STEROİD HAKKINDA HERŞEY !

STEROİD HAKKINDA HERŞEY !

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

Merhabalar bugunkü makalemiz steroidler hakkında olacaktır. Size protein tozlarından bahsetmiştim. Şimdi sıra steroidlerde. Herkesinde bildiği gibi çoğu insan steroid kullanıyor – ki bu yurtdışında çok daha yaygın bir şekilde. Şimdi steroidi başlıklarla inceleyecek olursak ;


1-      Steroid nedir?

2-      Steroid neden kullanılır ?

3-      Steroidsiz kas inşası ne ölçüde olur?

4-      Steroidsiz kas yapılmazmı ?

5-      Steroid kaç yaşında kullanılır yada ne zaman kullanılır ?

6-      Steroid kullanırsak bize yararları yada zararları ne olacak ?

7-      Steroid kullanım aşamasında vermemiz gereken kararlar neler olmalıdır ?

8-      Steroid kullanım aşamasında ne gibi şeylere dikkat etmeliyiz ?

9-      Steroid kullanan insanlar ile normal insanlar arasındaki farklar nelerdir ?

10-   Steroid kullanan insanların kasları halk diliyle şişme kas mı yoksa gerçek kasmı ?

Sanırım bu kadar soru işareti yeterli herkes için. Kafanızdaki sorular genelde bunlar olsa gerek. Şunu bilmelisinizki bu konu , sayfalar hatta kitap bıle yazılabılecek duzeyde bır konu. O yüzden ben size maddeleri yine her zamanki gibi anlayacağınız türden ve öz bir şekilde yazmaya çalışacağım.

ŞUNU BELİRTMEK İSTİYORUM. DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜNÜN YAPTIĞI BİR ARAŞTIRMA SONUCU

1-      TÜTÜN YÜZÜNDEN HER YIL 435.000 AMERİKALI ÖLÜYOR.

2-      ALKOL YÜZÜNDEN HER YIL 75.000 KİŞİ ÖLÜYOR

3-      ANABOLİC STEROİD YÜZÜNDEN İSE SADECE 3 KİŞİ ÖLÜYOR (bilinçsiz kullanımdan oda)

ÖLÜM NEDENLERİNİN LİSTESİNDE İSE ŞUNLAR YER ALIYOR (EN ÇOK ÖLÜM OLANDAN EN AZA)

1-      ALKOL

2-      KOKAİN

3-      MARİJUANA

4-      HEROİN

5-      NARCOTİC  ANALGESİCS

6-      BENZODİAZEPİNES – NOS

7-      ACETAMİNOPHEN

8-      ALPRAZOLAM

9-      10- 11- 12- 13 14- DİYE GİDİYOR EN SONRALARDA İSE SIRALAMADA

25- ASPİRİN (ilk 25 in içinde yer alıyor)

.

.

.

142- ANABOLİC STEROİDS (multivitaminlerden bile sonra yer alıyor)

Bu kaynağa internetten bigger stronger faster filmini izleyerek ulaşabilirsiniz.

STEROİDLER ZARARLIDIR FAKAT BİLİNÇLİ KULLANIP ZARARI EN AZA İNDİRGENEBİLİR !

 

1-      STEROİD NEDİR ?

Bu ilaçlar çok çeşitli olup hepsi ayrı ayrı sentetik hormon ilaçlarıdır. Kısaca dört halkadan oluşup protein resopterlerine bağlanıp böylece fizyolojik olarak etki gösterirler.  Profesyonel ve amatör sporcular tarafından oldukça farklı branşlarda tercih edilirler.

Wikipedia da steroidin tanımı ise şu şekilde.

