GÜNLÜK NE KADAR SU TÜKETMEM GEREKİYOR ?

GÜNLÜK NE KADAR SU TÜKETMEM GEREKİYOR ?

 

GÜNLÜK NE KADAR SU TÜKETMEM GEREKİYOR ?

 

Selamun aleyküm fitcevap.com takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün sizlere biz vücut geliştirmeciler için olmaz olmaz olan su tüketimi hakkında konuşacağım inşallah.

-

Konumuza geçmeden önce eğer gittiğiniz salondaki hocanız sizinle ilgilenmiyorsa, benimle çalışan kişilerin değişimlerine ve yorumlarına göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girerek detayları inceleyebilirsiniz.

-

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar , eğer izlemediyseniz vücut geliştirmeciler için su tüketimi neden bu kadar önemli konulu videoyu izleyebilirsiniz böylece sizler için suyun ne kadar yararlı bir şey olduğunu öğrenmiş olursunuz. O videoda sizlere suyun faydalarından bahsetmiştim,

Peki biz günlük ne kadar su içmeliyiz ?

Öncelikle su tüketimini etkileyen unsurlara bir göz atalım.

1-      Hava Sıcaklığı

2-      Gün içindeki aktivite

3-      Yapılan spor aktivitesi

4-      Kilo

5-      Kullanılan vitamin ve supplementler

Evet arkadaşlar su tüketimini etkileyen faktörler genel manada bunlar. Şimdi bunları kısaca analiz edip ne kadar su tüketmemiz gerektiğini söyleyelim.

Su tüketimi tamamen kişiden kişiye değişiklik gösterecektir arkadaşlar ama kaba taslak söyleyecek olursak eğer herkesin en az 3 litre su içmesi gerekmektedir bu da ortalama 15 bardak yapar sanırım. Ve bu 15 bardak suyuda içerken gün içine yayarsanız çok daha iyi olur. Yani biz hangi durumda olursak olalım en az 2.5 – 3 litre su tüketmemiz gerekiyor.

 

Birinci olarak kilonuz arttıkça ihtiyacınız olan protein miktarı nasıl artıyorsa aynı şekilde Kilonuz arttıkça su tüketiminide arttırmanız gerekmektedir. Çünkü vücut ne kadar büyürse ihtiyacı olan tüm besinlerdede artış olmak zorundadır. 70 kilo olan bir kişi 3 litre su içerken 90 kilo olan bir kişi 3,5 – 4 litre su içmelidir. Bu rakamlar sizin yaşadığınız şehirde ki sıcaklık ve gün içerisinde yapmış olduğunuz fiziksel aktivite ve yaptığınız egzersizlere görede değişiklik gösterir. O yüzden ilk önce hiç bir şey yapmadan yani hiçbir aktivite vs olmadan normal şartlarda ne kadar su içmeniz gerekir onu hesaplayın ve daha sonrada birazdan sayacağım maddelere göre su miktarını üzerine ekleyin. Bunuda kilonuzu 35 ile çarparak bulabilirsiniz. Yani 70 kilo olan normal evde oturan çalışmayan spor yapmayan bir vatandaşın içmesi gereken su miktarı 70 x 35 = 2450 yani düz hesap 2,5 litredir. Şimdi sayacağım maddelere göre kendiniz içmeniz gereken su miktarını bulabilirsiniz.

Örneğin Kış aylarında su tüketiminizi stabil tutabilirsiniz fakat yaz aylarında soğuk olmayan normal sıcaklıkta olan hangi şehirde olursanız olun +1 litre eklemeniz gerekir. Yani kış aylarında 3 litre ise yaz aylarında 4 litre olması gerekir. Ayrıca eğer ki çok sıcak olan bir şehirde yaşıyorsanız duruma göre 0,5 yada  1 litrelik bir ekleyebilirsiniz. Yani kış aylarında 3 litre içen bir kişi , yaz aylarında 4 litreye çıkacak ve birde çok sıcak bir yerde yaşıyorsa duruma göre 4,5 litreye çıkacak

İkinci olarak gün içindeki aktivitenizde ortalama olarak yarım litre fark olmasına neden olur. Sürekli evrak taşıyıp ordan oraya koşturan bir kişi ile sürekli oturarak çalışan bir kişi arasında fark olur. O yüzden eğer ki gün içinde ki aktiviteniz fazla ise yarım litrede bundan dolayı eklemeniz gerekir.

Üçüncü olarak vücut geliştirme ve fitness gibi bir spor yapıyorsanız en az 1 litre eklemeniz gerekir. Eğer ki amacınız yağ yakmak ise ve siz kardiyovaskuler hareketlerı cok yapıyorsanız yani çok terliyorsanız o zaman 1.5 litre eklemenizde fayda var.

Dördüncü olarak eğer ki supplement kullanıyorsanız ihtiyaca göre en az 1 litre ekstra su içmenizde yarar var.

Yani kendimden örnek verecek olursam , 110 kiloyum ve normal içmem gereken su miktarı 3,5 litre yaz aylarında 1 litre ekliyorum 4,5 litre oluyor ve ben çok sıcak bir şehir olan mersinde yaşadığım için üzerine yarım litre daha ekliyorum 5 litre oluyor , bunun üzerine sağlam bir antrenman yapıyorum ondan dolayıda 1 litre ekliyorum, 6 litre oluyor , vitamin mineral takviyesi ve birkaç supplement kullanıyorum onlar içinde ortalama 0,5 1 litre arası su ekliyorum toplamda en az 6-7 litre su içmiş oluyorum.

Peki bu içtiğimiz bu suyun bizim ihtiyacımızı karşılayıp karşılamadığını nasıl anlarız ? Bunu en güzel şu şekilde test edebilirsiniz. Genel olarak her insanın sabah kalktığı zaman yapmış olduğu idrar rengi koyudur ve siz gün içerisinde su içtikçe bu renk açılır. Eğer akşam idrar yaptığınızda çok açık bir renk olmuşsa o zaman yeteri kadar su içmişsiniz diyebiliriz. Yani diyelim ki bugün 4 litre içtiniz ve akşam baktığınızda hala istediğimiz renge gelmemişse diğer gün 5 litreye çıkarabilirsiniz. Böylece ideal su tüketim değerinize ulaşmış olursunuz. 

Unutmayın fazla su içmekte zararlıdır az su içmekte zararlıdır. Aslında siz hasta değilsiniz susuzsunuz…

Evet arkadaşlar bir videonun daha sonuna geldik eğer gittiğiniz salondaki hocanız sizinle ilgilenmiyorsa benimle çalışan kişilerin değişimlerine ve yorumlarına göz atmak isterseniz benim resmime tıklayarak siteyi inceleyebilirsiniz. Ayrıca alttaki videoya tıklayarak sizler için önerdiğim videoya gidebilirsiniz. Lütfen videoları begenmeyı kanala abone olmayı ve zil butonuna basmayı unutmayın. Esselamu aleykum ve rahmetullah.

 

Bu makale 299 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.