DOPİNGSİZ VÜCUT GELİŞTİRME

Dopingsiz vücut geliştirme

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

Herkese merhabalar arkadaşlar , son zamanlarda sıkça duyulmaya başlayan ve can sıkıcı konulardan birisi olan doping artık haberlerde internette ve bir çok yerde karşımıza çıkmakta. Daha önceleride dopingle alakalı bir çok şey duyardık fakat şu anda ana haber bultenlerınden tutun küçücük bir çocugun bile bildiği birşey haline geldi. O yüzden dopingle alakalı sık sık yazılar paylaşmakta ve makaleler yazmaktayım. Bilgimizin elverdiğince ve deneyimlerimize araştırmalarımıza dayanarak yazacağım bu makalemde de inşallah eksiksiz bir şekilde sizleri bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

 

Sizlere daha önceki yazdığım makalelerde de anlattığım gibi dopingin zararları yazmakla bitmez. Doping bağımlılığın oluşum nedenlerini açıklarken sizlere bahsettiğim hırs , kazanma duygusu genelde yarışmalarda sık sık gözümüze çarpıyor. Kişi vücut geliştirmeye başlamak istediğinde çok normal fit bir vücut isterken daha sonra ki olaylar rüzgarıyla daldan dala atlayıp en sonunda yarışmalara kadar gidiyor. Bu makalemdede sizlere dopingsiz bir şekilde yarışmaya hazırlanırmı ? Hazırlanırsa ne şekilde olur ? Bunlara elimden geldiğince hem deneyimlerimden hem bilgilerimden hemde ögrencilerimden örneklerle harmanlayıp size sunacağım.

Öncelikle yaptığımız şeyin SPOR olduğunu unutmayalım. Spor = Sağlık demektir. Peki ya o zaman spor yaparken sağlığımızı riske atmamıza ne gerek var ? Elbetteki yok. Doping kullanımı sadece piskolojik bir kısır döngüden ibarettir. Hiç kimsenin dopinge ihtiyacı yoktur fakat günümüz şartlarında değişen spor koşulları yarışmalar ödüller sponsorlar kişilerin istekleri yapılan filmler vs bir çok örnek daha sayabiliriz, kısacası değişen insan davranışları istekler ve bitmek bilmeyen bir ilerleme hırsı yüzünden bu kısır döngüyü durdurmak artık imkansız gibi birşey. O yüzden bu kısır döngünün içine girmemek için dopingsiz bir şekilde vücudunuzu geliştirebilir ve müsabakalara katılabilirsiniz.

Şu anda kulağım çınlıyor sanki " hoca millet kupkuru catır catır defınısyonlu bır sekılde çıkıyor musabakaya biz bu forma nasıl ulaşacağız? " dediğinizi duyar gibiyim. Bu sorunun yanıtını üzülerek belirtmek isterimki malesef o forma hiç bir zaman ulaşamayacaksınız. Ama inşaa ettiğiniz vücuda her baktığınızda kendinizle gurur duyacaksınız ve sağlıklı bir birey olarak hayatınıza devam edeceksiniz. Fakat burda diğer önemli olan o sert ve kupkuru forma ulaşamamak değil. Önemli olan o forma dopingsiz bir şekilde hazırlanıp o forma yaklaşmaktır. Unutmayın ki podyuma çıktığınızda sadece kendinizle yarışmalısınız. Eğer başkasını hedef alırsanız o zaman işte işin içine hırs girer ve sizde bu batağın içine sürüklenebilirsiniz. O yüzdendir ki dopingsiz siz o podyumda 6. bile olsanız sonuncu bile olsanız aslında bu sizin zaferinizdir! Kısacası siz hem kendi iradenizle, hem sabrınızla , hem disiplininizle hemde sağlığınız ile sınanıyorsunuz bu yolda. Bunlardan birisi düşerse hepsi tek tek düşecektir unutmayın !

Bu kadar ön bilgi yeterli sanırım :) şimdi gelelim ne yapmamız gerekiyor. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki tek başınıza bu yola baş koyamazsınız. Sizi yönlendirecek bilgili deneyimli bir hocaya ihtiyacınız olacak. Eğer siz hocaysanız bile yanınızda her zaman için başka bir hoca olmalı. Çünkü size destek verecek, pes edeceğiniz an sizi alevlendirecek , yanlış kararlar almanızı engelleyecek biri olmalı. Daha sonrasında hedeflerinizi belirlemeniz gerekiyor. Vücudunuzun analizini yaptıktan sonra yarışacağınız katagoriler nelerdir hangisinde kendinize güveniyorsunuz yada kendinizi daha şanslı hissediyorsunuz. Burda demek istediğim yarışan sporcular değil katagoriler arasında sizin becerilerinizin hangi katagoride yeterli olacagıdır.

