Tıkla Ara

15 Yaş Altındaki Kardeşlerimiz İçin Bazı Fitness ve Beslenme Önerileri

Selamun aleyküm fitcevap.com takipçileri ben Özgür Mustafa Geldeç, bugün sizlere 15 yaş altındaki kardeşlerimiz için bazı fitness ve beslenme önerilerinde bulunacağım inşallah.

15 Yaş Altındaki Kardeşlerimiz İçin Bazı Fitness ve Beslenme Önerileri

Öncelikle arkadaşlar , 15 yaş altındaysanız prosödür gereği herhangi bir spor salonuna yazılamazsınız, çünkü 15 yaş altındaysanız sizin fitness vücut geliştirme gibi salon sporları yerine başka sporlarla ilgilenmeniz gerekir. Ben sizlere en küçük yaştan itibaren hangi sporları yapmanız gerektiği ile alakalı bir yol haritası çizeyim , sizde ona göre hareket edin.

İlk etapta anneler ve babalar , çocuklarınızı küçük yaşlardan itibaren spora alıştırın , çünkü eğer bunu yapmazsanız çocuğunuz ergenlik yaşına geldiği zaman hantal ve şişko olabilir. Peki çocukken hangi sporlar yapılmalı ? İlk önce 4-6 yaş arasındayken jimnastiğe başlarsanız iyi olur , çünkü çocuğunuzun en esnek olduğu dönem bu dönemdir, bu dönemde yapılan jimnastik egzersizleri onun kas ve kemik yapısına çok iyi gelir , boyunun uzamasına yardımcı olur ve genel anlamda vücudunun şekli için altyapı çalışması yapmış olursunuz, daha sonra 7-10 yaş arasında ise jimnastik ve yüzmeyi aynı anda yaparsa çok ama çok daha iyi olur , çünkü artık biraz daha kuvvetlenme ve güçlenmeye ihtiyaç duyduğu dönem bu dönemdir, yüzme yaparak tüm vücut kaslarını geliştirebilir, daha sonra 10-15 yaş arasında ise artık kendi vücut ağırlığı ile kas çalışması gerekir, bunuda parklarda yada evde yapabilir, yada kilosu fazla ise basketbol ve futbola yönlendirerek metabolizmasını hızlandırabilir ve yağ yakımını arttırıp kilo vermesini sağlayabilirsiniz. sadece burda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi, jimnastik ve yüzme yaparken elbetteki hoca eşliğinde yapıyor fakat parkta başında bir hoca olmayacağından dolayı sakatlanma riski yüksek olabilir o yüzden bu işten anlayan kişiler ile çalışması mantıklı olacaktır, yada bir hocadan destek alarak bunu yapabilir. Küçük yaştan itibaren bu spor haritasını uygularsanız cidden bir çocuk için inanılmaz bir spor geçmişi oluşturacaktır ve vücudunun alt yapısıda çok iyi olacaktır.

Evet hangi sporları yapmanız gerektiğini anlattıktan sonra şimdi geldik en önemli mesele beslenmeye , arkadaşlar siz bizlere özenip diyet yapmaya çalışmayın buna gerek yok, eğer ki ciddi anlamda bu tarz sporlar yapıyorsanız ve kilolu değilseniz ekstra bir şey yapmanıza gerek yok, evde ailenizin yapmış olduğu yemekleri yemelisiniz , kurufasulyesinden , bamyasına , çorbasından , karnıyarığına kadar olan bir çok ev yemeğini mutlaka yemelisiniz , sadece bunun yanında ekmeği çok tercih etmeyip yulaf yenilebilir ve protein miktarını arttırmak içinde gün içinde ailenizden daha çok tavuklu etli yemekler yapmasını isteyebilirsiniz. Bol bol yeşil salata ve sebze yemeklerini tüketmeniz sizin için çok faydalı olacaktır.

Sanırım 15 yaş altı için diyeceklerimiz şimdilik bu kadar videoyu beğenmeyi ve kanala abone olmayı unutmayın arkadaşlar,

Es'selamu aleykum ve rahmetullah.

Özgür Mustafa Geldeç Hakkında

10+ Yılın Üzerinde Fitness Antrenörlüğü ve Spor Salonu İşletmeciliği İle Sayısız Sertifika Sahibi , Marka Tescilli Patentli Türkiye'nin ilk uzaktan pt antrenörü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
FitCevap'ta okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...
© 2019 FITCEVAP · Tüm hakları saklıdır.