EN UCUZ BÜTÇE İLE VÜCUT GELİŞTİRME BESLENMESİ

EN UCUZ BÜTÇE İLE VÜCUT GELİŞTİRME BESLENMESİ

 

Selamun Aleyküm fit cevap .com takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün sizlere uzun zamandır beklediğiniz bir video olan en düşük maliyetle nasıl bir beslenme yapabiliriz konusunu anlatacağım. Bu sorunun cevabı için 500.000 tl lik vücut videosuna yapmış olduğunuz beğenileri dikkate alarak sizlere detaylı bir video hazırladım. İnşallah sonuna kadar izleyip videoyu beğenirsiniz.

-

Konumuza geçmeden önce arkadaşlar benimle çalışan kişilerin değişimlerine göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girip detayları inceleyebilirsiniz.

-

Şimdi gelelim konumuza , türkiye de bir çok fitness yapan insan var ve bu insanların bir çoğunun inanılmaz derecede fanatik takipçileri var ve o kişileri gerçekten örnek alıyorlar ve idol olarak görüyorlar. Tabiki bu normal bir şey herkesin bir seveni herkesin bir sevileni elbetteki olacak. Fakat dikkat etmeniz gereken bir şey var , oda örnek aldığınız kişinin yaşam tarzının size uygun olup olmaması. Yani bir kişi en pahalı etleri en pahalı balıkları yiyorken sizin bütçeniz buna uygun değilse siz bu kişinin beslenme anlamında yaptıklarını nasıl örnek alabilirsiniz ? Bakın burda ben o kişiyi yada kişileri hiç örnek almayın demiyorum. Demek istediğim kendinizi fanatikleştirip paranız olmasa bile tüm maddi imkanlarınızı zorlayıp onun gibi beslenmeye çalışmayın. O kişilerin örnek alıp hayata geçirebileceğiniz yanlarını örnek almanız her zaman sizin için daha faydalı olacaktır.

-

Çünkü türkiye şartlarında bu sporu yapan insanların çoğunluğu öğrenci ve asgari ücret ile geçinen insanlar. Bu insanların en pahalı etlerle ve balıklarla yapılan videolara veya en pahalı restorantlarda yemek videolarına ihtiyacı yok. Bu insanların en uygun bir şekilde nasıl beslenebilirim sorusunun cevabına ihtiyaçları var. O yüzden bu video sizler için gerçekten bir can kurtarıcı olacak buna emin olabilirsiniz.

-

Öncelikle türkiye şartlarında bir asgari ücret ile geçinen bir kişi hem ev kirası hem elektirik su vs gibisinden bir çok temel harcamaları yaptıktan sonra ellerinde ne kadar para kalıyor buna bakalım ve daha sonra buna özel bir beslenme planı çıkaralım inşallah.

-

Bekar olarak bir işte çalışan bir kişinin aldığı Asgari ücreti 1500 olarak kabul ediyoruz – Ek masraf olarak 500 tl ev kirası – 100tl elektrik – 50 tl su masrafı ekliyoruz. Bunun yanında 25 tl telefon masrafı ekleyelim , Ulaşım masraflarını işyerinin karşıladığını varsayıyoruz .Bunların yanına ek olarak aylık gezme vs gibi yada borcu varsa borç gibi ihtiyaçlarına 300 tl yazıyoruz. Yani asgari ücret ile geçinen bir kişiye ortalama 500-550 tl lik bir para kalıyor. Bunu bir kenara yazalım.

-

Şehir dışında yaşayan bir öğrenci içinde üç aşşağı beş yukarı  ortalama bu rakamlar geçerlidir.

-

Ayrıca ailesi ile yaşayan bir öğrenci için zaten genel olarak masraf söz konusu değil fakat yinede beslenme olarak ailesine masrafı olduğundan dolayı onuda şu şekilde hesaplayabiliriz. Bir kişinin normal aylık beslenmesine yani evde ailesinin yaptığı ev yemeği vs tarzında şeylere ortalama aylık 200-300  tl gidiyor. O yüzden ekstra olarak 100-200 tl daha ekliyoruz ve toplamda 400-500 tl olarak düşünüyoruz.

-

Şimdi 3 ayrı şekilde yaşayan insanın beslenme maliyetini toplamda 500 tl olarak hesapladık. Şimdi biz 500 tl ile ne gibi bir beslenme yapabiliriz buna bakalım.

-

Öncelikle bu 500 tl yi harcayacak olan sporcunun 60 kilo olduğunu ve kilo almaya yönelik Haftanın 3-4 günü antrenman yaptığını varsayıyoruz.  Bu kişi günlük hiç bir şey yapmasa ortalama 1800 kaloriye ihtiyaç duyar, yani vücudun kendi işlevleri için harcamış olduğu enerjiyi  1800 olarak alıyoruz. Bu kişinin aynı kilosunda sabit kalabilmesi için ortalama 2800 kalori alması gerekir. Çünkü gün içerisinde yapmış olduğu antrenman ve oturması kalkması vs gibi bir çok hareketi içine koyduğumuzda ortalama 2800 kaloriye denk geliyor. Demekki bu kişi kilo almak istiyorsa bu kalorinin üstüne çıkması lazım ki kilo alabilsin. Fakat bunu yaparkende yağlı ve göbekli bir şekilde değil yavaş yavaş kaliteli bir şekilde kilo almaya çalışmaya dikkat etmesi gerekiyor. Bunun içinde ortalama benim genel olarak binlerce öğrencimde yapmış olduğum şey ilk etapta varolan kalorinin üzerine 500 eklemek yani 3400 kalorilik bir program, O yüzden biz şu anda toplamda 3400 kalorilik bir beslenme tablosu çıkaracağız.

