Protein tozu kaç yaşında kullanılır , protein tozu kullanırken nelere dikkat etmeliyiz

 

PROTEİN TOZU ZARARLARI NELERDİR

BÖLÜM 2

 

Selamun aleyküm fit.cevap .com takipçileri ben özgür mustafa geldeç , bugün sizlere protein tozları zaraları videosunun 2. Bölümünü anlatacağım ve o videoya gelen yorumlara toplu bir cevap vereceğim inşallah.

-

Bu videoda sizlere protein tozu yada supplementler hangi durumlarda ne gibi zararlar verirler, kullanırken dikkat etmeniz gerekenler nelerdir , kaç yaşında ki insanlar kullanabilir , gibi konu başlıklarını detaylı anlatacağım inşallah. O yüzden videoyu sonuna kadar dinlerseniz sizin için yararlı olacaktır.

-

Konumuza geçmeden önce arakdaşlar , eğer gittiğiniz salondaki hocanız sizinle ilgilenmiyorsa www.uzaktanpt.com’ a girerek detayları inceleyebilirsiniz.

-

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar , öncelikle şunu bilmenizi isterim ki , ben videolarımda olabildiğince açık net ve detaylı konuşmaya özen gösteriyorum ki anlamadığınız yada kafanıza takılan bir yer kalmasın diye, o yüzden videolarımı izlerken dikkatli bir şekilde izleyin ve videoyu mutlaka sonuna kadar dinleyin.

-

Biliyorsunuz ki protein tozları zaraları videosunun birinci bölümünde sizlere protein tozlarının kullanıldıkları alanlardan vs bahsetmiştim, bu konuyla alakalı olarak şunları söyleyerek bir temel oluşturmak istiyorum.

-

Şimdi bir neşter düşünün bu neşteri siz bir katile verirseniz adam öldürür ama bir doktora verirseniz ameliyat ile hayat kurtarabilir , aynı şekilde bir makas düşünün siz bunu bir berbere verirseniz saç keser  terziye verirseniz kumaş keser katile verirseniz yine adam öldürebilir. Peki biz burda suçlu neşter yada makas diyebilirmiyiz ? Diyemeyiz elbette ki ,

-

İşte o yüzden de bir kişi protein tozunu düzgün kullanırsa zararını görmezken , diğer bir kişi protein tozunu düzgün kullanmayıp zararını görüyorsa , biz suçu direk protein tozuna atamayız.

Bunu şu örnekler ile pekiştirebiliriz , en zararsız gördüğümüz bir madde olan suyu düzgün kullanmazsanız zehirelenebileceğinizi biliyormusunuz ? En önemli su zehirlenmesi sebepleri olarak, aşırı su içmekle böbreklerin normalden daha fazla çalışmasını ve vücutta mineral kaybı gözlenmesini sayabiliriz. Aşırı suyla birlikte vücutta sodyum miktarı düşer, ayrıca, hücreler de aşırı su nedeniyle şişmektedir. Böylece beyin ödemi, hatta ölüme neden olabilecek vahim sonuçlar doğurmaktadır. En önemli su zehirlenmesi belirtileri olarak sodyum eksikliğiyle oluşan bulantı, kusma, baş ağrısı ve bilinç düzeyinde değişiklik gözlenmesini sayabiliriz.

Peki şimdi biz suyun yanlış kullanımında böyle bir zararı var diye su içmeyi bırakıyormuyuz ? Yada siz bırakırmısınız ? Tabiki de hayır. Arkadaşlar herşeyin dolaylı yollar ile zararı vardır. Bunu unutmayın. Zararsız olan bir şey yok değil , bizim zararsız dediğimiz şeyler aslında minimum olarak zararsız dediğimiz şeyler. Yoksa herşeyin elbetteki bir zararı var.

Örneğin ihtiyacınızdan çok fazla tavuk balık vs yersenizde fazla proteinden dolayı böbrek fonksiyonlarınız bozulabilir ve buda size zararlı olabilir , yani bu sadece protein tozlarına yada supplementlere has bir durum değil. Siz birşeyin kullanımını doğru yapmazsanız size her türlü zararlı olacaktır.

