SAUNANIN YARARLARI

SAUNANIN YARARLARI

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

Selamlar arkadaşlar bugünkü makalemiz yine sık sorulardan bir tanesi olan sauna nedir ve spordan sonra sauna’ya girilir mi ? sorularının cevapları hakkında olacak. Öncelikle kısa bir bilgi olarak saunanın ne olduğuna değinelim biraz.


SAUNA NEDİR ?

Sauna bildiğim kadarıyla Finlandiya’da bulunmuş ve gelişimini devam ettirmiştir. Genelde içinde 90 – 100 derecelere varan kuru bir sıcaklık vardır. İnsanların rahat oturabilmeleri, yatmaları için çeşitli ahşaplardan yapılmış bank tarzında yerler bulunmaktadır. Bu kadar sıcak olmasına rağmen içinde tabii ki de havalandırma mevcuttur. O yüzden içerisinde kup kuru bir sıcaklığın yanında %10 oranın da bir nem oranı da bulunmaktadır. Bu nem oranı insanların saunada ki sıcağa dayanabilmeleri için gereklidir. Yoksa saunaya girdiğimizde dilimiz damağımız kurur ve nefes alamaz hale geliriz.

AŞŞAĞIDAKİ MADDELER SADECE KİŞİSEL TEK KİŞİLİK SAUNALAR İÇİN GEÇERLİDİR. TOPLU GİRİLEN SAUNALARI ÖNERMİYORUM.

SİTRESE BİREBİR!

Saunanın yararları arasında en önemlisi günün stresini atmaktır. Çoğu insan saunaya sırf bu sebeple girer. Saunaya girdiğimizde hiç yorulmadan ve hiçbir aktivite yapmadan ter atarız. Bu da iş yerinde yada gün içinde yaptığımız yorucu aktivitelerden sonra hiç yorulmadan terlememizi sağlar ve vücudumuz toksinlerden arınır. Hem yorulmadan ter atmak hem de vücudu gevşetmek için sauna birebirdir.

EKLEM AĞRILARI İÇİN MUAZZAM!

Vücutta ki sıcaklık artışı ve gevşemeyle beraber kan dolaşımı da arttığından dolayı %50 oranında kas eklem kramp gibi ağrılara ve hastalıklara çok iyi gelecektir. (2010 yılında İtalya’da ki Amerikan fizik tedavi derneğinin yayınladığı yazıda da bu kesinleşmiştir. Düzenli sıcak saunanın eklem ağrılarına iyi geldiği ve çoğu kişini ilaç tedavisi yerine saunayı kullandığı kanıtlanmıştır. )

ASTIM BRONŞİT VE UYKUSUZLUĞA ÇARE !

Saunaya girdikten sonra çoğu kişinin düşündüğü astım hastası nasıl orda nefes alır düşüncesi. Evet bende bir astım hastası olarak ilk zamanlar çok zorlanıyordum fakat vücudunuz git gide orda ki sıcak ortama ve kuru havaya alışıyor ve bağışıklık sisteminiz güçleniyor bu şekilde astım bronşit hastalıklarına iyi geliyor. Dışarı çıktığınız zaman artık daha iyi nefes alabiliyorsunuz. Ayrıca sizi gevşetmesinden dolayı da daha rahat uyku çekebiliyorsunuz.

KANSERE KARŞI ETKİLİ !

Saunaya girdikten sonra vücutta ki antikor üretimi de artmaktadır. (antikor : hastalığa neden olan etkenleri en aza indirgemek için vücudun salgılamış olduğu maddedir.) Böylece vücudunuzda ki kanser hücrelerine karşı savaş açmış olursunuz. Aslında sadece kanser hücresi değil çoğu hastalığa karşı savaş açmış olursunuz.

YAĞ YAKIMINA YARDIMCI !

Sauna tüm yararlarının yanında yağ yakımına da yararlı. Çünkü saunaya girdiğinizde kalp atışınız hızlanır kan dolaşımınız hızlanır kan dolaşımının hızlanmasıyla beraber damarlarımız genişler böylelikle yağ tabakaların arasındaki kılcal damarlara kanlar yavaş yavaş akmaya başlar ve yağ kütlelerini parçalamaya yardım eder.
Dip not : Sakın kilo kaybı oluyor diye sevinmeyin %90 su kaybediyorsunuz Yağ değil. O yüzden hızlı kilo verdiğinizde bunu yağdan vermiş gibi algılamayın.

