GIDA TAKVİYELERİ HELAL Mİ ?

Gıda Takviyeleri Helal mi ?

 

Gıda Takviyeleri Helal mi ?

 

Selamun Aleyküm fitcevap.com takipçileri ben özgür mustafa geldeç , bugün sizlere çok sormuş olduğunuz sorulardan birisi olan supplementler yani gıda takviyeleri helal mi bunların içinde domuz katkı maddeleri varmıdır yokmudur bunları konuşacağız.

Konumuza geçmeden önce arkadaşlar eğer gittiğiniz salondaki hocanız sizinle ilgilenmiyorsa ve benimle çalışan kişilerin değişimlerine ve yorumlarına göz atmak istiyorsanız www.uzaktanpt.com ‘ a girerek detayları inceleyebilirsiniz.

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar , bu konuyla alakalı internette yaptığım ufak bir araştırma sonucu bu konunun dini boyutunu bilmeyen birçok arkadaş ile karşılaştım ve inşallah onlarda bu videoyu izlerler ve doğruyu bulurlar. Öncelikle arkadaşlar genel manada bakacak olursak eğer Türkiyede satılan bilindik markaların hiçbirinde domuz jelatini veyahut domuz katkı maddesi olmadığı belirtiliyor. Fakat benim size önerim domuz jelatini ve katkı maddesinin en çok olacağı supplementler olan hap şeklindeki ve kapsül seklındekı gıda takviyelerinden uzak durmanızdır. Genelde bu hapların ve kapsullerın dışına domuz jelatini kullanılabiliyor her ne kadar dana jelatını kullanılıyor densede biz yinede hap ve kapsül olan urunler yerıne daha çok toz olan ürünleri tercih etmeye özen gösterelim. Bunun dışında bilindik yurtdışındaki markalar arasında sadece multipower ın helal sertifikası bulunmakta diğerlerinde böyle bir sertifikaya rastlamadım eğer yurtdışındaki bilindik markalar arasında helal sertifikası olanları biliyorsanız yorum kısmına ürünün markasını değil direk helal sertifikasının olduğu internet adresini bırakın böylece bizde girip helal sertifikası varmı yokmu görelim. Zira bir çok kişi kafadan sallayıp şununda var bununda var diyebilir. O yüzden lütfen resmi sitelerinin sertifika bölümlerini paylaşın bizimle.

Bunun dışında youtubeda  bu konuyla alakalı paylaşım yapan bir arkadaşa rastladım ve ilginç bir şekilde bu tüm firmaların ürünlerinde ki dana jelatinlerinide Müslümanlara kullanamaz dedi  , ve gerekçe olarakta onlar besmele çekmeyi bilmiyorlar dedi. Sanırım bu arkadaşın dini bilgisi yetersiz olduğu için ve doğru araştırma yapmadığı için bu sonuca vardı , kendisinede gerekli açıklamaları yaptım fakat  eğer ki olurda o videoyu izleyenler olmuş ise bu yanlış bilgiyi düzeltmek adınada video çekiyorum diyebilirim.

Birincisi arkadaşlar biz Müslümanlar olarak ehli kitabın kesmiş olduğu etleri ve Allah adına kesilmiş olan etleri yiyebiliyoruz. Allah dışında kesilenleri yiyemiyoruz. Peki biz bunu nerden biliyoruz ?

