RAMAZAN AYINDA ANTRENMAN BESLENME SUPPLEMENT KULLANIMI

RAMAZAN AYINDA ANTRENMAN BESLENME SUPPLEMENT KULLANIMI

 

Ramazan Ayının Faydaları

 

Selamun aleyküm fitcevap.com takipçileri ben özgür mustafa geldeç bu videoda sizlere ramazan ayının faydalarından bahsedicem ve videonun içerisinde ramazan ayının kaslara faydaları nelerdir , manevi anlamda ne gibi faydaları vardır , hangi hastalıklardan ve hangi kötü alışkanlıklardan kurtulabiliriz , antrenmanımızı ne zaman yapmalıyız , nasıl beslenmeliyiz, teravih namazı ile ilgili birkaç soruya  ve supplementlerı nasıl kullanmalıyız gibi sorulara cevap vereceğim ,O yüzden videoyu sonuna kadar izlerseniz sizler için çok faydalı olacaktır inşallah.

-

Konumuza geçmeden önce arkadaşlar , eğer gittiğiniz salondaki hocanız sizinle ilgilenmiyorsa ve benimle çalışan kişilerin değişimlerine göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girerek detayları inceleyebilirsiniz.

-

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar , videonun tamamını izlerseniz hiç bir şey kaçırmamış olursunuz, ben ramazan ayında oruç tutarken nasıl besleniyorum hangi supplementleri kullanıyorum ne zaman antrenman yapıyorum vs gibi tüm detayları öğrenebilirsiniz. Öncelikle ramazan ayının genel olarak faydalarına bakacak olursak eğer , Oruç dönemleri daha sağlıklı olmak için ideal bir dönemdir. Bir yıl boyunca hiç durmadan çalışan, kasların, sindirim organları ve karaciğerin tatile ihtiyacı var. Oruç da vücudun ihtiyacı olan tatil için iyi bir fırsattır. Bu sürede yıpranmış sindirim organları,  kaslar ve karaciğerin kendini yenilemesi için iyi bir fırsattır. Yıpranmış hücreler tamir edilir, vücuttaki toksinler atılır, dokular yenilenir. Oruç, hücre yaşlanmasını geciktiren bir dönemdir.17 saatlik uzun bir sürede tutulan oruç, vücudu dinlendiriyor ve adeta detoks görevi görüyor. Orucun sağlık için de bir fırsat olduğunu belirten bilim adamları, “Oruç vücudun ihtiyacı olan tatil için iyi bir fırsat" diyorlar ve Tıp uzmanları diyor ki: “Oruçlu kimselerde adrenalin ve kortizon hormonları kana daha kolay karışmaktadır. Bu hormonlar, tesirlerini kanserli hücreler üzerinde de göstermektedir. Böylece bu hormonlar kansere karşı bir çeşit kalkan rolünü oynamakta, yani kanser hücrelerinin çoğalmasını önlemektedir. Oruç tutan bünye, adeta bakıma girer, iç organları saran yağlar erir, vücudun zindeliği artar, direnme gücü kazanır, mide, böbrek, şeker, kalb ve karaciğer hastalıklarına karşı mukavemeti artar.Kişi oruçlu iken karaciğer 3-5 saat istirahat eder, gıda depolama işine bir müddet ara vermiş olur.Bu arada, korunma sistemini güçlendirici globülinleri hazırlar. Midedeki kaslar ve salgı ifraz eden hücreler, oruç müddetince birkaç saat dinlenir. Kan hacmi de azaldığı için tansiyon düşerek kalb rahatlar.Gıda artıkları iyi yakılmayınca, damarları yıpratır. Yakılmayan yağlar, damarları daraltır, damar sertliği denilen rahatsızlığa sebep olur. Akşama doğru vücutta gıda hemen hiç kalmaz. Yani bütün gıdalar yakılmış olur. Bu bakımdan bazı hastalıklara, bilhassa damar sertliği olanlara oruç tutmak iyi gelmektedir. Oruç iken vücudun diğer organlarında da dinlenme olur.

