SPOR VE MOTİVASYON İLİŞKİSİ

SPOR VE MOTİVASYON İLİŞKİSİ

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

SPOR VE MOTİVASYON İLİŞKİSİ

Herkese selamlar. Bugunku makalemiz spor ve motive olma ile alaklı olacak. Herkesin daha dogrusu %90 lık bir sporcu kitlesinin sorunu olarak karşımıza çıkan motivasyon , gerçekten bazı zamanlar spordan sogutacak düzeye gelmektedir.

Sporcu bazen spor salonuna gitmek istemez , yatak daha tatlı gelir , spor salonuna girer antrenman yapası gelmez ,  bazen sporu yarıda bırakır kaçar gider , spor yapamayınca mutlu olamaz üstüne birde mutsuz olur , bünye otomatikman %90 kişide mutluluk hormonu için bizi yiyeceklere yönlendirir yarıda bıraktıgımız spor salonunu “ ulan yemişim sporunu ya gidiyim bi kebap yiyim kendime geleyim “ gibi şekil şekil yönelmelere maruz kalırlar J şimdi bunları en aza indirmek için neler yapmamız gerekiyor bunu konuşalım.

Bunları sırasıyla sayacak olursak eğer açıklamalı bir şekilde şöyle değerlendirebiliriz.

1– UYKU DÜZENİ

Evet ilk önce düzen gelir, hayatınızı düzene sokmalısınız size dakikası dakikasını herşeyi robot gibi yapın demiyorum fakat fitness ile ugrasıyorsanız eğer mutlaka bir spor düzeni uyku düzeni genel anlamda hayat düzeni olması lazım mutlaka. Öncelikle her zaman aynı saatte uyumak çok önemlidir uyku düzeni bu sporun büyük bir parçasıdır. Aynı saatte uyanıp bilinçli bir kahvaltıyla güne çok zinde başlayabilirsiniz. Fakat düşünsenize uyku düzeniniz yok ne zaman yatıp ne zaman kalkacagınız bellı degıl bu sizi tamamen olumsuz etkileyecektir. Ve herşeyden önemliside antrenman saati mutlaka ve mutlaka antrenman saatiniz hep aynı olsun. Antrenman disiplini dediğimiz olay bu oluyor. Bu hem sizi motive eder hemde daha iyi verim alırsınız.

 

2 – BESLENME

Şimdi diyeceksiniz beslenmenin spor motive olmayla ne ilişkisi var diye… çoook ilişkisi var benim 100 ögrencim üzerinde yaptıgım araştırma sonucunda gün içinde diyet yapan sporcularımın %99 u spor salonunda daha aktif ve daha verimli antrenmanlar yaparken, diğer diyet yapmayan kısımın (düzenli beslenmeyen)  %30 u salona hiç gelmemekte % 40 ı antrenmanda hiç verim alamamakla beraber sıkıla sıkıla yapmakta geriye kalan %30 luk dilim ise piskolojik olarak diyetlerini yapamadıkları için daha çok çalışma hırsı ile salona gelmekte fakat diyet yapanlarla aynı verimi alamadıklarını gözlemledim. Bu demek oluyorki beslenme düzeni sizin spor salonuna gitmenizi teşvik ediyor ve daha çok verim almanızı sağlıyor. Bu şu demek kısaca “ o kadar diyet yaptım bari sporumu yapayımda tam olsun. “ yada “ amaaan boşver diyet falanda yapmadım zaten spor yapsamda bişey olmaz en iyisimi evde yatayım “ 

 

 

3 – ANTRENMAN PARTNERİ

Evet antrenman partneride çok ama çok önemli. Tek başınıza spora gitmek bazen gerçekten çok sıkıcı olabilir. Salonumda ki öğrencilerin %80 i partner ile antrenman yapmayı tercih ederken %20 si tek takılmayı daha çok seviyor. Ama benim tercihim her zaman için partner ile çalışmaktır. Partneriniz olursa spor salonuna gitmek sizin için işkence olmaz , daha çok verimli antrenman yapabilirsiniz size mutlaka agırlıklarda destek verır ve sozlerıyle sızı gaza getirebilir. Ve en önemli nokta ise diyelim ki siz bugun cok motivasyonsuz bi şekildesiniz ama partneriniz var onu ekemezsiniz sizi spor salonuna itecek bir partneriniz olmuş oluyor 

 

4 – SPOR SALONU MESAFESİ

Evet en önemli etkenlerin içinde olan spor salonu mesafesi herkes için çok önemlidir. Düşünsenize çok uzakta bir spor salonu var ve siz arabaya binin gidin spor yapın dus alın gelın derken bi süre sonra bu tempodan sıkılabilirsiniz. Her zaman yakın olan salon daha iyidir unutmayın.  Evinizin altında fitness salonu yada aynı mahallede fitness salonu oldugunu düşünürseniz eğer spora gitmek için üşenmeye bahaneniz kalmaz  iki adımlık yol hemen spor salonuna gidip sporunuzu yapıp evinize gidebilirsiniz hem pratik hem daha az zaman kaybı…  ayrıca aynı mahallede oldugundan arkadas cevrenizde o salonda olacaktır daha güzel vakit geçirebilirsiniz.