Steroid, birbiriyle kaynaşmış dört halkadan oluşmuş karbon iskeletli bir lipittir. Steroitler asetil KoA biosentez yolundan oluşurlar. Farklı steroidler bu halkalara bağlı olan fonksiyonel gruplar bakımından birbirlerinden ayrılırlar. Bitkiler, hayvanlar ve mantarlarda yüzlerce çeşit steroid tanımlanmıştır. Steroitlerin canlılarda genel olarak en önemli işlevi hormon olaraktır. Steroid hormonlar, steroid hormon reseptör proteinlere bağlanarak fizyolojik etkilerini gösterirler. Bu reseptörlere bağlanınca gen transkripsiyonu ve hücre fonksiyonunda değişimlere neden olurlar.

İnsan fizyolojisi ve tıpta en önemli steroidler kolesterol, steroid hormonlar, onların öncülleri ve onların metabolitleridir. Kandaki steroitler taşıyıcı proteinlere bağlıdırlar.

Kolesterol önemli bir steroid alkolü olup hücre zarlarında yaygınca bulunur. Vücuttaki kolesterolun fazla miktarda bulunması ateroskleroz gibi hastalıklara ve diğer sorunlara yol açabilir. Çoğu diğer steroid kolesteroldan sentezlenir. Ayrıca çeşitli hormonlar, omurgalı hayvanlarda bulunancinsiyet hormonları da dahil olmak üzere, kolesterolden üretilir.

Yaygın bazı sterol grupları aşağıda listelenmiştir:

 

·         Anabolik steroidler, androjen reseptörleri ile etkileşip kas ve kemik sentezini artıran bir steroid sınıfıdır. Doğal ve suni steroidler vardır. Sporcular tarafından performans artırmak için kullanılan "steroidler" bunlardır.

·         Kortikosteroidler grubuna glukokortikoidler ve mineralokortikoidler dahildir:

o    Glukokortikoidler meatabolizma ve bağışıklık sisteminin çeşitli yönlerini düzenlerler. Astım ve artrit gibi yangısal durumların tedavisi için sıkça kullanılırlar.

o    Mineralokortikoidler kan hacmini düzenlemeye ve böbreklerden elektrolit kontrole yararlar.

·         Cinsiyet steroitleri, cinsiyet farklılıklarını ve üremeye destek sağlayan cinsiyet hormonlarının bir alt grubudur. Aralarında androjenler, östrojenler ve projestajenler bulunur.

·         Fitosteroller bitkilerde bulunan steroidlerdir.

Steroid terimi belli bağlamlarda daha sınırlı bir anlamda kullanılır. Örneğin, tıp ortamında endokrinolog olmayanlarca steroid genelde kortikosteroidleri ve hemen her zaman glukokortikoidleri kastetmek için kullanılır. Spor veya vücut geliştirme bağlamında steroid anabolik steroid anlamında kullanılır.

2-      STEROİD NEDEN KULLANILIR ?

Aktif spor yaşamları çok yoğun insanlar görürüz ve bu insanlar sürekli ilgili olduğu spor branşında sürekli bir derece bir mevki yada bir başarı için didinir dururlar. Steroid kullanan kişiler genelde bu hırslarının kurbanı olup daha naturel yoldan bir başarıya ulaşmadan yola direk steroidden giren kişilerdir

 

Steroidlerin neden kullanıldığını şu maddeler altında toplayabiliriz

1-      Herhangi bir yarışmada “ derece “ yapmak amaçlı

2-      Plajda dikkat çekmek için (genelde bu insanlar yazın steroid alıp baklavaları çıkarıp kışın göbekli gezerler )

3-      Hırs yapıp bir an önce vücut yapmak isteyenler  (buda genelde bilinçsizce yapılır)

4-      Başka sporculara özenip onların yolundan gitmek istemeleri…

Örnek : bir bisiklet yarışında sporcu performans arttırıcı bir steroid alıp o yarışmanın birincisi olabilir. Fakat ne kadar doğru ne kadar yanlış ??? kararı siz veremessınız o kararı sporcu verir. Zararlarınıda yararlarınıda bilerek kullanan kişi kendisi.