Sizlere kendi öğrencileriminde içinde olduğu bir kaç natural (doğal) yollarla yarışmaya hazırlanıp nasıl derece yaptıklarını yada nasıl yarışmaya hazırlandıkları hakkında bilgiler vereceğim. Böylece sizde doping kullanmadan hedeflerinize ulaşabileceğinizi görebileceksiniz. Bu paylaşımların asıl amacı kişileri dopingten uzaklaştırmak ve doğal kaliteli sağlıklı sporcular elde etmektir.

 

İlk sporcumuz benim 2013 yılında yarışmaya hazırlamış olduğum bir sporcu.

Kendisinin 10 senelik bir spor geçmişi bulunmakta uzun yıllar hentbol vb sporlarla uğraşmış ve babası tarafından küçük yaşlardan itibaren sporun içinde büyütülmüş bir sporcu. Bu sporcum verdiğim antrenman programları ve beslenme programlarının dahilinde ekstra olarak whey protein - gainer - bcaa - amino asit vb supplement takviyeleri almıştır. Hiç bir şekilde steroid ve türevlerinden yada oral yolla alınan herhangi bir kimyasal almamıştır. Uzun yılların verdiği emekle beraber 1 senelik çalışmamız sonucu hem kas kütlesinde ufak tefek artışlar sağlayıp hem yağ oranını azaltıp hemde suyu vücuttan atmaya çalıştık. Son 10 ayın 7 ayı bulk dönemi dediğimiz kilo ve kas kütlesi arttırmaya yönelik son 3 ay ise kademeli olarak definisyon dönemiyle devam etmiştir. Kendisinin ilk yarışması olduğundan dolayı diyet kısmında ve yarışma hazırlık döneminin son haftalarında suyu vücuttan atmakta biraz zorlanmış olsada üstesinden beraber gelerek

Atletik fitness katagorisinde türkiye şampiyonu olmuştur.

Atletik fitness katagorisini seçerken düşündüğümüz noktalar ise sporcumun geçmiş senelerdeki spor geçmişi, anatomik yapısı, gücü, dayanıklılığı vs dikkate alınmıştır. Güce - dayanınıklılığa ve fiziksel görüntüye dayalı bu katagoride sporcumuzu gerekli beslenme proğramları ve antrenman programlarıyla hazırlayıp kendisininde becerisi disiplini ve sabrı ile ilk yarışmasında ortalama 25 kişinin katıldığı katagoride türkiye şampiyonu olmasını sağlamış olduk. Kendisinede burdan benden sonraki spor hayatında başarılar diliyorum.

 

İkinci sporcumuz ise uçağa binerken tanışmış olduğum internetten takip eden takipçilerimden bir arkadaş.

Tek başına çıktığı bu yolda gerçekten çok yalnız kalmıştı ve boyasında olsun pozlarda olsun elımden geldıgınce yardımcı olmaya calıştım. Bu süreç içerisinde yaptığımız sohbette kendisinin sadece supplement olarak whey protein bcaa glutamın lcarnıtıne tarzı ürünler kullandığını anlattı. Daha önceden çok kilolu biri olduğu ve daha sonrasında zayıflayıp fit bir vucuda kavuştuğunu bununla beraberde yarışmayada katılıp en azından hem eğlence hemde şansını denemek istediğini vurguladı. Evet derece yapamadı ama podyumdaki bir çok sporcunun önüne geçti natural bir şekilde hazırlandığı için kendisini canı gönülden kutluyorum. Sonuçta bu bir tecrübe ve bu tecrübeden sonra dahada iyi hazırlanıp doğal sağlıklı bir şekilde yoluna emin adımlarla devam edeceğinden eminim.

 

DOPİNGSİZDE GÜZEL BİR VÜCUDA SAHİP OLABİLİRSİNİZ.
HEPSİ %100 NATURAL OLAN ÖĞRENCİLERİMDEN BAZILARININ FOTOĞRAFLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Diğer makalelerimi okuyarak bilgi sahibi olabilir ve sizde sağlıklı bir şekilde antrenmanlarınıza şekil verebilir düzenli bir şekilde beslenebilirsiniz. Herkese iyi sporlar.

 

Bu makale 499 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.