5 – SPOR SALONUNUN VERDİĞİ ENERJİ

Bazı spor salonları görürüz içeriye girdiğimizde lüks şaşalı aletler yerler cillop gibi herşey tıkırında fakat içeriye girdiğinizde size o spor yapma havasını vermez. Bu salonlardan uzak durun. Önemli olan unutmayınki aletlerin lüks olması yada iç dizaynın mükemmel olması değil. Bir salona girdiğiniz zaman o salonda antrenman yapmak istemeniz önemli o aletler sizi çekmeli. Yurt dışında yapılan araştırmalara göre fitness ve bodybuilding yapan 100 kişiden 70 i daha çok eski tip aletlerin oldugu salaş salonları tercih etmekteler çünkü bu salonlarda hem hijyen üst düzeyde olurken hemde salaş bir ortam ile insanlar kendilerini çok rahat bir ortamda hissetmektedirler. Düşünsenize herkes evinde spor yapmak ister değilmi ? ama ortam olmadıgı ıcın kımse yapamaz. Evde spor yapmak istememizin sebebi nedir rahat olmak kafamıza göre takılmak vs. işte alın size fırsat salaş ve eski aletlerin olduğu (-ki aletlerin yeterli oldugu bir salon olması gerekli) bir salona gidin ve kendinizi evinizde gibi hissederek antrenman yapın. 100 kişiden 30 u ise kendilerini lüks salonlarda daha iyi hissettiklerini ve özgüvenlerinin arttıgını söylemekteler. Benim tavsiyem ise her zaman salaş bir salonda antrenman yapmaktan geçer. Çünkü agırlıgın altında zorlandıgımda , lüks bir salonda isem aman dur şimdi arkadaslar rahatsız olmasın diye gıkımı çıkarmamak benım zoruma gider antrenmanımı tam anlamıyla verimli çıkaramam. ( agırlık altında bagırın demıyorum en azından o agırlıgın verdıgı bır ses tonu vardır kımseyı rahatsız etmeden normal bır sekılde bunu yapmak rahat olmak gerekır ) her zaman demişimdir

ANTRENMANINI SESSİZ GEÇİREN KİŞİ BENCE ANTRENMAN YAPMAMIŞTIR.

6 – SPOR SALONU EĞİTMENLERİ

Evet belki partneriniz yok mecbur tek gitmek zorundasınız spor salonuna. İşte burda devreye spor salonu eğitmenleri devreye giriyor. Eğer hocalarınız sizi gaza getirmiyorlarsa yada sizi tetiklemiyorlarsa sizin spor motivasyonunuz her zaman için düşer. İlgisiz hocalar , bilgisiz hocalar her zaman için motivasyonunuzu düşürmektedir. O yüzden mutlaka spor salonuna kayıt olurken hocanızın ilk önce vücuduna değil ilk önce bilgi birikimi ve ilgili olup olmadıgına bakın daha sonra vucuduna bakın ( -ki göbekli bir hocada olsun demıyoruz en azından fit olmasını tercih edebilirsiniz :) )

 

Ayrıca spor salonu eğitmenlerinin alması gereken aylık ölçü takibi ve aylık 2 aylık  3 aylık antrenman programı değişiklikleride çok önemlidir.  Elinizde ki tablo tamamen sizin aynanız diyebiliriz. Ayıracada benim yaptığım bir yöntem olan çok azimli çalışan ögrencilerin önceki fotolarını çekip bir kenarda tutmak her ay o ögrencının fotolarını cekmek ve gostermek kısıye motivasyon saglıyor. Genelde bunu azimli ögrencilerim hocam ben sürekli yapacagım bu sporu simdiden fotografımı cekelım dıye teklıfte bulunduklarında yapıyorum ve gayette etkili oluyor.