3-      STEROİDSİZ KAS İNŞASI NE ÖLÇÜDE OLUR ?

Tabiî ki de steroid kullanan insanlara göre naturel insanlar arasındaki kas inşası çok farklıdır. Naturel insanların 1 senede yapacağı kas kütlesini steroid alan bir sporcu 3 ayda yapabilir. Ortalama bir vücutcu kas yapmak için aklına gelebilecek her şeye başvurabilir. Bazı sporcu grup ayda 5 kg kas inşa ettiğini varsayıyor bazıları ise senede 15 20 kılo kas inşa ettiğini varsayıyor. Kusura bakmayın ama eğer steroid kullanmıyorsanız bu rakamların yanından bile geçemessiniz.

 

 

 

Mükemmel diyet antrenman ve supplement kullanımı ile –ki dinlenme taktiklerini de işin içine katarak bir erkek sporcu ortalama haftada 300 – 600 gram arası saf kas gelişimi sağlayabilir. Bu gelişim haftalık olarak baz alındığında gözünüze çok azmış gibi gelebilir fakat 1 yıla endekslediğimizde yıllık 7 – 10 kilo kas gelişimi demektir bu.  Bir erkek sporcu 1 yılda 10 kılo kas inşa ettiğindeki haliyle eski hali arasında dünyalar kadar fark olacaktır. Çünkü kas ağırlığı vucudun yağlarından daha agırdır ve çok yer kaplamazlar.

 

4-      STEROİDSİZ KAS YAPILAMAZMI ?

Sporcuların sürekli sorduğu sorulardan bir tanesi bu. Yarışamacı arkadaşları görüp hocam bu tarz vücutlara steroidsiz ulaşılabilirmi diye bir çok soru gelmekte. Evet açık konuşmak gerekirse genel anlamda çoğu yarışmacı steroid kullanıyor tabiî ki aralarında kullanmayanlarda var ama açık konumsak gerekırse %80 i steroid kullanıyor. O kadar kuru o kadar sert ve bir o kadarda hacimli olmak her yiğidin harcı değil tabiî ki

Bu konuyla ilgili ayrıntılı bilgi diğer makalemde : http://www.fitnesshocaniz.com/dopingsiz-vucut-gelistirme/

Peki ya steroidsiz kas yapılmazmı ? tabikide yapılır geçmiş senelere baktığımızda coook coook öncelerde bilim adamlar farklı araştırmalara yaparak vücut geliştirmenin ne tarz geliştirileceği konusunda bulgulara ulaşmışlar. Bazıları gıda takviyeleri üzerinde çalışırken bazıları kimyasal ilaçlar üzerinde çalışmışlar. Sporcuların ilaç kullanma ve gıda takviyesi alma arasında gidip geldiği dönemler olmuş ve bu dönemlerde birkaç firma sporculara gıda takviyeleri hakkında bir müjdede bulunmuş ve bu takviyeleri kullanıcılara sunmuş. Böylece gıda takviyeleri dönemi başlamış.

Gıda takviyeleri kullanarak gelişiminizi hızlandırabilir ve bu şekilde sağlığınızada zarar gelmemiş olur.

5-      STEROİDLER NE ZAMAN KULLANILIR KAÇ YAŞINDA KULLANILMAYA BAŞLANIR ?

Bence müsabakaya hazırlanan sporcular , spor geçmişleri 3 – 5 sene olduktan sonra steroide başlanmalıdır (illa ben kullanacağım diyorsa eğer! -ki kullanmasını tavsiye etmiyorum). Bu 3 – 5 sene içerisinde doğal yollar ile bir noktaya gelmelidir. Steroid kullanmadan naturel yollardan derece yapmaya çalışır. Vücut geliştirme sporundan bahsedecek olursak fitness – atletik fitness – model yarısmalarında steroid kullanımı gereksizdir. Steroid kullanılmadanda derece yapılabilir. Kişi naturel olarak bu tarz yarışmalara katılıp amaçlarına ulaşmalıdır ilk önce daha sonra steroid alıp kendine büyük hedefler koyabilir.