Ramazan Ayının manevi olarak bizlere faydalarını sayacak olursak eğer arkadaşlar

 Az yemek ve oruç tutmak vücudun sıhhati için önemlidir.Zekat, malın kiridir. Zekat veren, malını kirden koruduğu gibi, oruç tutan da vücudun zekâtını ödemiş, hastalıklardan onu korumuş olur

İbni Macede Geçen bir hadiste , Allah Rasulu (SAV) Her şeyin bir zekâtı vardır. Vücudun zekâtıysa oruçtur buyurmuştur.

Oruç, yalnız aç ve susuz kalmak değildir. Orucun, sabır, şükür, nefis terbiyesi gibi diğer ibâdetlerle de irtibâtı vardır. Az yiyenin vücûdu sıhhatli olur.

Hadîs-i şerîfte;“Oruç tutan sağlıklı olur” buyuruldu. (Taberânî) Açlık, günâh işleme arzûsunu kırar, kötülük etmeye mâni olur. Her zaman tok olan şefkatsiz ve merhametsiz olur. Tok, acın hâlini bilmez.Çok yiyen sert ve katı kalpli olur.

Hadîs-i şerîfte; “Çok yiyip içmekle kalbinizi öldürmeyin” buyuruldu. (İmâm-ı Gazâlî) Çok yiyen çok su içer. Çok yiyen içen çok uyur. Çok uyuyanın ömrü uyku ile geçtiği için, o kişi, dünyâ ve âhiret kazancından mahrûm kalır. Zekası, zihni dumura uğrar. Açlık, kalbde incelik doğurur.

Açlıkta arzular kırılır, nefsimiz uysallaşır, serkeşliği kalkar. Çok yemek, gafleti doğurur. Azgın bir atı zaptetmek zor olduğu gibi, çok yedirmekle azan nefsi zaptetmek de zordur. Açlıkla terbiyesi kolaylaşır. İnsan kalbi tarladaki ekin, yemek ise yağmur gibidir. Fazla su ekini kuruttuğu gibi, fazla gıda da kalbi öldürür.Her zaman tok olan şefkatsiz ve merhametsiz olur. Tok, açın hâlini bilmez. Çok yiyen sert ve katı kalbli olur. Sinirlerine hakim olan kimse huzurlu olur. Açlık, günah işleme arzusunu kırar, kötülük etmeye mani olur.

Ayrıca arkadaşlar Ramazan ayında kötü alışkanlıklardanda kurtulabilirsiniz. oruç insanda sabretme duygusunu geliştirir ve bu sayede birçok kişinin sigara, alkol gibi kötü alışkanlıkları bir daha başlamamak üzere terk ettiği de herkes tarafından bilinmektedir. O yüzden bu dönemde sigara ve alkolü bırakmanız hem sizin vücudunuz için hemde eğer ki vücut geliştirme yapıyorsanız kaslarınız için inanılmaz faydalı olacaktır. Zira garanti veriyorum ki sigara ve alkol almayan bir kişi 2 3 kat daha hızlı bir şekilde kas geliştirebilir. Bununla alakalı ilerde detaylı bir video yapacağım inşallah.

Şimdi geldik ramazan ayının kaslara faydalarına , öncelikle ramazan ayında 17 18 saatlik bir açlık nedeniyle vücutta 4 5 saat açlıktan sonra salgılanmaya başlayan leptin hormonu ile birlikte vücut beyinden gelen sinyaller ile yağ yakımını tetikliyor ve vücudunuzun kullanması gereken enerjiyi yağlarınızdan alıyorsunuz. Böylece yağ yakımına faydası olmuş oluyor. Bunun yanında bir çok faydasıda var detaya girmiyorum çünkü diğer videolarımda anlatmıştım.

Şimdi geldik bana çokça sorduğunuz sorulardan birisi olan hocam ne zaman antrenman yapmalıyız vs gibi sorulara açıkçası bunların cevabını diğer videoda vermiştim ama şimdi sizlere genel anlamda ben nasıl çalışıyorum bundan bahsedicem , sizde burdan kendinize pay çıkarabilirsiniz.

