SU İÇMENİN KASLARA FAYDALARI NELERDİR

SU İÇMENİN KASLARA FAYDALARI NELERDİR

 

Su içmek neden bu kadar önemli ?

 

Selamun aleyküm fit cevap .com takipçileri ben özgür mustafa geldeç , bugün sizlere vücut geliştirmeciler için su içmek neden bu kadar önemli ve bizler neden çok su içiyoruz bu konuları konuşacağız inşallah.

-

Konumuza geçmeden önce eğer gittiğiniz salondaki hocanız sizinle ilgilenmiyorsa , benimle çalışan kişilerin değişimlerin ve yorumlarına göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girip detayları inceleyebilirsiniz.

-

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar , öncelikle suyun genel anlamda faydalarına bakalım ve daha sonrada vücut geliştirmeciler için neden çok önemli sorusunun cevabını detaylı bir şekilde anlatalım inşallah.

Genel olarak suyun yararlarını kısaca sayacak olursak

1 Su vücudun her hücresinde elektriksel ve manyetik enerji üretir, bize yaşam gücü verir. 2 Hücre yapısındaki maddeleri birbirine bağlayan bir yapıştırıcıdır. 3 Su, besinlerdeki gerekli öğelerin emilimini artırır. 4 Kalp krizi ve felce karşı koruyucudur.5 Kalp ve beyin damarlarında pıhtılaşmayı önler.6 Cildi yumuşatır ve yaşlılık belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.7 Uykuyu düzenler.

Ve daha saymadığımız onlarca yararı bulunmaktadır arkadaşlar. Peki biz vücut geliştirmeciler için su neden önemlidir şimdi buna bir gözatalım.

Öncelikle arkadaşlar biliyorsunuz ki biz sporcular , kas gelişimi için , belirli ölçülerde protein karbonhidrat ve yağ alıyoruz , böylece çalıştırdığımız kaslarda oluşan tahribatı en hızlı ve en kaliteli bir şekilde tamir edip onların büyümesini sağlıyoruz.  Hatta bununlada kalmıyor üzerine birde protein tozu gibi gıda takviyesi olan supplementleri kullanıp , kas gelişimini dahada hızlandırıyoruz. Tabi bunları yaparken supplement kullanalım yada kullanmayalım farketmez , yediğimiz besinlerdeki proteinlerin sindirimi esnasında böbreklerimize belli bir yük biniyor. Şimdi burda bazı arkadaşlar , bu durumdan korkabilirler fakat bu durum korkulması gereken bir durum değildir. Çünkü siz spor yapmasanız bile supplement kullanmasanız bile normal bir vatandaş olarak yemiş olduğunuz kırmızı et tavuk yada proteinli herhangi bir gıda sonrasında böbreklerinize yine belli bir oranda yük binmiş olacak, o yüzden aslında bu olay her insanın başına gelen bir durum diyebiliriz. Bu durumda yapılması gereken ise vücudumuzun nasıl çalıştığını bilerek hareket edip organlarımızın ihtiyacı olan besinleri tespit etmek ve vücudumuzu sağlıklı tutabilmek.

Ve Böbrek fonksiyonlarımızıda sağlıklı tutabilmemiz için en önemli besin kaynağı ise su dur arkadaşlar. Eğer biz yeteri kadar su içersek vücudumuza aldığımız protein karbonhidrat vs gibi gıdaların vücut tarafından emilmesini ve kaslara taşınmasını daha da hızlandırmış oluruz ve vücudumuzun iç temizliğini de su içerek yapmış oluruz.

Bununla beraber su Eklem boşluklarındaki temel yağlayıcı maddedir, artrit ve sırt Ağrılarının oluşumunun önlenmesinde yardımcı olur. Buda biz vücut geliştirmeciler için çok önemli bir etkendir.

Ayrıca Besinlere enerji verir ve parçalanan besinler sindirim sırasında bu enerjiyi vücuda aktarır. Susuz yenen yemeğin vücut için hiçbir enerji değeri yoktur. O yüzden vücut geliştirme yarışmacıları yükleme yaparlarken yani yarışmadan 1 gün önce veya yarışma gününde kupkuru olan vücutlarını şişirmek ve adaleyi canlandırmak için yükleme yaparken yanında suda içerler. Ve Bu yarışmacıların kasları inanılmaz diri ve canlı durur. Bu konu hakkında bilgisi olmayan yarışmacılar ise aman hatlarım kaybolmasın şöyle olmasın böyle olmasın diye diye su içmezler ve kupkuru bir deri bir kemik olarak çıkarlar buda onların kaslarının parçalı ve kuru durmasını sağlar fakat canlı ve diri olmadığından dolayı derece alamazlar. O yüzden besinlerin yanında su içmek çok ama çok önemlidir.

Bunların dışında çok su tütketimi yapmak ile beraber derinizin kaliteside artar , yarışmacılardaki yada çok su içen profesyonel sporculara bakarsanız eğer derilerinin kalitesi çok iyidir hatta derisinin rengi bile belli bir oranda değişir ve güzelleşir. Burda biz spocular için önemli birşeydir arkadaşlar.

Ayrıca Su , Bütün besinlerin, vitamin ve minerallerin temel çözücüsüdür. Vücutta besinleri küçük parçalara ayırır, sindirimlerinde ve son metabolik aşamalarında görev yapar. Besinlere enerji verir ve parçalanan besinler sindirim sırasında bu enerjiyi vücuda aktarır. O yüzden unutmayın Susuz yenen yemeğin vücut için hiçbir enerji değeri yoktur. Su, besinlerdeki gerekli öğelerin emilimini artırır. Bütün öğelerin vücuda taşınmasına yardımcı olur.Akciğerlerde Oksijen toplayan kırmızı kan hücrelerinin çalışma verimini artırır. Hücreye ulaşan su, o hücreye oksijen verir ve atık gazları vücuttan atılmaları için akciğerlere taşır. Vücudun çeşitli bölgelerinden zehirli atıkları toplar ve atılmaları için karaciğer ya da böbreklere taşır.

Evet arkadaşlar bir videonun daha sonuna geldik eğer gittiğiniz salondaki hocanız sizinle ilgilenmiyorsa , benimle çalışan kişilerin değişimlerine ve yorumlarına gözatmak isterseniz benim resmime tıklayarak detayları inceleyebilirsiniz ayrıca alttaki videoya tıklayarakta sizler için seçtiğim videoyu izleyebilirsiniz. Videoları beğenmeyi kanala abone olmayı ve zil butonuna basmayı unutmayın. Esselamu aleyküm ve rahmetullah.

 

 

Bu makale 2353 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.