ASTIM HASTALIĞI VE FİTNESS

ASTIM HASTALIĞI VE FİTNESS

 

Astım hastaları fitness yaparken nelere dikkat etmelidir ?

FİTNESS MAKALESİNİN VİDEOSU 

 

Selamun aleyküm fitcevap .com takipçileri ben özgür mustafa geldeç , bugün sizlerden gelen sorulardan birisi olan astım hastaları fitness yaparken nelere dikkat etmelidir sorusunun cevabını vereceğim inşallah.

-

Konumuza geçmeden önce arkadaşlar eğer gittiğiniz salondaki hocanız sizinle ilgilenmiyorsa benimle çalışan kişilerin değişimlerine ve yorumlarına göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girerek detayları inceleyebilirsiniz.

-

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar , öncelikle astım hastalığı nedir bilmeyenler için kısa bir açıklama yapalım. Kısaca söylecek olursak eğer , astım hastalığı bronşların daralması sonucu ortaya çıkan bir nefes darlığıdır , astım hastası olan kişilerin hava yollarında mikrobik olmayan bir iltihap vardır , bu nedenle havayolu duvarı daralmıştır , genelde akciğerleri koku duman ve bazı bitkilere alerjik reaksiyon gösterebilir , durum böyle olunca nefes darlığı , öksürme , göğüste baskı hissi , boğazda kuruluk ve boğulma hissi oluşabilir.

Evet arkadaşlar astım hastalığı böyle bir şey işte , bende 7 yaşından beri astım hastası olduğum için bu saydıklarımı direkt olarak birebir yaşamış olan birisiyim , ve bildiğiniz üzere uzun yıllarıdr fitness antrenörlüğü yapıyorum. O yüzden sizlere söyleyeceklerimi can kulağı ile dinlerseniz çok iyi olur.

Birincisi astım hastalarının salon seçiminde çok dikkat li olması gerekir.

1-      Asla ve Asla halı tarzındaki tozları toplayan ve dağıtan halıfleks dediğimiz halılar ile döşenmiş bir salona kayıt olmayın.

2-      Bodrum katta olan salonlara asla ve asla kayıt olmayın , havalandırmaları olsa bile bu salonlar da antrenman yapmak büyük sıkıntı yaratır. Daha çok zemin ve zemin üstünde olan havadar olan oksijen giriş çıkışı bol olan salonlara kayıt olun.

3-      Bu saymış olduğum 2 madde sadece astım hastaları için değil tüm sporcular için geçerlidir , ilerde spor salonu seçimi ile alakalı video yapacağım inşallah.

Evet arkadaşlar salon seçiminde bunlara dikkat ettikten sonra astım hastalarının çok fazla kilolu olmaması şarttır çünkü siz ne kadar çok kilo alırsanız , astım hastalığını o kadar çok hissedersiniz , buna kas yapmakta dahildir. O yüzden çok iri yarı bir kişi olmak yerine normal fit bir vücutta olmanız daha sağlıklı olacaktır. Zira ben bir astım hastası olarak smalldan 5 xlarge A kadar tüm vücut şekillerini kendimde gördüm ve diyebilirimki gerçekten small medium giydiğim zamanlarda astım hastalığımı yok denecek kadar az hissediyordum. Ama şu anda kaslarımın çokluğu ve sakatlığımdan dolayı aldığım kilolardan ötürü astım hastalığımı çok daha fazla hissediyorum ve beni çok rahatsız ediyor. O yüzden kilonuza mutlaka dikkat etmelisiniz.

-

Ayrıca spor yaparken daha çok kardıyo vaskuler egzersızler ıle akcıger oksıjen kapasıtenızı olabıldıgınce arttımaya calısın bu sızın ıcın fayda sağlayacaktır , ağırlık antrenmanlarında ise çok düşük tekrarlar yerine en az 8 tekrarlı ve en çok 25 tekrarlı programlar yapmanız sizler için daha mantıklı olacaktır. Eğer astımınız yani nefes darlığınız ileri seviye yada orta seviye değilse süper set gibi egzersizleride yapabilirsiniz. Fakat ileri yada orta seviye bir nefes darlığınız var ise süper setli antrenmanlar sizi zorlayabilir bunlara dikkat edin. Ayrıca yaz aylarında antrenmanlarınızı en serin saatlerde yapmaya özen gösterin ve yaz aylarında yapacağınız antrenmanların şiddetini abartmayın. Zira yaz ayları bizler için polenler bakımından ve sıcaklık bakımından en çok zor duruma girdiğimiz zamanlar oluyor. O yüzden bunlara da dikkat etmekte fayda var .Egzersiz öncesinde doktorunuzun talimatı ile birlikte astım ilacınızı mutlaka almayı ihmal etmeyin , ve antrenman boyunca ventolin dediğimiz ağız spreyını yanınızdan ayırmayın .Unutmayın hareketsiz bir yaşam hastalığınızı dahada kötü duruma getirebilir. O yüzden spor hayatınızda mutlaka olmalı.

Evet arkadaşlar eğer gittiğiniz salondaki hocanız sizinle ilgilenmiyorsa , benimle çalışan kişilerin değişimlerine ve yorumlarına göz atmak isterseniz benim fotoğrafıma tıklayarak siteyi inceleyebilirsiniz , Ayrıca videoları beğenmeyi , kanala abone olmayı ve zil butonuna basmayıda unutmayın. Esselamu Aleyküm ve rahmetullah.

 

Bu makale 442 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.