Öncelikle arkadaşlar ben bu zamana kadar hayatım boyunca hiç 5 günün üzerinde antrenman yapmadım %90 hep 4 gün antrenman yaptım ve bazı istisnai durumlarda 5 e çıktım. O yüzden ramazan ayındada 4 günden fazla antrenman yapmayı düşünmüyorum.

Antrenman saatlerimide oruç tutarken şu şekilde yapmayı planlıyorum. İftardan ortalama 2 saat önce aç karna 30 40 dk lık bir kardiyo antrenmanı yapıp üzerine çift bölge olarak yani örneğin göğüs pazu antrenmanını büyük kas gurupları için 4-5 hareket küçük kas gurupları için 3 -4 hareket yapmak şartı ile ve bunları yaparkende çok fazla ağır kilolar ile yapmayıp bazılarını 2 set bazılarını 3 set yapacağım. Örneğin şu anda üst göğüs press yaparken 150 kilo yapabiliyorum 8 tekrar , ama iftardan önce yapacağım için vücuttaki açlık durumundan dolayı bunu 80 e falan çekmeyi düşünüyorum ama tekrar sayısınıda 12 15 e çıkarmayı düşünüyorum. Genel anlamda tekrar saymam saydırtmamda ama belli bir tekrar sayısını hedef olarak kendime ve ögrencılerıme koyarım her zaman. Fakat bu tekrar sayıları bazen 2 artar bazen 2 azalır o günkü performansanıza psikolojinize motivasyonunuza beslenmenize vs göre değişkenlik gösterebilir bu. İlk birkaç gün bu şekilde yapmayı planlıyorum eğerki baş dönmesi gözlerde kararma çok ciddi halsizlik olmazsa bu şekilde devam etmeyi planlıyorum. Çünkü vücudumda fazladan 15 kilo var ve yağ oranımıda düşürmeyi hedeflediğimden. 17 saatlik açlık sonrası vücut tamamen sıfırlanmışken antrenman yapıp efor sarfedip kalori harcayarak yağ yakımını hızlandırmayı düşünüyorum. Ama olurda baş dönmesi vs gibi şeyler hissedersem , iftardan önce ya ağırlık antrenamnı yaparım yada sadece kardiyo yaparım. Buda sanırım iftardan önce kardiyo yapmayı tercih ederim , iftardan sonrada ağırlık antrenmanı yaparım.

Beslenmeye gelecek olursak eğer arkadaşlar , antrenmanı iftardan öncede yapsam sonrada yapsam farketmez hep şu şekilde yapmayı planlıyorum. İftarda hafif bir çorba ve salata gibi besinler ondan 1 2 saat sonra ana öğün olarak karbonhidrat ve protein ağırlıklı bir öğün ve ondan yine 2 saat sonra tekrar bir öğün ama bu öğünde protein ağırlıklı olmasına özen göstereceğim. Eğer antrenmanı iftardan sonra yaparsam çorbayı yedikten sonra ufak bir yulaf yiyip antrenmana gidebilirim sizde bu şekilde yapabilirsiniz. Daha sonra idmandan gelince sağlam bir ana öğün yapabilirsiniz ve 2  saat sonra tekrar bir ana öğün yapabilirsiniz.

Burda dikkat etmeniz gerekenler ise arkadaşlar iftardan sahura kadar bol bol en az 3 litre su içmek çünkü yaz aylarına denk geldiğinden su ihtiyacımız dahada artıyor. Bununla beraber iftarı asla ve asla ana öğün olarak yapmayın yoksa salonda hiçbir ağırlığı kaldıramazsınız. Vücudun en iyi performans gösterdiği zaman midenin en rahat olduğu zamandır.

Sahurda ise arkadaşlar genel olarak protein ağırlıklı beslenin , çünkü sahurda karbonhidrat ağırlıklı beslenirseniz çok susarsınız ve çabuk acıkırsınız. Ama protein oranı yüksek ve birazda yağlı gıdalar yani terayag gibi gıdalar ile beslenırsenız sizin susamanızı önler ve acıkmanız daha yavaş olur sizi tok tutar. Böylece orucu biraz daha rahat geçirebilirsiniz.