Steroid kullanmanın yaşı ne olursa olsun doğru olmadığı gibi yarışmalarda sporcuların kullandıkları steroidlerin çoğalmasıyla da yada bu tarz steroid kullanan sporcuların çoğalmasıyla da naturel sporcuların şansları kalmamaktadır. Buda naturel sporcuları steroidlere itmektedir.

Kısaca normal bir sporcunun steroide başlama yaşını inceleyecek olursak eğer

a-      Gelişim yaşını aşmış olması gerekır yani bu yaş 21 dir. 21 yaşında insan kemik gelişimini tamamlamak üzeredir.

b-      Sporcu ilaçsız en az 3 yıl – 5 yıl arası doğal bir şekilde beslenip antrenman yapmı ş olması gerekiyor

c-       Siz 3-5 yıl spor gecmısınız var ama dönem dönem yaptıysanız buda kabul edilemez. 21 yasında dönem dönem spor yapan bisi ortalama 23 24 yaşında steroide başlamalıdır.

d-      Steroid kullanmadan önce vücut yağ oranlarının fazla olmaması gerekiyor ortalama %10-15 yağ oranında olması gerekmektedir.

 

 

 

6-      STEROİD KULLANIRSAK BİZE YARARLARI VE ZARARLARI NE OLACAK ?

21 yaş altı Steroid kullanacak kişilerde oluşabilen riskler:

 

·         Steroidler, kemik büyümesini engelleyerek, kişinin boy anlamında uzamasını bloke eder. Normal bir insan, antrenman ve spor yaptıkça boyu 23 yaşına kadar da uzayabilir (bazı uzman biyologların görüşüdür).

·         Kemik ve bağ dokuları, 20’li yaşların başında ancak maksimum sıkılaşmaya başlar. Yani 16-17-18-19-20 diye ilerleyen yaşlarda her geçen ay ve yıl içerisinde tendon, bağ dokuları, kas lifleri ve kemikler güçlenir ve sıkılaşır. Steroid kullanıldığında bu bölgeler güçlendiği için daha fazla ağırlık kaldırılır ve kemik ile bağ dokusu zorlanmaya ve aşınmaya başlar. Dolayısıyla gelişmekte olan bu dokuların gelişme safhasıda durmuş olur. Genelde sporcularda bol bol kas yırtılması görülür.

·         21 yaş altı gençler, endojen hormon üretimini artırır. Ayrıca deri hücreleri yenileniyor. Steroid kullanımıyla akneleri (akne vulgaris) iki kat daha fazla azdırarak, vücudun yüz, sırt, omuz ve azda olsa göğüs kısımlarında çıkmasına sebep olur. Diyet yapan sporcularda bu daha az görülür fakat gençlerin daha fazla kas elde etmek için sıkı bir beslenme takip edilmeyeceği malumunuzdur.

·         Son 15 sene içerisinde tespit edilen bir başka sorun ise, erken yaşta steroid kullanan kişilerin aile planlaması için çocuk sahibi olamama durumu söz konusudur. Araştırmalar gösteriyor ki, 21 yaş altı az ve hafif steroid kürü yapmış olanlar bile %90 oranında çocuk sahibi olamamıştır. Almanya’da sporcular üzerinde yaptığım araştırmada bir kere steroid kürü yapan sporcular bile, evlendiklerinde sperma kalitesizliği ve fertilite bozukluğu ile karşı karşıya olduklarına şahit oldum.Bu durum bana göre korkunç bir tablo ve yan etkidir.

·         Erken yaşta steroid kullananlar, daha çabuk kontrolsüz davranabilmektedir. Bunun da ötesinde çok daha sinirli ve düşüncesiz olabiliyorlar. Hata yapmaya çok meyilli olduklarıda gözden kaçmıyor.

