Tıkla Ara

D vitamini eksikliği, sporda esnemek

D vitamini eksikliği, sporda esnemek

 

HALSİZMİSİN ? ANTRENMANDA SÜREKLİ ESNİYORMUSUN ? O ZAMAN BU VİDEO TAM SANA GÖRE

 

Selamun aleyküm fitcevap takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün sizlerle beraber antrenmanda sürekli esneme durumu ile alakalı soruların cevabını vereceğım inşallah.

Konumuza geçmeden önce benimle çalışan kişilerin vücut değişimlerine ve yorumlarına göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girebilirsiniz ve başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar, aslında bu durumun bir çok nedeni olabilir fakat ülkemizde ki en yaygın nedenlerinden bir tanesi d vitamini eksikliğidir. Çünkü ülkemiz güneş ışınlarını daha yatay bir şekilde aldığından dolayı ve insanlarımızın beslenme alışkanlıklarında vitaminlere çok önem vermediğinden dolayı d vitamini eksikliği sıkça rastlanan bir durum olarak gözümüze çarpıyor. Şu anda türkiyede belkide %60 ın üzerinde ki kişi de d vitamini değerleri inanılmaz derecede düşük çıkacaktır.

Öncelikle d vitamini eksikliğinde görülen etkilere bakalım.

1-    Halsizlik

2-    Yorgunluk

3-    Kemiklerde ağrı

4-    Sürekli uyku hali

5-    Antrenmanlarda ve gün içinde sürekli esneme hali

6-    Depresyon ve bunun gibi bir çok neden daha sayabiliriz ama bu nedenler şu anda en çok karşılaştığımız nedenler arasındadır.

Sizde de eğer ki bu belirtiler varsa en yakın sağlık ocağına gıderek aile hekiminize durumu anlatıp kan tahlili yaptırmanız ve d vitaminine baktırmanız sizin için iyi olacaktır. Büyük ihtimal ile düşük çıkacaktır.

Bununla beraber d vitamini eksikiği olduğu zaman size verilecek olan ampul şeklindeki ilaçları içmek ile d vitamini seviyeniz yükselmez. Ekstra olarak evin balkonunda veya evin damı müsaitse günlük olarak 15 dakika güneşlenmeniz gerekir. Çünkü d vitaminin d3 olabilmesi için güneş ışınları şarttır. O yüzden bu ince detaya dikkat edelim.

Sporcularda d3 vitamini çok yüksek olması beklenirken çoğu sporcuda bu oran çok az hatta yerlerdedir. Buda kişilerin hem beslenmelerinde hemde antrenmanlarında hemde yaşamlarında kendilerine dikkat etmedikleri ve uzman kişiler ile çalışmadıklarını gösterir.

Sporcularda d3 vitamininin yüksek olmasının beklenme nedeni ise yara iyileşmelerinin hızlı olmasıdır. Yani normalde iyi bir sporcuda iyileşme süreci hızlı olması gerekir. Ama eğer ki bu süre hızlı değilse d3 vitamini eksikliğinden dolayıdır. Çünkü d3 vitamini eksikliği yara iyileşmesinin gecikmesine yol açmaktadır.

O yüzden eğer ki bu belirtiler sizde varsa en yakın sağlık ocağına giderek kan tahlili yaptırın ve doktorunuzun tavsiyelerine uymayı ihmal etmeyin.

Evet arkadaşlar d vitamini hakkında elimden geldiğince net ve kısa bir şekilde anlatmaya çalıştım. Eğer bu video size yararlı olduysa beğen butonuna basarak bu videonun hakkını vermeyi unutmayın esselamu aleykum ve rahmetullah.

 

Özgür Mustafa Geldeç Hakkında

10+ Yılın Üzerinde Fitness Antrenörlüğü ve Spor Salonu İşletmeciliği İle Sayısız Sertifika Sahibi , Marka Tescilli Patentli Türkiye'nin ilk uzaktan pt antrenörü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
FitCevap'ta okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...
© 2019 FITCEVAP · Tüm hakları saklıdır.