-

Şimdi almamız gereken kalori miktarını hesapladıktan sonra geldik bu kalorileri nasıl alacağımız konusuna. Kaba taslak bir hesaplama ile kilosu başına 2 gr protein , 6 gr karbonhidrat ve 1,5 gram yağ aldığını varsayarsak ortalama ihtiyaçları 120 gram protein  (400-500 kalori) 500 gram karbonhidrat (2000 kalori)  90-100 gram yağ (900 kalori) yani toplamda 3400 kalori olmuş oluyor.

-

Şimdi geldik bu kalorileri en uygun bütçe ile nasıl alabiliriz sorusunun cevabına.

-

Öncelikle arkadaşlar hem ucuz hemde kaliteli protein olarak şunları sıralayalım.

1 yumurta

2- lor peyniri

3- tavuk göğsü

Günlük protein ihtiyacımızı bu 3ünden karşılayacak olursak eğer

Günlük 5 yumurta ( 30 gram protein )  + 150 gram lor peyniri (22,5 gram protein) + 200 gr tavuk göğsü (50 gram protein) = Toplamda 102,5 gram protein etti. Geriye kalan proteinler zaten yulaf vs gibi gıdalardan gelen ufak miktarlarla tamamlanacak.

Maliyet olarak hesaplarsak eğer : 2,5 tl yumurta + 1 lira lor peyniri + 3 tl tavuk göğsü Toplamda günlük 6,5 tl proteine gidiyor. Aylık 195 tl

-

Şimdi gelelim karbonhidratlara

Günlük karbonhidrat ihtiyacımızı ister bulgur ister pirinç ister makarnadan karşılayın farketmez bu 3 ünün ortalama fiyatı zaten belli olduğundan sadece pirinç olarak yazacağım.

Günlük 350 gram bulgur (250 gram karbonhidrat) + 200 gram mercimek ( 40 gram karbonhidrat) 200 gram yulaf (125 gram karbonhidrat) + 2 muz (60 gram karbonhidrat) olarak hesaplarsak Ortalama yaklaşık 500 gram karbonhidrat yapıyor.

Maliyet olarak hesaplarsak eğer : 1,5 tl bulgur + 1 tl mercimek + 2 tl yulaf + 2 tl muz Toplamda 6,5 tl karbonhidrata gitti. Aylık 195 tl yaptı.

-

Yağ olarak proteinlerden ve karbonhidratlardan gelen yağların dışında 30 gram yağ eklersek toplam 100 e eşitleriz muhtemelen. Oda zaten 1 tl anca eder. Yani aylık 25 30 tl ye tekabül eder.

-

Evet arkadaşlar toplam olarak baktığımız zaman

Haftanın 3 4 günü kilo almak amaçlı spor yapan 60 kilo olan bir kişinin aylık toplam beslenme maliyeti 195 tl protein + 195 tl karbonhidrat + 30 tl yağ olarak hesaplarsak toplamda 420 tl gibi bir tutar ediyor.

-

Geriye kalan 130 tl ile de kendinize creatin ve amino asit alabilirsiniz.

-

Yani arkadaşlar bu şartlarda spor yapacak olan kişilerin ortalama 400 tl yi gözden çıkarmaları gerekiyor. Peki 400 tl çok büyük bir rakam mı ? Hayır arkadaşlar. Gün içerisinde harcamış olduğunuz onlarca saçma sapan şeyi hayatınızdan çıkarırsanız bu rakamlara hem sağlıklı hemde fit bir şekilde beslenip yaşamınıza devam edebilirsiniz. Zaten siz spor için beslenme yapmasanız bile yani normal bir vatandaş olsanız bile 300 tl lik bir harcama yapıyorsunuz beslenmenize. Bununda yanında yapmış olduğunuz abur cubur masraflarını saymıyoruz hele birde sigara içiyorsanız zaten baya bir para harcıyorsunuz demektir. O yüzden Yapmanız gereken sadece beslenmenizde yediğiniz gıdaların yerine sağlıklı olanları tercih etmeniz ve ufakta olsa bütçeyi biraz arttırmanız.

-

Unutmayın sağlıklı ve fit bir vücuda ulaşmak zor değil imkansız değil ama çok kolay da değil…

-

Evet arkadaşlar bir videonun daha sonuna geldik eğer bu video size yararlı olduysa kanalıma abone olup videoyu beğenmeyi ve daha sonra atacağım videolardan haberdar olabilmek için zil butonuna basmayı unutmayın.

-

Ayrıca sorularınızı yorum kısmına bırakırsanız ilerleyen zamanlarda sizlere o konular ile alakalı videolar çekebilirim.

-

Esselamun Aleyküm ve Rahmetullah.

Bu makale 6496 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.