Tıkla Ara

Spordan sonra soğuk duş faydalımı

Spordan sonra soğuk duş faydalımı

Selamun aleyküm fitcevap takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün sizlerle beraber spordan sonra soğuk duş faydalımı sorusunun cevabını vereceğım inşallah.

Konumuza geçmeden önce benimle çalışan kişilerin vücut değişimlerine ve yorumlarına göz atmak isterseniz www.uzaktanpt.com ‘ a girebilirsiniz ve başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar , son zamanlarda çokça sorulardan bir tanesi olmakla beraber , haber sitelerinde ve spor sayfalarında da konusu geçer oldu. Peki soğuk duş faydalı mı ?

Öncelikle arkadaşlar soğuk duş ne işe yarar bundan bahsedelim.

1 – egzersiz sonrası toparlanma sürecinin hızlanmasına yardımcı olur.

2 – sakatlık durumlarında iyileşme sürecini hızlandırır .

Bu 2 durumun olmasının nedeni ise egzersiz sonrası ve ya sakatlık sonrası kaslarınızın dokularınızın belli bir tahribata uğramış ve hasar görmüş olmasıdır. Hasar gören bölgelerde kan akışı hızlanır ve şişlik gibi durumlar söz konusu olmaya başlar. İşte tam bu nokta soğuk duş o bölgedeki ödem oluşumunu engellemeye yardımcı olarak sizin iyileşmenizi hızlı bir hale getirir.

Peki bu duş bizim bildiğimiz duş gibi mi , hani salonlarda spordan sonra fıskiyenin altına girdiğimiz duş gibi mi ?

Tabiki de hayır arkadaşlar, soğuk duştan kasıt amatör anlamda değinecek olursak eğer evde küvetin içine doldurulan suyun içine kovalar dolusu buzu koyarak sizin onun içine girmenizdir. Bunu yaparken dikkat etmeniz gerekenler ise yaklaşık 15-20 derece soğuklukta 5-10 dakika boyunca içinde kalmanızdır. Bunun dışında yaptığınız diğer soğuk duşlar etkili olmayacaktır.

Evet arkadaşlar soğuk duş olayını elimden geldiğince net ve kısa bir şekilde anlatmaya çalıştım. Eğer bu video size yararlı olduysa beğen butonuna basarak bu videonun hakkını vermeyi unutmayın esselamu aleykum ve rahmetullah.

 

Özgür Mustafa Geldeç Hakkında

10+ Yılın Üzerinde Fitness Antrenörlüğü ve Spor Salonu İşletmeciliği İle Sayısız Sertifika Sahibi , Marka Tescilli Patentli Türkiye'nin ilk uzaktan pt antrenörü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
FitCevap'ta okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...
© 2019 FITCEVAP · Tüm hakları saklıdır.