Mesela kırmızı et , siz kırmızı et tüketimini çok yaparsanız bir süre sonra kolestrolünüz tavan yapabilir. Ama siz kırmızı et tüketimini düzgün yaparsanız size yararı olur.

Sanırım bu kadar örnek sizler için birşeyler ifade etmiştir. O yüzden protein tozlarınında elbette ki yanlış kullanımlarında zararları olacaktır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

-

1- Eğer içindeki herhangi bir maddeye veya sütle beraber içince buna alerjiniz varsa sizi sıkıntıya sokabilir.

2- Eğer süt ile kullanacaksanız ve laktoz probleminiz varsa midede şişkinlik vs bu sizi sıkıntıya sokabilir o yüzden laktozsuz süt içmeye özen gösterin. Ve alabiliyorsanız ısolate whey protein alın. En saf proteindir.

3- Protein tozunu spor yapmadan fazla kullanırsanız vücudunuzda sivilcelenmelere ve yağ bezeleri oluşumuna sebebiyet verebilir. O yüzden eğer ki spor yapmıyorsanız günlük ihtiyacın dışına çıkmayın. Spor yapıyorsanızda aynı şekilde ihtiyacınıza göre alın.

4- Protein tozunu yada diğer besin takviyelerini kullandığınızda böbreklerinizi ve karaciğerinizi yoracağından dolayı bol bol su içmeye ve karaciğerinizi temizlemeye yönelik enginar suyu, deve dikeni , zencefil gibi bitkileri tüketmeye özen gösterin. Zaten bunu sadece siz değil protein tozu vs kullanmayan kişilerinde yapması gereken sağlık amaçlı birşeydir.

5- Eğer ki böbrek probleminiz varsa zaten bu tarz ürünlerden uzak durun. Doktorunuza danışın

-

Bu maddeler sizin normal sahte olmayan bir protein tozu kullanımında dikkat etmeniz gerekenler ve başınıza gelebilecek olaylardı arkadaşlar. Şimdi gelelim şu haberlerde çıkan protein içti kalp krizi geçirdi protein içti öldü gibi haberlere. Birincisi arkadaşlar bakın siz medyada da şunu yapıyorsunuz olayın geneline bakmıyorsunuz. Haberlerin çoğunu izledim , ve izlediğim kadarıyla hep şu vurgu yapılıyor , merdiven altında üretilen protein tozları , internette sahte sitelerde satılan markası belli olmayan protein tozları , sahte üretim yapan fabrikalar vs vs vs , yani bu haberlerin hepsi zaten sahte fabrikaları sahte tozları vs anlatıyor arkadaşlar. Siz tabikide gidipte sahte bir protein tozu alırsanız sıkıntı yaşarsınız. O yüzden biz ne diyoruz bilindik markalar alın dünyaca tanınmış markalar şimdi marka vermicem ama zaten bunları ufak bir araştırma ile bulabilirsiniz. Daha geçen gün adanada mı nerde bir fabrikayı yakalamışlar sahte üretim yapmaktan dolayı. O yüzden lütfen düzgün yerlerden sağlam bir araştırma yaptıktan sonra alın.

-

Mesela bu konudada size şöyle bir örnek verebiliriz, şimdi bu tozların sahtelerini yapıyorlar diye biz hiç kullanmayalım mı ? Tamamda herşeyin sahtesi var zaten. O zaman telefonlarında sahtesi var diye biz komple telefon kullanmayalım , yada adamlar bildiğiniz böyle değişik karışımlardan sahte marul yapıyorlar diye biz hiç marul yemeyelim o zaman ? Bu mantıkla hayat yürümez arkadaşlar… Araştırın öğrenin iyi firmalardan iyi markalardan güvendiğiniz yerlerden alın kullanın.