 

 

7 – AYAKKABI

Evet gelelim birazda giyim konusuna. Beslenmeyi uykuyu salonu , eğitmenleri  hepsini hallettik diyelim. E şimdi birde kendimizi iyi hissetmemiz gereken şeyler yapmamız gerekiyor. Herkes sınavlara hazırlanmıştır hatırlayalım. Okulda kendimizi motive etmek için güzel güzel kitaplar defterler kalemler alırdık değil mi ? işte aynı buda ona benziyor. Spor salonuna gitmek için motivasyonu arttırmak amaçlı güzel bir tane yada maddi duruma göre birkaç çeşit ayakkabı alarak motivasyonumuzu arttırabilirz. Hatta ve hatta bazı markaların ayakkabılarının içinde ufak koşu için adım sayar şeklinde cihazlar ile ne kadar koştugunuzu ne kadar adım attıgınızı vs bunları sosyal medya ortamlarında paylasabılrısınız bu sızın ozguvenınızı ve spora olan bagınızı arttırır.

Ayrıca zemine uygun spor ayakkabı kullanımıda oldukça önem taşımaktadır. Çünkü koşu ayakkabısı ayrı salon ayakkabısı ayrı günlük ayakkabı ayrıdır. Spor ayakkabısı ve egzersiz yapılan zeminin özellikleri ayak,bacak ve diz ile ilgili yaralanmaların sıklıgı ve ciddiyeti açısından çok ama çok önem arz etmektedir. Ayakkabı seçimi fizyolojik olarak oluşabilecek sorunlarda etkili olmakla beraber çoğu sakatlığıda minumuma indirebilmektedir.

 

 

8 – TEKNOLOJİK ETKENLER

Bununla alakalı makalemi yazmıştım bunun linkine şurdan ulaşabilirsiniz.

http://www.fitnesshocaniz.com/#!teknolojispor-ve-motivasyon/

 

 

9 –MÜZİK

Spor salonuna her gittiğinizde istediğiniz müzik ile karşılaşamayabilirsiniz. Çünkü oraya gelen çoğu insanın zevkleri farklıdır. Spor salonlarında çalan çoğu müzikler genelde herkesin sevebileceği hafif müziklerdir. O yüzden siz kendi zevkinize göre sizi gaza getirecek bir albüm yapıp mp3 playerınıza yükleyip spor yaparken dinleyebilirsiniz. İnanın bana o müzikle beraber resmen kopacaksınız. Şahsen bana öyle oluyor. Genelde hard rock parçalarda bu etkiyi görüyorum.

 

 

10 – VİDEO

Video gerçekten benim motivasyonumu çok arttıran bir etkendir. Özellikle before after videoları ve hard body çalışan sporcuların beslenme antrenman videoları her zaman için motivasyonumu yüksek tutmuştur. İnanın bana spora gitmeden önce bu tarz bir video izleyip giderseniz bir an önce o demirlerin efendisi olmak isteyeceksiniz !  o yüzden genelde spor salonumda tv den bu tarz videolar açarak örgencilerimin daha iştahlı çalışmalarını sağlıyorum.

 

 

11 – SPOR SALONUNDA BAY BAYAN KARIŞIK OLMASI 

Aslında ben bu duruma biraz karşıyım. Kesinlikle şimdi bunu başka yerlere çekmeyin. Mantıklı düşünecek olursak çoğumuz başladıgımız zamanlar salona giren kızları etkilemek amaçlı agır kıloların altına girip aynada karın kaslarımıza omuzlarımıza kollarımıza bakıyorduk. Evet aslında motivasyon açısından iyi gibi görünsede bu genelde ters tepiyor. Amaçlarımızdan şaşmamıza neden oluyor. Aslında nizami kilomuz 80 iken bayanları görünce birden “ tak abi tak hallederiz “ laflarını duyup birden 100 kilonun altında buluveriyoruz kendimizi. Bu tamamen sakatlanmalara neden oluyor. Ve spor salonundaki bayanlarla genelde konuşmak yada onların dikkatini çekmekle harcadıgımız zamanda cabası. Tabiî ki bunu herkes yapıyor diye bir şey yok fakat bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir ki bunu ben kendi salonuma gelen ögrencılerım arasında yaptıgım ankette 100 kişiden 70 i sadece erkeklerin oldugu spor salonlarında daha çok verim almışlar ve amaçlarına daha çabuk ulaşmışlardır. Her ne kadar hayır ben yapmam antrenmanımı yapar gecerımde desek ufakta olsa motivasyonu hem arttırdıgı dogru fakat olumsuz sonuclar dogurduguda bır gercektır. Bunuda gözden kaçırmamakta fayda var 

 

 

ŞİMDİLİK BU KADAR ÇOK FAZLA ETKEN VAR FAKAT EN ÖNEMLİ ETKENLER BUNLAR SPOR DOLU GÜNLER DİLİYORUM HERKESE

 

 

 

Bu makale 693 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.