Tıkla Ara

Glutensiz yiyecekler

Glutensiz yiyecekler

 

Selamun aleyküm fitcevap takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün sizlerle beraber çölyak rahatsızlığı olanlar için beslenme planı nasıl olmalı bu sorunun cevabını vereceğiz inşallah.

Konumuza geçmeden önce benimle çalışan kişilerin vücut değişimlerine ve yorumlarına göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girebilirsiniz ve başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar , çölyak rahatsızlığı nadiren görülen bir rahatsızlık olsada ülkemizde bir çok kişide görülmekte, bu rahatsızlıga kısaca glütenli yiyeceklere karşı vücudun inanılmaz derecede tepki göstermesi diyebiliriz.

Benim öğrencilerim arasındada çölyak rahatsızlığı olan bir kişi mevcut ona özel olarak hazırladığımız antrenman ve beslenme programları ile çok güzel bir şekilde ilerleme kaydettik ve vücudunu geliştirmeyi başardık.

Ülkemizde glütensiz yiyecek sektörü geçtiğimiz yıllara göre çok daha yaygın hale gelip geliştiğinden dolayı , birazdan sayacağım gıdaları çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Tabiki fiyatları glutenli yiyeceklere göre baya bir fazla olacaktır.

Glutensiz yiyeceklerde karbonhidrat ihtiyacını şu gıdalardan sağlayabilirsiniz.

1 patates 2 soya 3 pirinç 4 fasulye 5 keten tohumu 6 chia

Eğer ekmek tüketmeyi özlediyseniz yada seviyorsanız glütensiz unlar ile kendi ekmeğinizi kendiniz yapabilirsiniz. Bunun için Fındık unu , esmer pirinç unu vs gibi unları kullanabilirsiniz.

Glütensiz yiyeceklerde protein kaynağı olarak

1 tavuk 2 balık 3 yumurta olarak protein ihtiyaçlarını karşılayabilirler

Çölyak hastaları genel anlamda beslenmelerinde protein ağırlıklı beslenmeleri gerektiğinden bu 3 gıdaya daha çok ağırlık veriyorlar.

Evet arkadaşlar genel anlamda kısaca glütensiz yiyecekler bunlar çok daha detaylı bilgi istiyorsanız açıklama kısmına verdiğim linkte çölyaklı hastalar için açılan bir sitede detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Esselamu aleykum ve rahmetullah.

Özgür Mustafa Geldeç Hakkında

10+ Yılın Üzerinde Fitness Antrenörlüğü ve Spor Salonu İşletmeciliği İle Sayısız Sertifika Sahibi , Marka Tescilli Patentli Türkiye'nin ilk uzaktan pt antrenörü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
FitCevap'ta okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...
© 2019 FITCEVAP · Tüm hakları saklıdır.