KILLARIN KAS GELİŞİMİNE ETKİSİ

KILLARIN KAS GELİŞİMİNE ETKİSİ

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

KILLARIN KAS GELİŞİMİNE ETKİSİ

Herkese merhaba yine yepyeni bir makaleyle karşınızdayım. Bugünkü makalemizde yine her zamanki gibi cok sık sorular sorular arasında yer alan “hocam kıllar kas gelişimini etkilermi?” üzerine olacaktır.

 

İlk önce bu sorunun çıkış kaynagını bir araştıralım. Öncelikle kıllar ne ile beslenir ? her canlı gibi kılların tüylerin saçlarında büyümesi için ihtiyaç duyduğu besinler vardır. Bu besinler genelde protein amino asit viraminler minerallerdir. Vitaminlerde b gurubu vitaminler – çinko ve demirdir.

 

Peki ya kaslarla ilişkisi nedir ? kaslarda proteinle beslenir kıllarda proteinle beslenir. Şimdi herkesin düşündüğü olay şu. “Kıllar proteinle besleniyorsa vücudumuzdaki kaslara gidecek olan proteinide çeker e olay böyle olursa kas gelişimimizi olumsuz etkiler… “ düşünülen mantık tamamen bundan ibaret.  E bide yarışmacı şampiyon sporculara bakıyoruz hiç birinde kıl yok. Direk aklımıza gelen şu

“ tamam işte ya bak sporculardada kıl yok demekki kıllar kas gelişimini etkiliyor “ bu düşünce çoğunuza mantıklı gelsede aslında çok mantıksızdır. Nasıl mı ? hemen anlatalım. Kılların ihtiyacı olan amino asitler kasların ihtiyacı olan amino asitlere kıyasla çok ama çok azdır tabiri caizse devede kulak kalır. Ayrıca kıl kökleri kaslara kadar uzanmaz. Derinin içinde 3 tabaka olan üst deri orta kısım ve alt tabaka olmak uzere 3 bolumden olusur. Kıl kökleri derinin en alt tabakasındaki yag dokusuna bağlıdır. Resimle gösterecek olursak şu şekilde gösterebiliriz.

 

Resimdende anlaşılacağı gibi kıl köklerinin kas dokusuyla bir alakası yoktur. Ayrıca çoğu sporcu musabaka öncesi kıllarını alıyor. Neden ? estetik bir göruntu elde etmek için. Yada çoğu kişi bu mantıkla kılların kasların gelısımını engelleyecegını dusunduğü için kıllarını tüy dökücü krem jilet vs almaya çalışıyor. Bunu yaptığınızda ne yaptığınızı sanıyorsunuz ? siz kıllarınızı kesince o kıl kökleri tekrar büyümek için daha çok efor harcıyor daha cok besıne ıhtıyac duyuyor. Yani siz kendinize göre iyi bir şey yaptıgınızı sanarken aslında hiçte iyi bir şey yapmıyorsunuz.

 

Birde şu açıdan bakalım olaya. Vücudumuzdaki tüm kıllar proteinleri emiyor ve kas gelişimini etkiliyorsa biz neden vücudumuzdaki kılları alıyoruzda saçlarımızı sakallarımızı komple sıfıra vurdurmuyoruz ? şimdi şu cevapları duyar gibiyim “ e ama kafamızda kas yokki ? “ evet kas olmayabılır ama sonucta protein le beslenıyor sizin mantıgınıza göre proteınle beslendiği için kas gelısımını etkılıyorsa saclarımızıda keselım ? ayrıca şu bir gerçektirki saçlarımız vucudumuzdaki kıllardan hem daha gür hemde daha çok kıl barındırır… J

Sonuç olarak kıllar kas gelişimini etkilemezler sadece çok kıllanma olan durumlarda estetik göruntuyu bozmaktadır. O yüzden kılların alınması kaslarınızın daha belırgın gorunmesını saglayacaktır…

 

 

 

 

 

 

Bu makale 7545 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.