CİLDİ YENİLER !

Saunada ki sıcaklıkla beraber vücudumuzda ki gözenekler açılır böylelikle cildimiz yenilenmeye başlar. Toksinlerin de atılmasıyla beraber vücuttaki derinin üstünde ölü derileri temizler.

SPORDAN SONRA SAUNA LAKTİK ASİDE İYİ GELİR !

Bu soruyu bilerek en sona bıraktım J Spor yaptıktan sonra vücut laktik asit üretir buda kas ağrıları ve yorgunluğa sebep olur. Spordan sonra saunaya girildiğinde vücuttaki laktik asit yoğun ter sonrasında atılır ve yorgunluğunuzu alır.

SAUNADA MAKSİMUM 15 DK KALIN !

Saunaya girdiğinizde ortalama 5- 15 dk arası kalmanızı öneriyorum. Daha fazla vücudun yıpranmasına neden olacak ve kalbinize iyi gelmeyecektir.

SAUNADAN SONRA BOL SIVI TÜKETİN !

Saunayla beraber vücut ortalama (kişiden kişiye değişir) 15 dk da 1 kilograma yakın ter yani su atacaktır. Bununla beraber vücudunuzun su ihtiyacını karşılamak için bol bol sıvı tüketmeniz gerekmektedir.

VİTAMİNLER ÖNEMLİ !

Bende sauna kullanırken en önem verdiğim maddelerden bir tanesi vitamin kullanımıdır. Saunayla beraber vücut ter toksin vs derken vitaminlerinizi bir miktar atmaktadır. Bu yüzdendir ki sauna yaptığınız günler C vitamini gibi ana vitaminleri mutlaka alın. Bunun için günlük 1 tablet Multi vitamin almanız yeterli olacaktır.

SAUNA GÜNLERİ KARDİYO YAPMAYIN !

Dediğim gibi sauna günleri kardiyo yada kardiyo günleri sauna yapmayın. Yapacaksanız da 5-7 dk lık bir süre kalın. Çünkü kardiyo günleri zaten su atacak vücudunuz daha fazla su atmanın bir anlamı yok. 5-7 dk lık bir sauna laktik asit ve rahatlamanız için yeterli olacaktır.

KIRAMPLARA DİKKAT !

Saunaya girdiğiniz günler kardiyo antrenmanlarınızı yapmamanızı söylemiştim çünkü vücut çok fazla su atacaktır ve bunun yanında saunada kramplara iyi gelecek fakat bir süre sonra vitamin eksikliğinden dolayı kramplara neden olabilir. O yüzden günde 1 poşet/ölçek Magnezyum kullansanız çok iyi olur.

HAMİLE VE YAŞLILAR DİKKAT !

Yaşlı insanların doktorlarına danışmadan saunaya girmelerini tavsiye etmiyorum. Çünkü herhangi bir rahatsızlık sonucu sıkıntı çıkabilir. Hamileler için ise haftada 2 gün fakat sıcaklık oranı 60 dereceden fazla olmamak şartıyla 7 dk yeterli olacaktır.

KALP TANSİYON HASTALARI GİRMEYİN !

Sauna da kalp atışı hızlandığından dolayı tansiyon ve kalp rahatsızlığı olanlar için çok tehlikeli olacaktır. O yüzden girmenizi tavsiye etmiyorum. Yada doktorunuza danışmadan asla ve asla girmeyin!

ALKOL ALARAK SAUNAYA GİRMEYİN !

Alkol alımıyla beraber saunaya girerseniz tansiyonunuz ani düşmelere ve baygınlık geçirmenize neden olabilir o yüzden sakın böyle bir şey yapmayın ! Genelde alkollüyken rahatlama amaçlı giren kişileri duymuştum hepsinin başına aynı şey geldi ani tansiyon düşüşü ve baygınlık. O yüzden bu tavsiyeleri kulak ardı etmeyin !

 

Bu makale 385 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.