Spor salonunuz yakın ise bisiklet yada yürümeyi tercih edin. Evinizden markete gideceginizde çok bir şey almayacaksanız eğer. Yürüyerek gidin.

·         Çocuklarınıza baskı uygulamayın fakat onları cokta serbest bırakmayın. Yok benım oglumun kızımın boyu kısalır yok cok kucuk falan demeyın. Bilgisine güvendiğiniz bir Spor salonuna kayıt ettırın. Her yaşa göre antrenman programı mutlaka vardır. Bırakın cocugunuz ınternet basında duracagına spor yapsın. Ve cocugunuza ıntrenetı yasaklamayın bazı yaptıgı aktıveteler karsılıgında ona ödül olarak 1 – 3 saat internette oyun oynamasına izin verin.

 

Teknolojinin bir çok kötü yanını saydık fakat birde iyi yanları var  ;

·         Çoğu kişide artık android telefonlar bulunmakta ve bu telefonlara spor programları indirilebilir. Örneğin spora çıktıgınızda gps le beraber ne kadar km koştunuz ne yaptınız bunları kayıt altında tutabilir ve böylelikle hem sosyal medyada bunların otomatik olarak yayınlamasını saglayabılırsınız. Bu hem sizin özguvenınızı hemde motivasyonunuzu olumlu yonde etkıleyecektır.

·         Yeni çıkan bileklikler –ki bende kullanıyorum hem kalp atısınızı hem yaktıgınız kaloriyi attıgınız adımı gösterıyor. Ve telefondan yada internetten senkronizasyon yaparak diğer arkadaslarınızla yarış yapabılırsınız. Buda sizi motive etmekte birebir etkilidir.

·         Yüzmede su altı kameraların çoğalması hatta cep telefonlarının su altı çekim yapabilme özellikleri yüzücüler içinde motivasyon kaynagıdır.

·         Teknolojinin ilerlemesiyle beraber değişik sistem ayakkabılarda hem konforunuzu arttırıp hemde motivasyonu arttırabılır. Her zaman için yenilik iyidir.

·         Cep telefonunuzdan yada internetten ayakkabanın altına takılan çip sayesındede attıgınız adımı kac km kostugunuzu kayıt altına alıp arkadaslarınızla yarısabılme olanıgıdamotivasyon kaynakları arasında yer almaktadır.

·         İnternette gelişen sporla alakalı web sitelerinde antrenman programı yazmak gelişim takibi ve bazı yarışmalarda sizin motivasyonunuzu arttıracaktır. Sosyal medya spor ile alakalı sayfalara girip before after resimleri görerek bazı videolar izleyerekte çok güzel motivasyon sağlayabilrsinz

 

Egzersiz ; fiziksel ruhsal psikolojik etkenlerle baş etmede birebir rol oynar. Her ne kadar yorgun ve isteksiz bile olsanız yavaş tempo spor yapabilirsiniz. Yorgunken yapmak istemediğiniz yarım saatlik hafif tempo spor aslında size en iyi agrı kesiciden bile etkili bir ilaç olabilir unutmayın…

 

HAYATINIZA TEKNOLOJİYİ SOKUN FAKAT KENDİNİZİ HANTALLAŞTIRMAYIN !!!

 

 

 

 

 

Bu makale 366 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.