Ayet ve hadislerden tabiki ,Allah Teala maide suresi 3.ayette bize haram olan etler arasında açık ve net olarak “Allahtan başkası adına kesilen hayvanlar” demiştir. Ve devamında maide suresi 5. Ayette "Bugün size temiz olanlar helal kılındı. Kitap verilenlerin (Yani Ehl-i Kitabın) yemeği size, sizin yemeğiniz de onlara helâldir" , Bu ayette geçen taam kelimesinde kastedilen alimlerin ittifakı ile kesilen et anlamındadır. Bununla beraber Allahu Teala Enam suresi 118.ayette şöyle buyuruyor Eğer O'nun ayetlerine inanıyorsanız, artık üzerinde yalnızca Allah'ın ismi anılanlardan yiyin. Ve devamında enam suresi 121 . ayette Kesilirken üzerine Allah'ın adı anılmayan hayvanları yemeyiniz" ve ayrıca Sahih Buharinin Zebaih bölümünde Allah rasulu (SAV) "Allah'ın adı anılarak, kanı akıtılan hayvanın etini yeyiniz" buyuruyor.

Burdan anlayacağımız üzere Ehli Kitabın yani Yahudi ve Hristiyanların kesmiş oldukları etler yenilebilir. Şimdi aranızda bazı kişiler şunu diyebilir , ama Yahudi ve Hristiyanların kitapları tahrife uğradı ve onlar kuranı kabul etmediler Peygamberi kabul etmediler o yüzden bu insanlar şirke girdiklerinden müşrik olmuşlardır ve bunların kestiği et yenmez diyebilir. Ama Yahudi ve Hristiyanların şirk koşmaları sadece bu zamanda yoktu ki Allah Rasulu zamanındada vardı , peki bunu nerden biliyoruz ? Tabikide Kurandan.

Allah teala tevbe suresi 30. Ayette "Yahudiler, 'Uzeyir Allah'ın oğlu.' dediler, Hıristiyanlar da 'Mesih İsa Allah'ın oğlu.', dediler. Bu onların kendi ağızlarıyla uydurdukları sözlerdir. Daha önce inkâra sapmış olanların sözlerine benzetiyorlar. Allah onları kahretsin, nasıl da saptırıyorlar!" Gördüğünüz gibi arkadaşlar Hristiyanlar ve Yahudiler Allah rasulu SAV zamanında bile şirk koşuyorlardı Hatta hahamlarını rahiplerini ilah ediniyorlardı ama yinede Ehli Kitabın Kestikleri yenir ayeti olduğundan ötürü bu kişilerin kesmiş oldukları et yenir arkadaşlar. Çünkü bu insanlar diğer müşrik olan ateist Mecusi  veya putperest olan kişiler gibi değil kitap verilenlerdir. Putperest olan müşrikler kurbanlarını veya kestikleri hayvanları putlarına keserlerdi ama Hristiyan ve Yahudiler kalkıpta İsa Peygambere yada Musa Peygambere yada başka herhangi bir kişiye kesmiyorlar. Onlarda Allah’a inanıyorlar ve Allah için kesiyorlar. Ben bu zamana kadar bir hristiyanın ve yahudinin Allahtan başkasına kestiğini görmedim , duymadımda.

Buhari ve Müslimde Geçen Bir Hadiste Allah Rasulu SAV : Hayber’in fethinde yahudilerden bir kadın, kesip kızarttığı koyun butunu zehirleyerek Rasulullah’a ikram etti. Rasulullah (s.a.v) ondan bir parça ısırdı. Fakat sonra, yemeyip tükürdü. Sahabelerden bir kimse ise ondan yedi ve bu sebeble öldü. (Buhari, Muslim)

Helal Et konusunda ki Ayetlere açıklık getiren ayet ve hadisler olduğu halde ‘kim keserse kessin, besmele çekerse onun kestiği yenir’ diyerek, bir delile bakarak diğer delilleri görmemezlikten gelerek hüküm çıkaranlar; Bakara suresi 41 teki “Allah’ın ayetlerini az bir pahaya satmayın” ayetinden haşa Allah’ın ayetlerinin çok pahaya satılabileceğini, Ali İmran suresi 130daki “Faizi kat kat yemeyin.” ayetinden faizin az az yenilebileceğini, Bakara suresi 223 deki “Kadınlar sizin tarlanızdır. Onlara istediğiniz yerden yaklaşın.” ayetinden kadınlarla dübüründen yani haram olan yerinden cima yapmanın caiz olduğunu, Nisa 43teki “İçkili iken ne dediğinizi bilene kadar namaza yaklaşmayın.” ayetinden namaz dışında içki içmenin caiz olduğu hükmünü çıkaranlar gibidirler. Çünkü onlar bazı delilleri alıp diğerlerini görmezlikten gelerek sapıtırlar ve hüküm çıkartmaktadırlar. Bu ise Kuran ve Sünnetin menhecine kesinlikle muhalefet etmektir.

