ATROFİ (KAS KAYBI) NEDİR?

Atrofi (kas kaybı) nedir?

 Yazar : Özgür Mustafa Geldeç 
 2. Kademe vücut geliştirme ve fitness antrenörü

Çoğu kişinin “ben çalışıyorum gelişemiyorum – kas kaybediyorum – hacim kazanamıyorum vs” gibi sorularını duyar gibiyim. Hem onlar için hem de bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için yazıyorum.

 

Atrofi (kas kaybı) nedir?

Atrofi kelime anlamı olarak vücuttaki herhangi bir organın yada dokunun küçülmesi anlamına gelmektedir. Bu dokuların içinde kaslarda bulunmaktadır. Bizi ilgilendiren bölümü de kas kaybıdır.
Kasların atrofiye uğraması hacim yani kütle kaybetmesi demektir. Kaslardaki fibril sayısı aynı kalsa da hacim olarak küçülme görülür.

 

Peki ya bunun sebepleri nelerdir?

1-Over Training (Yetersiz dinlenme) sonucu oluşan kas kayıpları
Bunu size çok fazla kardiyo yapmanın zararlarını anlatırken birazda olsa bahsetmiştim. Aşırı çalışma yaparak sanmayın ki çok büyürsünüz…

Size kendimden örnek veriyorum. Ben salon sahibi olup ve hayatımın çoğunu salonda hayatımı sürdüren bir insan olarak günün 5-10 saati salondayım. Eğer ki çok çalışarak kaslarımız gelişseydi günün her saati antrenman yapardım. Ama benim günlük yaptığım antrenmanlar en az 45 en fazla 2 saat sürüyor… Önemli olan yeteri kadar çalışıp yeteri kadar dinlenmektir.


Öneri : zayıf kişiler haftada 3 gün – orta halli insanlar haftada 4 gün – zayıflamak isteyenler haftanın 5 günü antrenman yapmalıdırlar ve üst üste antrenman yapmamaları uygun olur. Bu konu hakkında derin bir makale yazacağım yakında.

2-Yetersiz Beslenmeye bağlı kas kaybı
Spor salonlarına gidip o kadar antrenman yapıp eve gittiğinizde beslenmiyorsanız eğer siz yetersiz karbonhidrat protein ve yağ alınımından dolayı kas kaybetme evresine yani atrofiye uğrayacaksınız. Gün içinde yeterli beslenmeyi yapın aç kalmayın! Siz ayrıca kas kaybı sonucunda ortaya çıkacak olan yada bu hastalığa yakalandığınızda sizi ölüme kadar götürebilecek ve inanılmaz derecede kas kaybına yol açacak hastalığıda unutmamak lazım…

3-Hastalığa bağlı kas kaybı
Tam mevsim geçiş dönemlerinde hastalandığımız apaçık ortada bu dönemlerde hastalığı ciddiye almasak ve iyi beslenmesek bu ufacık hastalık hem koskocaman bir hastalığa dönüşebilir hemde yeterince beslenmediğiniz için kas kaybına uğrayabilirsiniz. Yarışmacı arkadaşlar diyet dönemlerinde hasta olmamaya çok dikkat etmek zorundadılar ki buna hepimiz dahiliz.

4-Yaşlılığa bağlı kas kaybı
Kaçınılmazdır ki hepimiz yaşlanacağız ve her geçen günde yaşlanıyoruz. İnsan vücudu antrenman yapmadığı taktirde 24-25 yaşlarından sonra yavaş yavaş kas kaybetmeye başlar. Bu kayıp ileri yaşlara doğru dahada hızlanır. O yüzden ne olursa olsun unutmayın ki SPORUN YAŞI YOKTUR.

5-Hormonlara bağlı kas kaybı
Bu durum genelde uzun süre doping kullanan sporcularda yada uzun süre doping yapıp kür tedavisini yapmayan sporcularda olur. Hormonal sistemin bozulması kas kaybına yol açabilir. Uzun süre kür yapıp tedavisini yapmayan sporcular hormonlar bakımından hızlı bir düşüş yaşayacaklardır buda örnek olarak testesteron hormonunun çoğaldığında nasıl ki kas artışı oluyor azaldığında da kas artışında azalma gerçekleşebilir ve vücudun kendi üretimini durdurmasına yol açacaktır. Bu yüzden kas kayıplarını önlemek açısından lütfen kür sonu tedavilerinizi uygulayınız.

6-Hareketsizliğe bağlı kas kaybı
Sürekli oturan masa başı iş yapan insanlar kas kaybı süreçlerini hızlandırmış olurlar. Kassal antrenman yapılmasa dahi , günlük aktivetilerin yüksek tutulması gerek. Sürekli hareket halinde olan kişilerin kas kaybetmeleri oturan kişilere göre daha zordur.


Önerilerim;
• Günlük protein karbonhidrat yağ ve vitamin alımını gerektiği kadar alın.
• Aktif bir yaşam şekliniz olsun masa başı bir işiniz varsa dahi iş çıkışı spor mutlaka yapın
• Doğru Antrenman yapmaya özen gösterin (Özellikle Kassal Çalışmalar)
• Yeterli Dinlenmeye dikkat edin. Ne fazla yorulun ne de çok rahat olun…

 

 

Bu makale 942 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.