BAYANLAR İÇİN FİTNESS ÖNERİLERİ

BAYANLAR İÇİN FİTNESS ÖNERİLERİ

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

FITNESS VE BAYANLAR

Herkese merhaba bugunku konumuz bayanların fitness yapmaktan korkmaları , kas yaparız dıye fitness salonlarına girmemeleri yada agırlık kaldırmaya yanaşmamaları hakkında olacak.

Herkesinde bildiği gibi fitness yapan kişiler daha çok kas gelişimine ve estetiğe yönelik çalışmalar yapar. Fitness yapanların çoğunun erkek olmasıda bundan dolayıdır. Çünkü erkekler yaratılışları gereği kas gelişimine yatkındırlar. Peki ya bayanlar  ?

 

1-      BAYANLAR VE ERKEKLER ARASINDAKİ KAS GELİŞİM FARKI

 

Öncelikle şunu bilmekte yarar vardır. Erkeklerde hem östrojen hem testosteron hormonu varken kadınlarda ostrojen hormonu üreme yaşına geldikten sonra daha etkindir.  Peki ya östrojen nedir?

Östrojen hormonu kadınlarda 3 çeşittirn :  östradiol – östirol – östron.  Östrojenin etkisi ile kadınlarda yağlanma yuvarlak hatlar vs görülür. Testosteron ise kasların gelişimi ve güçlenmesi açısından işe yarayan bir hormondur.

 

Bunları açıklamamın nedeni ise şu ; kadınlarda testosteron oranı erkeklere oranla cok ama cok azdır. Yani siz bayanlar ne kadar agırlık kaldırırsanız kaldırın erkekler gibi kaslı olabilme ihtimaliniz %1 bile değildir. Sizin yaptığınız ağırlık antrenmanı sizin kaslarınızı güçlendirecek ve kas hacmi değilde etinizin sıkılaşmasını ve yağ yakımının hızlandırılmasını sağlayacaktır. O yüzden kas yapmaktan korkmayın –ki zaten yapamassanız tam anlamıyla…

 

2-      PEKİ YA YAPILMASI GEREKEN ANTRENMANLAR NASIL OLMALIDIR ?

 

·         1.Streching  (ısınma)

·         Kardiyo  (yağ yakımı ve ısınma)

·         Aerobic  (yağ yakımı sıkılaşma )

·         2.Streching (ağırlık antrenmanına ısınma)

·         Ağırlık kaldırma (fitness – kasgüclendirme )

·         3.Streching  ( Esneme hareketleri )

 

Ağırlık antrenmanlarından sonra kaslarınız cok ufakta olsa hacim alacaktır ve gerginlik olacaktır. Buda sizin esneklıgınızı etkıleyebılır. O yüzden antrenmanların son bölümüne yukarıda yazdığım gibi streching hareketlerini eklerseniz hiçbir sorun kalmayacaktır. Hem esneme hareketleriyle esnekliğinizi kaybetmeyeceksiniz. Hemde  esnetme hareketleri sizin daha şık bir görünüme sahip olmanızı sağlayacaktır.

 

3-      TESTESTERON ARTTIRMAK İÇİN HAREKETLER ?

 

Squat – deadlift tarzı hareketler yaparak hem bayanların her zaman şikayet ettikleri kalça basen bölgeleri sıkılaşacak ve istediğiniz ölçülere sahip olacaksınız hemde testesteron artışına sebep olduğu için kaslarının güçlenmesi ve etinizin sıkılaşması daha kısa sürede olacaktır. Ama unutmayınki testesteron artışında çok ufak bir miktarda salgılanma meydana gelecektir o yüzden erkekler gibi kas yaparım diye korkmayın…

 

 

 

Bu makale 407 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.