NEDEN YAĞLANIRIZ ?

NEDEN YAĞLANIRIZ ?

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

Şimdi herkesin ben neden kilo alıyorum neden yağlanıyorum bu yağlanma nasıl oluşuyor sorularına cevap verelim.

Herkeste yağ hücresi bulunuyor , bu hücreler doğumdan önce ana karnındayken oluşmaya başlıyorlar ve şekilleniyorlar. Ergenlik döneminde ortalama 16-17 yaş civarında vücut yağ hücreleri olgunlaşır ve aile arkadaş çevre yaşam tarzı gibi faktörlerin etkisiyle -ki buna genlerde dahil olmak üzere , kilo alımında ve kilo vermede önemli bir etkiye sahiptir.

Unutmayınki bir insan karonhidratsız yaşayabilir ama yağsız yaşayamaz. Yağ hücreleri bize gerekli enerjiyi sağlayıp gün içinde ayakta durabilme gücü verir.

 Yağ hücrelerinin depolanmasında hormonlarında çok etkisi bulunmaktadır. Sizin ideal kilonuzun dışında bir kiloda olmanız yada bir kaç kilo fazlalığınızın bile olması vücuttaki östrojen yani dişilik hormonunun salgılanmasına yol açıyor. Erkeklerde bu oran çok az olsa dahi kilo aldığınızda östrojen seviyesi artıyor ve yağların depolanmasına yol açabiliyor. Östrojen fazlalıgı testesteron seviyesini düşürdüğü içinde bu sefer erkeklerde yorgunluk kas kaybı ve prostata bile neden olabilir...

Tiroid Hormonlarıda kilo alıp vermenize inanılmaz şekilde etkilemektedir. Bazı insanlar görürüz herşeyi yerler ama kilo alamazlar, bazı insanlar görürüz tabiri caizse "su içsem yarıyor" derler. İşte bir tarafta tiroid hormonları çok çalışan insanların kilo almaması , bir taraftada tiroid hormonlarının yeterince çalışmadığından sürekli kilo alan insanlar görürüz. Yağ hücrelerinin oluşumu tiroid hormonlarınada bağlıdır.

Şimdi spor salonlarına gidip hemen kilo vermeye çalışan sürekli tartıya bağlı yaşayan insanlar görürüz. Unutmayınki kilo vermeniz yağ hücrelerinizin yok olduğu anlamına gelmez. Çok fazla kilo verirseniz yağ hücreleriniz büzülür ve leke gibi görülebilir. O yüzden hızlı kilo vermeyi kesinlikle düşünmeyiniz... Bu size hem vücudunuzda yırtıklara neden olup ve birden tekrar kilo almanızıda sağlayabilir... Haftada 1 kilo hedefleyin ideal olarak.

Ayrıca yağ hücreleri vücudun farklı bölgelerine yayılabilir. Erkeklerde genelde karın ve bel bölgesinde olurken kadınlarda ise genelde basen ve kalçalarda yaygındır. Aklınıza hemen reklamlarda gördüğünüz bölgesel yağ yakımı gibi reklamlar gelmesin hemen  :) çünkü öyle birşeyin olması imkansızdır. Kilo alırsınız vücudunuza dağılır ve kilo verirkende istediğiniz bölgeden veremessiniz. Sadece karın egzersizleri yaparak karın bölgesindeki yağların hareketlenmesini sağlarsınız , sıkı bir görünüm olur fakat yinede istediğiniz bölgeden yağ veya kilo veremessiniz..

Şimdi bu kadar şeyi yazdıktan sonrada o zaman yağ yemeyelim biz yağlı şeylerden kaçınalımda demeyin. Dediğim gibi vücut karbonhidratsız yaşayabilir ama yağsız asla !!! Yağ tüketimi yapmanız gerek vitaminlerin vücutta dolaşımı kolestrol seviyesinin düzenlenmesi için gereklidir. Örnek olarak yağda çözünen vitaminler vardır bunlardan bazıları A D E ve K vitaminleri kalsiyum vs bu vitaminler yağ olmassa vücut güzel bir şekilde ememez, ayrıca hormon üretiminide olumsuz etkiler ve kan oluşumu akışında güçlükler yaşanır. Yağda eriyen vitaminlerin eksik olması gece körlüğü anemi iç kanama gibi sağlık sorunlarınada neden olabilir. O yüzden gün içinde omega 3 - 6 yağ asitlerini almayı unutmayın haftada 2 - 3 gün balık yiyin..

Günlük alacağınız yağ miktarı toplam kalorinizin yüzde %30 u kadar olmalıdır. Fakat buna ayçiçek yağları gibi yağlar girmemelidir. Genelde dediğim gibi omega 3 - 6 ve doğal yağlar zeytinyağı ve balıktan gelen yağlar gibi yağlar tüketilmelidir.

Kısaca;  Siz vücudunuzun ihtiyacı olan kaloriden fazla kalori alırsanız vücut fazla olan kaloriyi depolayacak ve siz antrenman egzersiz vs yapmadığınızdada yağa dönüşecektir.

Önerilerim  ; harcadığınız enerjiden fazla kalori almayın , %30 unu kaliteli yağlardan alın , vitaminlerinizi eksik etmeyin ve egzersiz yapmaktan kaçmayın, kilonuza değil aynadaki fiziğinize bakın...

 

Bu makale 325 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.