 

35-40 yaş üzeri kişiler için Steroid tehlikesi

 

 

·         Belli bir yaştan sonra steroid kullanımı da bazı sorunları doğurabilir. Özellikle bazıları, ileriki yaşlarda steroid alımının çok daha faydalı olacağını düşünürler. Oysa bu yaşlardan sonra Prostat riski çok daha yüksektir. Steroid kullanılarak hücre mutasyonu oluşabilir ve bu sayede prostat hızlı büyüyerek prostat kanser vakasına yakalanılabilir.

·         40 yaşından sonra steroid kullanan ve belkide bu kürlerin devamını getiren kişilerde kalp büyüme riski yüksektir. Bu elbette sizin ne kadar sağlıklı olup olmadığınıza bakar ama temelde Türk halkının yemek tablosu ve hareketsizliğine bakacak olursak, alınacak steroidlerin kalp kası büyümesine sebep olarak kalp krizi riskini doğurması yüksek olasılıktır.

·         Steroidler, normal doz ve dengeli gitmediği müddetçe yaşlılığa doğru saç dökülme riski artabilir.Kellik sendromu hızlanabilir.

·         Steroid kullanmadan önce, kişi eğer formda değilse, bu durumda kür sonrası göbek ve yağlanma çok daha kolay görülebilir. Bu birazda yapılacak diyet ve ilaç seçeneğine bağlıdır fakat temelde maksimum kas inşa etmek isteyenler için bu sorunlarla karşılaşmak yüksek olasılıktır.

·         Böbrek ve hazm sorunu yaşayanlar, steroid kürlerle beraber bu sorunlarını kolayca artırabilirler.

Bütün bu yan etkiler, sadece steroidler için değil, diğer ilaçlarıda erken yaşlarda kullanılmaması gerektiğini bizlere anlatır. Arnold Schwarzenegger dönemi sporcuları, genelde 20 yaşından sonra ilaç kullanan profesyonel sporculardı. O dönemde spor salonlarında ilaç kullanan kişilere pek rastlanılmazdı. Bugün ise ilaç kullanmayanlara fazla rastlanılmıyor. Sanırım bu bize herşeyi anlatmaktadır. Teknoloji çağı, insanı tembelleştirdi ve bu tenbellik arttıkçada ilaç kullanımı arttı. 1970’li yılların sporcuları salonlarda ve beslenme programlarında ciddiyet, disiplin ve muhteşem moral depolayarak azimle savaş veriyorlardı. Bugün ise spor salonuna gitmeye bile aciz düşen tembellerin temel kas yapma metodu steroidler oldu.

(6.madde : Vücutbilim.com'dan Alıntıdır)

 

7-      STEROİD KULLANIM AŞAMASINDA VERMEMİZ GEREKEN KARARLAR NE OLMALIDIR ?

a-      Steroid kullanımını neden gerek görüyoruz ?

b-      Steroid kullanımından doğacak zararları biliyormuyuz ?

c-      Steroid kullandıktan sonra hayatınızda ne gibi pozitif değişiklikler olacak ?

d-      Steroid kullanımı ile ilgili tüm her şey hakkında bilginiz varmı ?

Bu gibi soruların cevabını kendinize verin. Eğer ağır bir müsabakaya katılmayacaksanız ve bir hedefiniz yoksa steroid kullanmayın. Bu işi hobi olarak yapıyorsanız steroide vereceğiniz parayı supplementlere ve doğal besinlere harcayın.

Yok ben steroid eninde sonunda kullanıcam diyorsanız zararlarını biliyormusunuz ? biliyorsanız bunun için ne gibi önlemler alınacağını biliyormusunuz ?

Steroid kullandıktan sonra vücudunuzdaki değişim elbetteki sizi mutlu edecek fakat bu değişim sizi daha çok hırslandırıp bunu bağımlılık haline getirecekmisiniz yoksa ???

