FITNESS İLE KİLO ALABİLMEK NEDEN MÜMKÜN ?

FITNESS İLE KİLO ALABİLMEK NEDEN MÜMKÜN ?

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

FITNESS İLE KİLO ALABİLMEK NEDEN MÜMKÜN ?

Herkese merhaba yine çok önemli bir konuyu sizlerle paylaşıyorum. Kısa ve öz geçicem çünkü malum okumayı pek sevmiyoruz uzun makaleler genelde çok okunmuyor. Ben size ayrıntılara girmeden yazmaya çalışacagım.

Salonuma çok ama çok zayıf olan gençler gelip “hocam ya ben çok zayıfım kilo alayım öyle geleyim” diyorlar. Neden kilo almayı bekliyoruz ? biz bu işi fitness yaparak daha iyi yapamazmıyız ? herkesin aklındaki soru işareti şu. Her şeyi yiyorum içiyorum yatıyorum hocam ama yinede kilo alamıyorum eee bide spor yaparsam iyice zayıflarım … !? J  Şimdi bu konuya açıklık getirelim.

Öncelikle spor yapmak kilo aldırabilirde zayıflatabilirde bu tamamen sizin isteklerinize ve amaclarınıza bağlı olan bir durum. Kilo vermek isteyen kişiler genelde kardiyo egzersizleri ve diyetle beraber birde üstüne sıkılasma hareketleriyle beraber hem zayıflayıp hemde sıkı bir vücuda sahip olabiliyorlar. Evet bu kişilerin fazlalıkları var ve mantıklı düşünecek olursak eğer fazlalıkları olan birisinin antrenman ve diyet yaparak kilo vermesi gerçeği evet kesinlikle doğru. Peki ya zayıf olan birinin antrenman ve diyetle kilo alabilmesi ? Buradan bakılınca zaten zayıf olan birinin kalori alması gerekirken birde üstüne kalori verecek antrenmanlar yapması size ters gelebilir. Bunun açıklamasını şu şekilde yapabiliriz…

Sporla beraber kilo alma olayını ilk önce güzel egzersizlerle güzel bir beslenme ile yapabilmek mümkün. Bunun nedeni ise kas yapınca kilo aldıgımız gerçeğidir. Evet doğru duydunuz kas yaparsanız kilo alırsınız. Fakat bu kütlece çok büyük olacagınız yada hacim olarak genişleyeceğiniz anlamında değil. Şu resimde gördüğünüz gibi sağ taraftaki ufak bir kas kütlesi gibi görünüyor fakat yan taraftaki yağ kütlesiyle aynı grama sahip. Yani resimdende anlaşılacağı gibi yağ kütlesinin kapladığı alan daha fazla o yüzden kaslanmaktan korkmayın …

 

Gel gelelim 1 kilo kas yapmak 4 kilo vücut agırlıgına denk geliyor. Çünkü kas hücreleri çok su tutan bir kütledir.1 kilo kas kütlesi ortalama 2.5 kilo su tutar. Her zaman duydugumuz bir şey var kas kütlesi inşa edenlerin sporu bıraktıklarındaki inanılmaz hızlı bir düşüş yaşamalarının nedeni budur. Aslında vücut su kaybediyor. Ama şuda bir gerçek şimdi diyeceksinizki “ e biz şimdi kas yapıcaz kilo alıcaz sonra bırakırsak yıne kılo verırız “ evet dogru olabılır fakat fitness öyle 1 ay 3 ay yapıp bırakabılecegınız bir spor dalı değil. Bu sporu bir hayat tarzı olarak yapmanız gerekir. Fakat işin içinde seyahatler olabilir tatiller yada sakatlanmalar vs olabilir. Bu durumlarda önemli olan kas kütlesinin oturtmaktır. 6 aylık bir vücut geliştirmeci ile 2 aylık bir vücut geliştirmecinin sporu bıraktıktan sonraki düşüşü kesinlikle ve kesinlikle aynı olmaz. Ve ayrıca tekrar spora baslandıgında 6 aylık spor gecmısı olan sporcu vucudunu daha kısa surede toparlar. Onemlı olan fitness i bırakmamak yada uzun süreli bir şekilde yapıp artık onu korumaya yönelmektir.

İşte şimdi mantıklı düşünecek olursak eğer evde oturduğumuz zaman herhangi bir kas inşa etme faaliyetinde bulunmuyoruz. Bu durumda ne kadar çok yersek yiyelim bu bize ekstradan kilo demek olmuyor. Kilo almak bu süreç içinde zorlaşıyor. Çünkü genelde metabolizmanız cok hızlı oldugundan kilo alamıyorsunuz. Yedikleriniz hemen yakıyorsunuz. Şimdi fitness yaptıgınız zaman ise yaptıgınız kas kütlesi ve yediğiniz besinlerden dolayı vücudunuz kas inşa etmeye başlıyor kas hücreleriniz su topluyor ve böylece kilo almış oluyorsunuz. Ama diğer türlü siz evde otura otura sürekli yemek yiyerek yaptıgınız kilo tamamen göbek olarak size geri dönüyor ve siz bunu tekrar spor yaparak eritmeye çalışıyorsunuz.

  KİLO ALAYIM SONRA BAŞLARIM DEMEYİN , SPORA BAŞLAYIN BİLİNÇLİ BİR ŞEKİLDE KİLO ALIN. 

 

Bu makale 2329 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.