 

Ayrıca İbn Abbas'tan rivayet edildiğine göre, bir gün hayvan kesen, fakat besmeleyi unutan birisinin durumu sorulduğunda Allah Rasulu SAV şöyle demiştir:

"Aziz ve Celîl olan Allah'ın adı, her müslümanın kalbinde mevcuddur. Onun kestiğini yeyiniz"

Ayrıca Âyette (En'âm, 145), haram kılınan şeyler arasında ; leş, akıtılmış kan ve domuz eti olarak sayılmış, kesilirken besmele terk edilen hayvan zikredilmemiştir.

Peygamber (s.a.v.) bu üç şeyin dışındakilerin haram kılındığını söylemekle yükümlü tutulmuştur. Kesilen bir hayvanın haram olması, üzerine Allah'dan başkasının adını anma yüzündendir. O yüzden maide suresi 3. Ayette Allah Teala Allahtan başkası adına kesilen diye demiştir.

Bununla beraber eğer ki besmele şart olsaydı bununla alakalı delillerin olması gerekirdi. Fakat aksine besmelenin şart olmadığına dair elimizde naslar bulunmakta

Aişe (r.anha) şöyle demiştir: “Rasulullah (s.a.v.)’e bir grub müslüman geldi ve dediler ki:

“Yeni Müslüman olmuş bir kavim bize et getiriyor. Keserken Alllah’ın ismini zikredip zikretmediklerini bilmiyoruz. Ne yapalım?”

Bunun üzerine Rasulullah (s.a.v.): “Siz Allahın adını zikrederek yeyin” buyurdu. (Buhari, Ebu Davud, Nesai, İbn-i Mace, Malik)

 

Şayet besmele zorunlu olsaydı, yeni Müslüman olmuş bu kimselerin kestiklerinin, keserken besmele çekip çekmedikleri bilinmediği için yenilmemesi gerekirdi. Rasulullah (s.a.v.)’in bu etlerin yenilmesine izin vermesi besmelenin illet olmadığını gösterir ve Besmele çekerek hayvan kesmek alimlerin büyük kısmına göre sünnettir.

 

O yüzden arkadaşlar sonuç olarak Ehli Kitabın Kesmiş olduğu etler yenilebilir, ve bu supplement firmaları ürünlerin içerisine koymuş olduğu dana jelatinlerini koyarken bu jelatinleri almış oldukları firma ehli kitapsa ve Allahtan başkası adına kesmiyorsa burda bir problem yok demektir.  Genel olarak baktığımızda zaten bu firmalar normal bir şekilde yurtdışında marketlerde satılan dana etleri nasıl ehli kitap tarafından kesiliyorsa bunlarda o firmalardan alıyorlar ve kullanıyorlar. Eğer ki bununla alakalı olarak hocam şu firmada sıkıntı var deyip bize delillerini atarsa en azından bizimde bilgimiz olmuş olur.

 

Evet arkadaşlar bir videonun daha sonuna geldik , eğer gittiğiniz salondaki hocanız sizinle ilgilenmiyorsa ve benimle çalışan kişilerin değişimlerine ve yorumlarına göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girerek detayları inceleyebilirsiniz. Ayrıca kanala abone olmayı videoları beğenmeyi ve zil butonuna basmayı unutmayın. Esselamu Aleyküm ve rahmetullah.

 

Bu makale 2587 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.