8-      STEROİD KULLANIM AŞAMASINDA DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER NELERDİR ?

Her aşamayı okudunuz ve hala steroid kullanmakta ısrarcı iseniz. Steroid in zararlarını en aza indirerek bilinçli bir şekilde kullanmalısınız. Böylece aldığınız faydalar size + olarak geri gelecektir. Peki bunu nasıl yaparız ?

a-      Bilinçli steroid kürü yapın

b-      Eğer işi bilmiyorsanız bilen biriyle çalışın

c-      Gerekli kan tahlilleri testlerinizi yaptırmadan başlamayın

d-      Steroid kürü için gereken planlamayı düzgün yapın

e-      Steroid kürü yaparken alacağınız supplement vitamin desteklerini mutlaka iyi seçin

f-      Steroid kürü boyunca oluşabilecek herhangi bir hastalık (jinekomasti gibi) oluşmadan bunun için önleminizi alın

g-      Steroid kürü bitince tedavi yapacağınız ilaçlarınız mutlaka olsun.

h-      Steroid kürüne başlayınca beslenme antrenman ve dinlenme şekillerinizide çok iyi ayarlamanız gerekiyor…

 

9-      STEROİD KULLANAN İNSANLAR İLE NORMAL İNSANLAR ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR ?

Naturel sporcular ile steroid kullanan sporcular arasındaki farklar genel hatlarıyla bakacak olursak

a-      Steroidli sporcular naturel sporculara göre hatları daha belirgindir.

b-      Steroidli sporcular naturel sporculara göre daha sert adeleye sahiptir.

c-      Steroidli sporcular naturel sporculara göre daha hacimli ve kurudur.

d-      Steroidli sporcular naturel sporculara göre daha ağır kilolarla antrenman yapabilirler.

e-      Steroidli sporcular naturel sporculara göre biraz daha agresiftir ilaçlardan dolayı.

f-      VE EN ÖNEMLİSİ !!! NATUREL SPORCULAR DAHA SAĞLIKLIDIR !

 

 

10-   STEROİD KULLANAN KİŞİLERİN KASLARI ŞİŞME KAS ? NATUREL ÇALIŞAN SPORCULARIN KASLARI GERÇEK KAS ? YADA HALKIN DİLİYLE BUNLAR İĞNECİ , ŞİŞME , FOS KAS

Vücut geliştirmeden örnek verelim bizzat yaşadığım bir olay ;

X – ooo hocam çok güzel vücut yapmışsın maşallah

Y – teşekkürler zamanla her şey en güzel şekilde rayına oturuyor.

X – hocam kaç senede yaptınız ?

Y – 3 senedir uğraşıyorum profesyonel şekilde

X – ohooo hocam 3 sene cok ya bana soyle igne falan yokmu 2 – 3 ayda şişelim

 

J benım yaptıgım yorumu yazmama gerek yok sanırım.

 

Evet halk dilinde bu şekilde konu çok yaygın. Bir sporcu görüyler direk çamur atarmışcasına işte sen iğne ile şişmissin yok işte senin kasların fos kas gerçek değil gibisinden bir çok şey duyuyoruz. Bu konuya açıklık getirelim arkadaşlar…

