SİGARAYI BIRAKIRSAM KİLO ALIRMIYIM

SİGARAYI BIRAKIRSAM KİLO ALIRMIYIM

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

SİGARA VE KİLO İLİŞKİSİ

Uzun zamandır sorulan sorulardan olan “hocam sigarayı bıraksam kilo alırmıyım ? “ ” hocam sigara içersem kilo verirmiyim ? “ vs bu konulara kısaca değinecek olursak eğer şurdan başlamamızda yarar var.

 

Öncelikle kilo almak yada vermek ilk önce beslenme alışkanlıklarımızdan geçer. Kilo artışında temel alınan etken alınan kalori yani enerji miktarıdır. Bu kişiden kişiye yaşa cinsiyete vücut ağırlığına göre değişkenlik göstermektedir. Gün içinde yaptığınız  antrenmanlar beslenme düzeniniz çalışan metabolizma hızınız bunlar tamamen kilo alıp verme konusunda çok büyük önem taşımaktadır.  1 kg zayıflamak için ortalama 7000 kalori yakmanız gerekirken 1 k g almak içinde ortalama 7000 kalori almanız gerektiğinide unutmamak lazım.

 

Peki ya sigara içenlerin cogunlugu neden zayıftır ?

 

Metabolizmanız kalp beyin akciger karaciger iç organlar kan dolaşım sistemi sindirim sistemi herşeyinizi hesaba katarak çalışır. Sürekli çalışabilmesi için enerji gerekmektedir. Sigaranın etken maddesi nikotin ise metabolizma hızını arttırmakta ve harcanan kalori miktarını da arttırmaktadır. Neden mi çünkü her nikotini vücudumuza çektiğimizde kalp ve akcıgerlerımız daha cok calısmaktadır buda bize ekstra kalori demektir. Sigara içenlerde kalp ve ciger hastalıklarının olmasının nedenide zaten budur. Sigara bağımlılığı iştahı kesiyor ve açlığı bastırıyor bu nedenle sigara içen insanların iştahlarıda azaldıgından kalori almakta sıkıntı çekiyorlar. Ayrıca sigara bir süre sonra koku ve tat alma duyusunuda engellediğinden kalori almak sıkıntı ustune sıkıntı halıne gelıyor.

 

Sigara içenler içmeyenlere göre ortalama tiryakisinden tiryakisine değişkenlik gösterirken ortalama 250 – 500 kalori fazla yakıyor. Tabi bunun yanında organlarımızın daha fazla çalısmasınında yaktıgı kalori miktarı vardır. Düşünün siz vücudunuza zehir sokuyorsunuz ve vücut bu zehri temizlemek için canla başla çalışıyor. Bu da metabolizmanızın çok daha hızlı çalışmasına neden oluyor.

 

Sigarayı bırakırsam kilo alırmıyım ?

 

Bu teknik olarak evet kilo alabilrisiniz ama bu yine sizin beslenme alıskanlıklarınızdan geçmektedir. Sigarayı bırakınca metabolizmanız biraz daha yavaşlayacak tat ve koku duyularınız artacak iştahınız artacaktır. Eğer amacınız kilo almak ise sigarayı bıraktıktan sonra güzel bir beslenme ile istediğiniz kiloya ulaşmanız mümkün. Ama yok ben sigarayı bırakmak istiyorum ama kilo almaktan korkuyorum diyorsanızda. Sigarayı bırakınca beslenme duzenınızı cok abartmadan dengelı beslenme ile devam edip bu duruma vücudu alıştırmanız gerekir. Böylece alacagınız kılo maksımum 5 kg olur.

 

Öneri olarak verebileceklerim ;

 

·         Sigarayı bırakırken yavaş yavaş alıştıra alıştıra bırakın

·         Sigarayı bıraktıktan sonra kendinizi abur cubura vermeyin

·         Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almaya başladıgınızda sakın ha tekrar sıgaraya başlamayın…

·         Düzenli spor yapın ve bilgisine güvendiğiniz antrenörler ile çalışın.

·         Düzenli beslenin…

 

Bu makale 1453 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.