-

Peki sahte protein tozları nasıl anlaşılır ? Arkadaşlar bunu anlamak çok basit bir şey değil , bu sahte ürünlerin üretimi zaten şu şekilde oluyor , çinden kutuları getirtip türkiyede bir reklamcıya ürünün ambalajının aynısı bastırılıyor ve daha sonrada içerisine aromalar vs karıştırılıp satılıyor. Tadı tam olarak benzemesede , orjinalıne yakın bir şekilde üretiyorlar. Bu durumda yapmanız gereken tek şey, bilmediğiniz bir marka almamanızdır. Yani bu sahte protein tozlarını bilindik markalarda yapamazlar çünkü bu markaların genelde üzerlerinde sahte olmadığına dair bandrol bant vs gibi etiketler var, ayrıca iyi markaların kopyalarını yapmaya cesaret etmek biraz yürek işi. O yüzden genelde hiç tanınmayan menşeisi olmayan ve nerde üretildiği bilinmeyen ürünlerde şunu görürsünüz daha önce hiç duymadığınız bir markadır. Yada yurtdışında pek bilinmeyen bir markadır. –

Bu durumdan kurtulmanın tek yolu bilindik markaları tercih etmeniz olacaktır. Başka bir çareniz yok açıkçası. Ben mesela salonumda daha çok almanyada ve amerikada üretilen bilindik 2 3 marka dışında ürün vermiyorum kimseye , kendimde bu zamana kadar almanya ve Amerikada üretilen dünyaca tanınmış markalar dışında kullanmadım. Ha bu şu demek değildir arkadaşlar yanlış anlamayın. Türkiyede ki yada diğer ülkelerdeki markalar dandiktir demek değil bu. Ben sadece verim aldığım ürünler olduğundan bu ürünler ile devam etme gereği duydum. Yani sonuç olarak bir üründen verim alınca sürekli o ürünle devam etmek her zaman için en iyi seçim olacaktır.

Ayrıca arkadaşlar protein tozları yada takviyelerin kullanımı bana göre bazı durumlar haricinde , bakın buraya dikkat , bazı istisnai durumlar haricinde diyorum  , başlama yaşı 17 dir. Yani oda ihtiyaç olursa alınabilir. Öyle 17 yaşına gelince ben protein içicem işte takviye alıcam gibi değil. İhtiyaç varsa alınır yoksa yine alınmaz. Bazı istisnai durumlarda da mesela 15 16 yaşında zayıf güçsüz kardeşlerimiz var aileleride zayıf olmalarından rahatsız olduğundan ailelerinin izni dahilinde kullanabilirler tabiki doktorlarıda onay verirse – ki artık çoğu doktor onay veriyor yani benim çevremde ben öyle görüyorum. Bunun dışında size diyebileceğim tek şey aileniz izin vermiyorsa gizlide olsa kullanmayın yalana dolana başvurmayın. Ayrıca şunuda unutmayın , bu ürünler mucizevi ürünler değil , yani böyle içince birden kas olmuyor yada bir yerleriniz şişmiyor :D Öyle bir ay kullanayım sonra bırakırım diyorsanız zaten almayın. Ortalama bir ürünü 3 – 5 ay düzenli kullanacaksınız ki faydası olsun.

Ayrıca yeri gelmişken söyleyelim , protein tozunu bırakınca sarkma falan olmaz sarkma dediğimiz şey protein tozu ile alakalı değil sizin kilonuz boyunuz yağ oranınız kas oranınız ile alakalı bir durum. Sizin vücudunuzun sarkabilmesi için 1- ya çok ama çok kilolu olmanız lazım –ki bunda toz falan kullanmadanda sarkmalar oluşabilir çünkü aşırı kilodan dolayı deriniz genişlemiştir 2 – çok ama çok kaslı olacaksınız böyle dev gibi ondada gıda takviyelerini bırakınca değil sporu bırakırsanız sarkarsa o zaman sarkar. Onun dışında herhangi bir sarkma söz konusu değil. Yani kısacası protein tozu yada gıda takviyesi ne kullanırsanız kullanın sarkma gibi bir şey olması söz konusu değil. Siz sporu bıraksanız bile kas kütleniz dev gibi olmadığından en fazla olacak şey kaslarınız biraz gerileme yapar yani küçülür o kadar başkada bir şey olmaz. Oda protein tozundan değil sporu bıraktığınız içindir.

