DERİ SARKMASI – ÇATLAK OLUŞUMU VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

DERİ SARKMASI – ÇATLAK OLUŞUMU VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

DERİ SARKMASI – ÇATLAK OLUŞUMU VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Bugünkü makalemiz yine bana gelen soruların başında gelen deri sarkmaları ve çatlaklar. Çoğu kişide oluşan deri sarkmaları hem vücutta kötü bir izlenim bırakırken hemde piskoloji açısındanda bizi olumsuz etkileyebiliyor.

 

Zayıflamak çok güzel ama her zaman ince bir vücut anlamına gelmiyor. Hamilelikte olduğu gibi hızlı alınıp hızlı verilen kilolar sarkmalara ve çatlaklara neden oluyor. Evet  belki dediğiniz gibi her zaman ince ve fit olmak güzel olmakla aynı şeyi ifade eder oldu fakat zayıflma söz konusu olduğunda heleki sağlıklı bir şekilde olmayan bir zayıflama metodu söz konusu ise çok ama çok sakıncalı durumlar doğurabilir. Peki ya bunların oluşma sebepleri nelerdir ?

 

Vücuttaki deri sarkmaları ve çatlaklar genellikle sadece kardiyo çalışmaları yapıldığında ortaya çıkar. Çok hızlı bir şekilde kilo vermek vücuttaki derinin altındaki suyu boşaltmakta ve sadece kardiyo çalışıldığı için o bölgede sarkmalara neden olmaktadır. Çok hızlı kilo verenleri görürüz dışarıdan bakıldığında üzerilerinde tişört gömlek vs olduğunda hiç bir şey fark etmeyiz ama birde onları çıplak görün vücutlarında özellikle karın bölgelerinde sarkmalar meydana gelmiştir. Bu tamamiyle agırlık antrenmanı yapmayıp kardiyo antrenmanı yapan kişilerde olmaktadır.

 

Deri sarkmalarının en büyük nedenlerinden biride beslenmedir, beslenme planında yapılan ağır diyetlerde kasları beslememekle beraber hem vücudu yıpratmakta hemde sarkmalara ve catlaklara neden olmaktadır. Çok zor diyetler hiçbir şey yememek ve sürekli kardiyo yapmak saunaya girmek vücuttaki suyu atmak bu açıdan sarkmaların başında gelir. Kas kaybıyla beraber kişinin metabolizmasıda hiçbirşey yemediği için yavaşlamaya başlayacaktır. Kişi hızlı kilo verir fakat metabolizma yavaş çalıştığı için bu kilolar %90 ı su olarak gider. Kasların  %70 inin su olduğunu varsayarsak vücuttaki suyu bu kadar fazla şekilde atmak HİÇ AMA HİÇ AKIL KARI DEĞİL !

 

Gelelim çatlakların oluşumuna , yukarda anlattığımız gibi hızlı kilo vermek derisarkmasına neden olduğu gibi deride çatlaklarıda meydana getirebilir. Fakat derideki çatlakların asıl nedeni ise hızlı alınan kilolardan kaynaklanır. Örnek olarak hamilelik dönemindeki bayanları verebiliriz. Hızlı alınan bebekle gelen kilolarla beraber karın bölgesinde çatlaklar meydana gelebilir. Bunun nedeni ise cildin aşır gerilmesi ve bunun sonucunda oluşan derideki elastik dokunun yırtılmasından kaynaklıdır. İlk başta kırmızı yada mor renklerde noktalar ve cizikler şeklinde görülür ve zamanla beyaz bir renge dönüşür. Bu genelde bayanlarda karın kalca ve baldırlarda oluşur. Ciltten cildede bu olay değişiklik gösteriyor. Çok açık renkli ciltler çatlaklara daha çok elverişli oluyor.

 

Çatlakların oluşumunda bodybuilding – fitness de etkilidir. Ayarsız antrenman sistemleri birden bire yapılan agır antrenmanlar vucuttaki gerginliği arttırıyor bu gerginliğin artmasıyla beraber dokunun yırtılması ve çatlakların oluşması muhtemeldir. Bodybuilding – fitness yapan sporcuların çoğunda çatlaklar daha çok göğüsün omuzla birleştiği kısımlarda görülür.

 

Tedavi Yöntemleri :

·         Sarkmalar olmadan önce ve olduktan sonra yapılması gerekenler şunlardır

1.       Sadece kardiyo antrenmanı yapmayın !

2.       Çok uzun süre saunada kalmayın ! (max 10 dk )

3.       Antrenmanlarınıza kardiyo ile beraber agırlık antrenmanı mutlaka koyun

4.       Vücudunuzda sarkmaların olduğunu gördüğünüzde o bölgelerdeki kas yoğunluğunu arttırmaya çalışın ordaki boşlugu doldurun.

5.       Beslenme duzenınızı değiştirin. Yanlış diyetler yapmayın.

 

·         Deri çatlakları oluşmadan önce ve oluştuktan sonra yapılması gerekenler şunlardır

1.       Cildinizi hergün nemlendirici bir kremle nemlendirin. Duştan sonra yapacagınız kremleme hem çatlamaya karşı cildinize gerekli suyu verecek hemde cildin esnemesini daha kolay hale getirecektir.

2.       Fitness yapan sporcular çatlamalara engel olmak için spordan 10 dk önce vücutlarının belirli bölgelerine nemlendırıcı kremle ovalayıp öyle antrenman yapsınlar

3.       Bol bol su içiniz. Antrenmanlarda kaybettiğiniz suyu tekrar yerine koymalısınız.

4.       Kesinlikle hızlı kilo alıp vermeyın ayda ortalama kardiyo diyet ve antrenmanla beraber 3-4 kılo hedefleyın.

5.       Oluşan çatlakları hemen anında fark edebilirseniz doktorunuza danışın size bunun için bir krem önerecektir. Ama hemen farketmessenız kalıcı olacaktır maalesef.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu makale 725 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.