FULL BODY Mİ SPLİT Mİ ?

FULL BODY Mİ SPLİT Mİ ?

 

Selamun aleyküm fitcevap.com takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün yine sizlerle beraber çok tartışmalı bir konu olan full body mi yoksa split body mi konusunu konuşacağız

-

Konumuza geçmeden önce arkadaşlar benimle çalışan kişilerin değişimlerine göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girip detayları inceleyebilirsiniz.

-

Ayrıca bu videonun şimdiden size yararlı olacağını düşünüyorsanız beğen butonuna tıklamayı unutmayın.

-

Gelelim konumuza arkadaşlar ,  Öncelikle full body ve split body ne demek bunu inceleyelim.

-

Full body demek yani vücuttaki tüm kas guruplarının çalıştırılması anlamına gelmektedir arkadaşlar. Split body ise belirli bölgelere odaklanarak çalışma anlamına gelmektedir. Peki full body mi daha iyi yoksa split body mi ?

-

Arkadaşlar bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Antrenman programları böyle direk şu daha iyi bu daha iyi şeklinde değil , programı yapacak olan kişinin anatomik yapısı , hormon düzeni , spor geçmişi , metabolizma hızı , beslenmeye ayıracağı maddi imkan , psikolojik durum vs gibi bir çok etken göz önüne alınarak yapılmalıdır. O yüzden kesin olarak şu iyidir veya bu iyidir diye bir şey söz konusu değil.

-

Fakat ben genel olarak binlerce öğrencimde izlediğim yolu sizlere anlatmaya çalışacağım. Öncelikle Full body ve split body arasındaki avantajlara ve dez avantajlara bakacak olursak şunları diyebiliriz.

-

Birincisi full body de tüm vücudu çalıştırdığımız için daha fazla kas lifini harekete geçireceğimizden dolayı daha çok kalori yakmış olacağız fakat bu kalori miktarı split bodyden çok çok yüksek değil. Yani aralarında uçurum yok.

-

İkincisi full body de daha fazla kas lifini harekete geçireceğimizden dolayı hormon salınımı olarak daha çok hormon salınımı olacak, fakat yinede aralarında uçurum olmayacak.

-

Üçüncüsü haftanın 4-5 günü spor yapacağınızı göz önünde bulundurursak full body i peş peşe günlerde yapmak over traınıng olmanıza sebep olabilir. Yani siz bugün tüm vücudu çalıştırdınız. Ve hiç dinlendirmeden yarın tekrar çalıştırıyorsunuz. Bu şekilde çalışmak mantıksız olacaktır. O yüzden bu noktada split body çalışmak ve iyi dinlenmek daha mantıklı olacaktır.

-

Dördüncüsü fullbody de tüm kas guruplarına yükleneceğimizden ve gücümüzü tüm vücudumuza dağıtacağımızdan dolayı , fazla ağır kilolara girme ihtimalimiz söz konusu değil. Fakat split body de belirli bölgelere odaklanacağımızdan dolayı ağır kilolara girme ihtimalimiz yüksek.

-

Beşincisi Full body de tüm kas guruplarını çalıştıracağımızdan dolayı her bölgeye maksimum 2-3 hareket yapmak zorunda kalacağız , yani hareketlerimizde sınırlı olmuş olacak , fakat split body de belirli bölgelere 4-5 hareket bazen 6 hareket bile girebilme şansınız olacak. Böylece hareket farklılıkları kasların farklı bölgelerini de çalıştırmanıza yardımcı olacak.

-

Altıncısı antrenman sıklığına bakacak olursak eğer , bacak hariç diğer bölgeler ortalama 48 saat içinde iyileşme sürecini tamamlıyor yani buda 2 gün demek oluyor. Örneğin siz bugün akşam saat 8 de idmanı bitirdiyseniz ertesi gün akşam 8 de iyileşme süreci tamamlanmış olacak. Yani siz bugün göğüs önkol yaptıysanız , göğüs te triceps çalıştığından dolayı yarın triceps çalışmamalısınız, ayrıca önkol çalıştığınızdan dolayı yarın sırt çalışmamalısınız çünkü sırtta da biceps çalışıyor. Yani siz otomatik olarak 1 gün dolu 1 gün boş yapmanız gerekecek.

-

Bu noktada türkiye de salonların çoğunluğu Pazar günleri kapalı olduğundan dolayı siz bir antrenmanı mecbur üst üste getirmeniz gerekiyor. Yani split body antrenmanlarında pazartesi , Çarşamba , Cuma, Cumartesi gibi çalışmış olacaksınız. Böylece her kas gurubunu 1 kere çalıştırıp 4.gün de ekstra istediğiniz kas gurubunuzu 2.kez çalıştırabilirsiniz.

-

Full body yapacak olursanız Pazartesi Çarşamba Cuma günü yani haftanın 3 günü yapabilirsiniz 4.gün ise çalıştırmadığınız kas gurubu olmadığı için 2.bir kas gurubu çalıştırma imkanınız da olmaz. Çünkü önceki gün tüm kas guruplarını zaten çalıştırdınız.

-

Sonuç olarak split body yani bölgesel antrenman, avantajları bakımından daha avantajlıdır. Fakat eğer ki yeni başlıyorsanız belirli bir süre boyunca full body antrenmanları yapmanız gerekmektedir. Zira ben benimle çalışan binlerce öğrencimde bunları deneyimledim ve gözlemledim. O yüzden belirli bir süre full body antrenmanları yapacak temeli sağlam atarsanız daha sonra split body e geçtiğinizde daha fit bir görünüme kavuşabilirsiniz.

-

Burda ki zaman faktörü tamamen size kalmış bir durum zira sürekli full body antrenmanları yapmak çoğu insana sıkıcı geliyor çünkü çok farklı egzersizler olmadığından dolayı ve insanlarımızın biraz sabırlarının olmadığından dolayı  1 2 hafta sonra hemen başka başka egzersizlere geçmeyi istiyorlar. O yüzden bu konuda çokda fazla yapabilecek bir şey yok.

-

Evet arkadaşlar bir videonun daha sonuna geldik. Bugün sizlere full body ve split body nin avantajlarını ve dezavantajlarını anlattım bundan sonra ki videolarımda ise kafanıza takılan soruları cevaplamaya devam edeceğim.

-

O yüzden eğer bu videoları takip etmek istiyorsanız kanalıma abone olduktan sonra zil butonuna tıklayarak attığım videolardan anında haberdar olabilirsiniz.

-

Ayrıca büyük emek vererek çektiğim bu videoların hakkını vermek için lütfen beğen butonuna tıklamayı unutmayın.

-

Esselamun Aleyküm ve Rahmetullah

 

 

Bu makale 5142 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.