Ayrıca Protein tozları kısır yapmaz testislerinizi küçültmez bunların olabilmesi için hormon kullanımı gerekir yani protein tozlarında hormon vs olmadığından bu dediklerinizin hiç biri olmaz. Bunlarla alakalı ilerde detaylı videoda çekebilirim inşallah.

-

Şimdi gelelim protein tozları videosunun ilk bölümünde gelen yorumlardan bazılarına cevap vermeye.

Birinci soru , marketlerde alkolde satılıyor sigarada satılıyor bir ürünün marketlerde satılması o ürünün sağlıklı olduğunu göstermezki…

Bu soruyu soran kişi zaten videonun tamamını izlemeden yada dikkatle dinlemeden bu yorumu atıyordur. Videoda zaten diyorum ki – bu ürünler marketlerde nasıl bu kadar kolay satılıyor – yani bu ürünlerden kastımız bebek maması zaten. Bebek maması ile gidipte yetişkinlerin yiyecek ve içeceklerini karşılaştırabiliyorsanız aklınızdan zorunuz var demektir. 0- 6 aylık el kadar bebekten bahsediyoruz. Normal bir yetişkinin yiyebileceği yada içebileceği bir şeydeki zararlı gıdanın izinlerinin alınıp markete girme olasılığı ile el kadar bebekler için üretilen birşeyin izinlerinin alınıp markete girme olasılığı aynımı ? Yada bunların denetlenmesi vs aynımı ? Siz hiç 0.6 aylık bebekler için kola üreten bir firma duydunuz mu? Yada sigara ? yada alkol ? yada başka zararlı olan bir şey ? Yani kıyas yaptığınız şeyler arasında dünya kadar fark var. Elbetteki bir şeyin markette satılması onun sağlıklı olduğunu göstermez ama bu olay el kadar bebeklere üretilen bir ürün ise bunun üzerindeki denetim vs diğerlerine kıyasla daha çoktur. Bizim anlatmak istediğimiz bu ürünlerin bu kadar rahat bir şekilde satılıyor olması. Yani el kadar bebeğe zararlı olmuş olsa o ürünün üretim aşamasında zaten o izinler verilmez, bir bebek mamasının alacağı izin ile diğer başka bir gıdanın alacağı izin arasında bir çok fark var … Tabi anlayana…

-

İkinci soru , internet kafeleri neden bu kadar küçümsüyorsun insanlar oraya gelip bilgi araştırıyorlar vs.

Bu soruyu soran kişi ya art niyetli yada çocuk başka biri olamaz. Çünkü normal bir insan benim ordaki konuşmamdan internet kafelerdeki küfürlü argolu günün 7 8 saatini sadece oyun oynamakla geçiren gençlere hitaben söylediğimi anlayabilir. Çünkü o cümleyi söylerken yan tarafta gazetelerde çıkan OYUN BAGIMLILIGI ARTIYOR DİYE BİR RESİM PAYLAŞIYORUM. Zaten çoğunlukta böyledir. Yoksa kimse internet kafeleri küçümsemiyor.

-

Üçüncü soru ve en mantıksız soru , daha doğrusu yorum diyelim. “ Çok güzel bu videodan sonra artık bir sürü ürün satarsın , artık kimle anlaştıysan vs. “ Yahu arkadaş ürün satmak istesem yada bir firma ile anlaşmış olsam zaten burda marka veririm şunu kullanın bunu kullanın derim yada şu internet sitesinden alın derim , onbinlerce insan izlemiş yüzde 10 u almış olsa bi dünya para yapardı. Ama ben yorumlarda bile soranlara ısrarla marka vermiyorum. Nasıl oluyorda bu video ile ürün satabiliyorum ?açıkcası bu yorumu atanlar neyin kafasını yaşıyor gerçekten anlamış değilim J

-

Evet arkadaşlar bir videonun daha sonuna geldik.

Özgür Mustafa Geldeç Hakkında

10+ Yılın Üzerinde Fitness Antrenörlüğü ve Spor Salonu İşletmeciliği İle Sayısız Sertifika Sahibi , Marka Tescilli Patentli Türkiye'nin ilk uzaktan pt antrenörü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
FitCevap'ta okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...
© 2018 FITCEVAP · Tüm hakları saklıdır.