Tıkla Ara

Çölyak nedir

Çölyak nedir

 

Selamun aleyküm fitcevap takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün sizlerle beraber çölyak rahatsızlığı nedir sorusunun cevabını vereceğiz inşallah.

Konumuza geçmeden önce benimle çalışan kişilerin vücut değişimlerine ve yorumlarına göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girebilirsiniz ve başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar , çölyak rahatsızlığı nadiren görülen bir rahatsızlık olsada ülkemizde %1 olarak nitelendirilmektedir.Bu rahatsızlıga kısaca glütenli yiyeceklere karşı vücudun bağırsak sisteminde inanılmaz derecede tepki göstermesi diyebiliriz.

Bu tepkileri ve belirtileri sayacak olursak eğer.

1 yorgunluk 2 ishal ve kabızlık 3 karın ağrısı 4 depresyon 5 baş ağrısı 6 dışkıda kötü koku oluşumu 7 kaşıntı kızarıklık ve son olarak bulantı kusma.

Benim öğrencilerim arasındada çölyak rahatsızlığı olan bir kişi mevcut ona özel olarak hazırladığımız antrenman ve beslenme programları ile çok güzel bir şekilde ilerleme kaydettik ve vücudunu geliştirmeyi başardık.

Bu rahatsızlığın ne kadar ince çizgileri olduğunu anlayabilmeniz için size bir örnek vereyim. Diyelimki aynı masada oturuyoruz ve ben ekmeğe elimi sürdüm ve daha sonra çölyak rahatsızlığı olan bir kişinin patatesine elimi değdirdim diyelim. Eğer çölyak rahatıslığı olan kişi o patatesi yerse anında ishal kusma bulantı kendini gösterecektir. İşte bu kadar ince detayları olan bir rahatsızlıktır çölyak. O yüzden çölyak hastaları çok ama çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Ülkemizde glütensiz yiyecek sektörü geçtiğimiz yıllara göre çok daha yaygın hale gelip geliştiğinden dolayı , glütensiz gıdaları çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Tabiki fiyatları glutenli yiyeceklere göre baya bir fazla olacaktır.

Evet arkadaşlar genel anlamda ve kısaca çölyak rahatsızlığı budur. Glutensiz yiyecekler ile alakalı videomada göz atmayı unutmayın.  

Esselamu aleykum ve rahmetullah.

Özgür Mustafa Geldeç Hakkında

10+ Yılın Üzerinde Fitness Antrenörlüğü ve Spor Salonu İşletmeciliği İle Sayısız Sertifika Sahibi , Marka Tescilli Patentli Türkiye'nin ilk uzaktan pt antrenörü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
FitCevap'ta okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...
© 2019 FITCEVAP · Tüm hakları saklıdır.