Tıkla Ara

Kas gelişimi için yeni alet mi eski alet mi ?

Kas gelişimi için yeni alet mi eski alet mi ?

 

Selamun aleyküm fitcevap takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün sizlere spor salonlarında eski aletleri mi tercih etmeliyiz yoksa yeni aletlerimi tercih etmeliyiz bunların avantajlarını ve dezavantajlarından bahsedicem.

Konumuza geçmeden önce eğer gittiğiniz salonda ki hocanız sizinle ilgilenmiyorsa www.uzaktanpt.com ‘ a girerek benimle çalışan kişilerin değişimlerine ve yorumlarına bakabilirsiniz.

Şimdi gelelim konumuza , arkadaşlar videoyu çok dallandırıp budaklandırmadan direkt sizlere neden yeni alet yada neden eski alet olarak madde madde bunlardan bahsedicem. Fakat ilk önce sizlere şunu söylemem gerekiyor. Ben 10 senenin üzerinde işlettiğim spor salonumda hem yeni aletler var hemde eski aletler, fakat ben bazı istisnai durumlar haricinde yeni aletlerde çalışmıyorum. Hatta salonumda 1980 yapımı bir tane cable cross aleti var ondan aldığım verimi başka hiçbir makineden alamıyorum.

Peki eski aletlerin avantajları neler ?

1-      Eski makinelerde yeni sistemdeki kadar makara olmadığından eğer kaldırdığınız kilo 50 kiloysa o gerçekten 50 kilodur. Fakat yeni sistemdeki aletlerde durum bu değil. Eski sistemdeki bir makinede 30 kilo çalışan bir kişi yeni sisteme geçtiği zaman 80 – 90 kilo taksada pump hissini ve zorlanmayı yaşayamıyor.

2-      Eski makineler ne hikmetse kaslara inanılmaz derecede iyi vuruyor. Burda iyi vuruyordan kastımız bilmeyen kardeşlerimiz için kasları çok iyi çalıştırıyor manasında 😊 yani eski sistem makine ve aletlerde çalıştığımız zaman üst göğüs düz göğüs omuz sırt vs nereyi çalıştırıyorsak yada nereyi çalıştırmak istiyorsak o bölgeyi resmen parçalıyor. Ama yeni sistem makinelerde böyle bir durum söz konusu değil. Şahsen benim salonuma gelen kişiler içerdeki öğrencilerin hızlı değişimlerini gördüklerinde şaşırıyorlar , yani bir kişi nerdeyse aynı programı başka salonda yapıyor ama gelişimi 5 ken benim salonumda aynı programı yaptığında gelişim iki katına çıkıyor. İşte bunun nedenlerden biriside aletlerin iyi vurması. Tabiki hocanın gözlemi mudahelesi çok önemli ama ilk önce aletlerin iyi vurması gerekiyor.

3-      Yeni aletlerin tek avantajı çok fazla güç sorunu yaşayan kardeşlerimizin psikolojik anlamda çökmemeleri için eski aletleri yapmayıp yeni aletlerde 40 50 kilo bench press yapmalarını sağlayarak onları motive edebilmektir. Çünkü bazı kişiler varki eski sistem bench presslerde 10 kilo basamazken makinede 40 50 basabiliyor. O yüzden bu onu daha çok motive edip sporu bırakmasını engelliyor.

4-      Yeni aletlerin bir diğer avantajı ise hareketi yanlış yapabilme ihtimaliniz pek yok. Yani aslında bu eski sistem makinelerdede geçerli ama yeni sistemlerde genelde serbest alet pek olmadığından hep makineli sistem olduğundan , hareketleri yanlış yapan kişilerin bu aletleri tercih etmesi iyi oluyor.

Genel olarak benim görüşümü sorarsanız arkadaşlar asla ve asla görüntüye önem vermeyin , bakın bir salonda aletlerin lüks olması makinelerin olması hiçbir anlam ifade etmiyor. Bakın şampiyon sporculara lüks salonlardan mı çıkıyorlar yoksa böyle eski aletlerin olduğu salonlardan mı çıkıyorlar ? Neden peki ? Çünkü önemli olan aletlerin kaslara iyi vurması arkadaşlar önemli olan sadece bu , bir alet istediğim kası çalıştırmıyorsa isterse altın kaplama olsun benim için bir faydası yok. Benim salonnumda ki 1980 yapımı technogym cable cross a dünya kadar para verseler , onun gibi vuran bir makine bulamam o yüzdende satmam, birde bu açıdan bakın…

İnşallah bu video size yararlı olmuştur , daha fazla bilgi içerikli video gelmesini istiyorsanız beğen butonuna basmayı unutmayın. Esselamu aleyküm ve rahmetullah.

 

 

 

 

 

Özgür Mustafa Geldeç Hakkında

10+ Yılın Üzerinde Fitness Antrenörlüğü ve Spor Salonu İşletmeciliği İle Sayısız Sertifika Sahibi , Marka Tescilli Patentli Türkiye'nin ilk uzaktan pt antrenörü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
FitCevap'ta okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...
© 2019 FITCEVAP · Tüm hakları saklıdır.