Steroid kullanımı yanlış olabilir zararlı olabilir bu kişinin kendi inisiyatifine kalmış bir olaydır. Yalnız şunu unutmayın ki steroid alan kişiler naturel çalışan kişilerden çok ama çok daha fazla çalışmak çok daha fazla emek harcamak zorunda kalıyorlar. Çünkü alınan ilaçların hakkını vermek gerekiyor. Beslenme antrenman dinlenme her şey kat kat artıyor ve inanılmaz derecede dikkat hesaplama gerektiriyor. Siz sanıyorsunuz ki iğne vurunca direk şişiyor öyle bir ilaç varsa gösterin bizde görelim. Şu anda synthol adında bir ilaç bile steroidler arasında en sağlıksız olanları arasında bu ilac evet gerçekten fos kastır. Ama bu ilacı vurdugunuzda bile kaslarınız durduk yere şişmiyor birazda olsa çalışma gerektiyor. Sunu unutmayalım ki synthol kullanımını zaten direk anlayabiliyoruz kaslar hatsız çok fazla belirgin şişkinlikte tabiri caizse balon gibi oluyor. Ama diğer steroid çeşitlerinde bu geçerli değil. Bir çok steroid çeşidi olmasına rağmen. Çoğu steroid kullanan kişiler synthol almazlar çünkü gerçek kas değildir. Steroid kullanan sporcular çok fazla emek gösterip o hale geliyorlar onların verdikleri emekleri göz ardı etmek kesinlikle nankörlük olur. Bir dünya şampiyonu sporcuya senin kasların iğneyle şişmiş derseniz ona ne kadar haksızlık etmiş olursunuz hiç tahmin edemessiniz bile. O adam bu spora yıllarını vermiş ve bilinçli kullanarak zararlarını en az seviyede tutmuş belkide . Ve bu sporda türkiyemizi en iyi şekilde yurt dışında temsil etmiştir. He bu bir hilemidir steroid kullanmak kesinlikle değildir. Çünkü sporcuların %80 i kullanıyor ve kullanım arttıkça derece yapmakta zorlaşıyor. Bu yüzden ortada bir hile kalmıyor. Herkesin naturel olduğu bir yarışma olsa keşke ve insanlar orda hilesiz bir şekilde yarışsalar…

 

TAVSİYE VE ÖNERİLERİM

Günümüzde aktif spor yaşamı olan insanlar gün geçtikçe artıyor. Ve vücut geliştirme sporuda gün geçtikçe yayılmaya başlıyor. Bununla beraber insanlarda bir rekabet hırs gözlerini karartıyor. Steroid peynir ekmek gibi kullanılabiliyor , herkes biliyor ki yurtdışında olimpiyatlarda çoğu spor branşlarında ilaç kullanılıyor , kimisi bisiklet yarışlarında kimisi yüzme sporunda kimisi dağcılıkta kimisi kickboxda kimiside vücut geliştirmede…

İnsanlar spor salonlarına yazılıyorlar ordan kendini bilmez birisi steroid öneriyor ve gencecik insanlar steroide başlıyorlar e tabi kullandıkça kendilerindeki değişimde hoşlarına gidiyor. Kendilerindeki değişim dış çevresinede yansıyor ve insanların dikkatini çekmeye başlıyor. Daha sonra steroid bu insanda bağımlılık haline geliyor.

Dediğim gibi eğer steroid kullanacaksanız yukarda yazdığım maddeleri teker teker inceleyip ona göre karar vermeniz gerekmektedir. Öyle yok ben yazın azcık kollarım omuzlarım şişkin dursun steroid alayım demeyin. Kışın spor yapmayıp yapmayıp yaza 2 ay kala hooop steroid alıp sonrada yazın plaj vücudunu yaptım tamam yeter diyip sonra bırakıncada aynı hale geri dönmeyin.

Steroid kullanımını tamamen yanlış görmekle beraber bende yarışma dönemimde hayatımda sadece 1.5 aylık bir kullanımım oldu. Ve bu kullanımdan doğan bir çok yan etkiyi gördüm. Daha sonrasın da ne kadar yanlış yaptıgımın farkına vardım ve tamamen uzaklastım. Siz siz olun kullanmayın fakat kullanan insanlara da saygı duymalısınız. Ama saygı duyacağınız insanların gerçekten büyük bir hedefi var ise. Kesinlikle ve kesinlikle müsabaka yapmayacaksanız steroid kullanmayın. Steroide vereceğiniz parayı supplementlere yatırın!!!

 

Bu makale 21079 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.