Tıkla Ara

Hafif kilo çok tekrar mı yoksa ağır kilo az tekrar mı

az kilo çok tekrar , çok kilo az tekrar , hangisi daha iyi , ağırlık seçimi, tekrar sayısı , türkiyenin en iyi fitness makaleleri

Hafif kilo çok tekrar mı yoksa ağır kilo az tekrar mı

 SELAMUN aleyküm fitcevap takipçileri ben özgür mustafa geldeç bugün sizlerle çok sık karşılaşmış olduğumuz bir problem olan ağırmı kaldırmalıyız yoksa hafif yapıp cokmu tekrar yapmalıyız. nasıl olmalı konulu bır vıdeo cekecegım.

Öncelikle arkadaşlar kaslar nasıl gelişir bu bilgiyi daha önceki videolarımda vermiştim şimdi bu bilgiyi tazelemek amaçlı tekrar edelim. Kasların gelişimini kısaca anlatacak olursak , siz kaslarınızı belli pozisyonlarda belli dirençler ile güç uygularak zorlarsınız ve daha sonrasında kaslarınnızdakı tahribat sonucu ortaya çıkan yırtıklar sizin beslenmenız dınlenmenız ve dıger faktorlerın yardımı ıle iyileşirler ve böylece kaslarınız tahribat aldıkça büyümeye devam ederler.

Peki bir kaslarımıza tahribatı hangi şekillerde verebiliriz ?

Birinci görüş : ağır kaldırmaya gerek yok çok tekrar yaparakta iş görülür.

İkinci görüş : kesinlikle ağır kaldırılması lazım az tekrar yapılması lazım.

Evet arkadaşlar 2 tane görüş var bu görüşlerin ikiside bana göre doğru değil. Arkadaşlar bakın bu iş bu kadar kolay değil herkes bunu çok kolay sanıyor yanı program yazmak uygulamak vs. Bu iş tamamen kişiye göre değişkenlik gösterir herkeste farklı etkiler yaratabilir. Ben bu zamana kadar 10 binin üzerinde çalıştığım sporcularımda yeri geldi ağır kaldırdık yeri geldi hafıf kaldırdık cok tekrar yaptık yanı yüzlerce sıstem var arkadaşlar. Ve bu sıstemler herkeste farklı etkıler gosterebılır. O yüzden her zaman sunu dıyoruz uzman olan kısıler ıle calısırsanız onların tecrubelerı daha cok olacağı ıcın yanı bınlerce ınsanla calısmıs olduklarından dolayı sıze daha cok yardım edebılırler. Yani bu olay tamamen kısıseldır.  Fakat ben genel olarak size kendi görüşümü söyleyebilirim.

Bence ağır kaldırmak demek kaldırabileceğin maksimum ağırlık demektir. Ve bence kaldırabileceğiniz maksimum ağırlık kas gelişimi isteyen bir kişi için en fazla 4 yada 6 dır. Ben kas gelişimi isteyen kişilere 6 nın altına inmelerini tavsiye etmiyorum. Sadece güç denemeleri yapmak amaçlı 6 nın altına düşülebilir bunda sorun yok. Bununla beraber maksimum tekrar dediğimiz tekrarda ise 25 in üstüne çıkmalarını önermiyorum.

Sonuç olarak arkadaşlar bu sorunun cevabı yok , yanı kesin olarak şunu yapın yada kesin olarak bunu yapın diyebileceğimiz bir durum değil arkadaşlar, ha ikisinide yapsanız işinize yararmı evet yarar ama birinde %30 yarar diğerinde %50 yarar önemli olan doğru sistemi uzman bir kişi yardımı ile bulup ona göre %100 e yakın fayda alabılmektır.

Evet arkadaşlar videoyu begendıysenız beğen butonuna basmayı ve kanala abone olmayı unutmayın esselamu aleykum ve rahmetullah.

Özgür Mustafa Geldeç Hakkında

10+ Yılın Üzerinde Fitness Antrenörlüğü ve Spor Salonu İşletmeciliği İle Sayısız Sertifika Sahibi , Marka Tescilli Patentli Türkiye'nin ilk uzaktan pt antrenörü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
FitCevap'ta okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...
© 2019 FITCEVAP · Tüm hakları saklıdır.