Teravih namazına gidecek olanlara ise şu tavsiyelerde bulunabilirim , teravih namazı ramazan ayında ardından vitr kılındığı zaman teheccüd namazı gibidir ekstra teheccüd kılmaya gerek kalmaz , Allah rasulu zamanında da teravih adıyla değil kıyamul leyl adıyla biliniyordu ,İslami Şeriatta bunun anlamı ise gece namaz kılmak olarak geçer, yani yatsı namazından sonra sabah namazından önce kılınır. Allah rasulu (SAV) zamanında teravih kelimesi kullanılmıyordu , teravihin anlamı ise ara verilierek kılınan namaz manasındadır. Aslında teravihin anlamı da kıyamul leyl ile aynıdır yani hepsi gece kılınan namaz anlamındadır fakat ramazan ayında kıyamul leyl yerine teravih demişlerdir bunun nedeni ise belli rekatlardan sonra ara verilir, zaten teravihin manasıda rahat ve teneffüs manasına gelmektedir.  İlk önce bunun farkına varalım , yani teravih namazının zamanı iftardan hemen sonra yatsı namazından hemen sonra kılınması şart olan bir namaz değildir , sabah namazına kadar vaktiniz vardır, bununla beraber cemaatle kılınması farz olan bir namazda değildir, ayrıca sahih hadis kitaplarından buhariye baktığımız zaman Allah rasulu (sav)’in ramazan ayında bu namazı sadece 3 4 gün cemaate kıldırdığını ve geriye kalan günleri evde kıldığını biliyoruz.  Bunun nedenini sorduklarında ise ümmete ağır gelmemesi için olduğunu söylüyor. Yani arkadaşlar biz Müslümanlar olarak Kuran ve Sünnete göre hareket etmemiz gerekiyorsa Peygamberimizin yaptığını yapıp yapmadığını da yapmamamız gerekiyor. Çünkü bizim için en iyi örnek Allah rasulu (SAV)’dir, Peygamberin yolundan giden kişi kurtuluşa erer Allah izni ile. O yüzden a kişisi b kişisi ne yapmış ne demiş diye değilde Kuran ve Sünnet buna ne diyor diye bakmamız herzaman daha iyi olacaktır. Zira Allah Teala Nisa suresi 59. ayetinde şöyle buyuruyor , Ey iman edenler, Allah'a itaat edin; rasule itaat edin ve sizden olan emir sahiplerine de. Eğer bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz, artık onu Allah'a ve Rasulune döndürün. Şayet Allah'a ve ahiret gününe iman ediyorsanız. Bu, hayırlı ve sonuç bakımından daha güzeldir. Bu durumda ortaya çıkan sonuç şu , ramazan ayında teravih namazı kılınması sünnettir fakat cemaatle kılınması şart değildir , Peygamberimiz gibi 3 – 4 gün cemaatle kılınabilir , bunun yanında illa yatsı namazı sonrası hemen kılınması da şart değildir sabah namazına kadar  ister evde ister cemaatlede istediğiniz vakitte kılabilirsiniz. Bu söylediklerimle alakalı hadis kitaplarını araştırabilir ve böyle olduğunu sizde görebilirsiniz. Yani sonuç olarak gün içindeki planlarınızı ona  göre ayarlayabilirsiniz.

Ramazan ayında kullanılacak supplementlere gelecek olursak eğer arkadaşlar ,  bcaa , glutamine , multivitamine , genel manada herkesin kullanması gereken önemli supplementler arasındadır. Bunun dışında protein ihtiyacı karşılamak için whey protein , kalori ihtiyacı karşılamak için gainer , hacim için creatin gibi ürünler eklenebilir. Ama bcaa glutamıne ve multıvıtamın herkes için önem taşıyan supplementlerdir.

Evet arkadaşlar sanırım söylenebilecek tüm detayları söyledim J Bir sonraki videoda görüşmek üzere Esselamu aleykum ve rahmetullah.

Bu makale 427 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.