Tıkla Ara

Yağ yakımı için en iyi kardiyo zamanı

Yağ yakımı için en iyi spor saati, hangi saatler arası spor yapmalıyım, kilo vermek için en iyi zaman, kilo vermek, yağ yakmak,

Yağ yakımı için en iyi kardiyo zamanı

 

Yağ Yakımı için Kardiyoyu ne zaman yapılmalı ?

 

Selamun Aleyküm fitcevap.com takipçileri ben özgür mustafa geldeç , bugün sizlere bana çokça sormuş olduğunuz sorulardan birisi olan kardiyoyu antrenmandan önce mi yapmam lazım yoksa sonramı sorusunun cevabını vereceğim inşallah.

-

Konumuza geçmeden önce arkadaşlar benımle calısan kısılerın degısımlerıne ve yorumlarına göz atmak isterseniz eğer www.uzaktanpt.com ‘ a girerek detayları inceleyebilirsiniz.

-

Öncelikle eğer izlemediyseniz kardiyo mu ağırlık mı videosunu izlerseniz kardiyonun ne kadar gerekli olup ne kadar gerekli olmadığını anlamış olursunuz böylece bu video sizin için daha açıklayıcı olmuş olur inşallah. Şimdi gelelim konumuza arkadaşlar , kardiyo dediğimiz şey kısaca kalp ritminin belli bir seviyeye çıkmasını sağlayan kardiyovaskuler egzersizlerdir , bunlara ip atlama , koşu , yürüyüş , bisiklet sürme vs gibi egzersizleri sıralayabiliriz. Kardiyonun zamanını belirlerkende ilk önce hedeflerimizi belirlememiz lazım ve daha sonra hedeflerimize göre kardiyonun zamanını belirlememiz lazım. O yüzden şimdi gelin hep beraber bunları inceleyelim.

1-      Amacımız ciddi yağ yakmak ise , yani yağ oranımız çok fazla ise sabah uyanır uyanmaz 20 30 dakikalık hafif tempo kardiyo yapmanız mantıklı olacaktır. Bu kardiyoya örnek verecek olursak eğer 20 30 dakikalık normal tempo yürüyüş yapabilirsiniz , asla koşmanızı önermiyorum , zira zaten sabah aç karna olduğundan dolayı baş dönmesi göz kararması yaşayabilirsiniz. O yüzden kardiyoyu normal tempo olarak , zorlanmadan yapmanız gerekmektedir. Eğer bu şekilde yaptığınız zamandada baş dönmesi vs yaşıyorsanız o zaman onuda yapmayın… Sağlık herşeyden önce gelir. Ama bu zamana kadar sabah kardiyo yapanlarda baş dönmesi yaşayana rastlamadım bunuda dip not olarak belirteyim.  Peki neden sabah aç karna kardiyo yapmalıyız ? onuda hemen sizlere anlatayım. Madde madde sayacak olursak eğer arkadaşlar , sabah uyandığımızda kandaki şeker oranı düşük olduğundan insülininde çok bir etkisi yoktur bununla beraber yağ yakıcı hormonlarda sabah ilk uyandığımızda tavan yaptığından dolayı yağ yakımı için ideal bir saat olmuş oluyor. Ayrıca vücutta uzun sureli açlık olduğundan dolayıda beslenmemizden arta kalan atık gıdalar vücudumuzda kalmamıştır yani vücut bir nevi sıfırlanmış modda diyebiliriz. Yani siz sabah kalktığınız zaman ufak bir kardıyo yaptığınızda direk yağ yakımına başlamış oluyorsunuz. Diğer türlü akşamları yaptığınızda ise vücut ilk önce akşama kadar yemiş olduğunuz besinleri eritme derdine düşüyor enerjiyi ordan çekiyor daha sonra yağlara geçiyor. O yüzden sabah aç karna ufak tempo kardıyo her zaman için çok daha iyidir.


2-      Amacımız normal derecede bir yağ yakımı ise yani çok yağlı değiliz ama karın bölgemizde basenlerde vs yağlarımız var diyelim ve sabah açkarna kardiyoda yapamadığımızı varsayalım. Eğer böyle bir durum varsa kardiyoyu antrenmandan önce yada sonra yapmanız sizin için çok bir şey ifade etmeyecektir, burda önemli olan sizin antrenmana gelene kadar ki yaptığınız beslenmedir , eğer antrenmandan önce 3 4 saatlik bir açlıkla gelirseniz ilk önce kardiyo yapsanız yağ yakımı için yeterli olacaktır daha sonrada ağırlık antrenmanı yapabilirsiniz. Ama siz yemekten 1 1.5 saat sonra salona geldiyseniz eğer ilk önce ağırlık antrenmanı yapıp daha sonra kardiyo yaparsanız daha iyi olacaktır, çünkü 1.5 saatlik açlık ağırlık antrenmanı için yeterli bir süredir yani midenizi dolu hissetmeyeceğiniz bir saat aralığıdır. O yüzden ilk önce ağırlık antrenmanını yaparsanız ortlama olarak 300 kalorilik sağlam bir antrenman çıkardığınızı varsayıyorum ve bunuda ortalama olarak 1 saatte bitirirseniz toplamda yine 3 saatlik bir açlık ile kardiyo yapmış oluyorsunuz buda sizin için iyi bir şey demektir.


3-      Ayrıca arkadaşlar şunuda belirtmeden edemeyeceğim , bazı hocalar işte kardiyo önce yapılmaz sonra yapılır diye ısrarla insanlara bunu söyleyip insanları belli bir kalıba sokuyorlar bu tamamen yanlış bir durumdur. Bu spor sadece tek bir faktör üzerinden değerlendirilecek bir spor değildir bir çok faktör işin içine katılarak değerlendirilmesi gerekir. Örneğin siz salona geldiniz ve canınız ilk önce kardıyo sonra ağırlık yapmak istiyor. Yapın arkadaşlar herhangi bir sorun teşkil etmez, yani a hocasının b hocasının dedıgıne bakmayın. Vücudunuz pıskolojınız motıvasyonunuz nasılsa ve o gün nasıl daha iyi hissedecekseniz onu yapın, tabiki burda abudık gubudık hareketler yapın demiyorum. Sadece kardiyo ıle alakalı olarak diyorum bunu. Yani kısacası arkadaşlar demek istediğim her zaman programınızda ufak degısıklıkler yapabılırsınız. Bakın ben her ögrencıme bu zamana kadar kardıyoyu once yada sonra dıye baskı yapmadım. Bazen önce yapar bazen sonra yapar bazen hıc yapmaz olur yanı bunlar arkadaşlar her zaman insanların pıskolojılerı motıvasyonları ve isteklerı aynı olmayabılır. Yani sonuç olarak siz eğer ki bir yarışmaya hazırlanmıyorsanız bu sekılde yapmanız gayet normaldır o yüzden bunu hıc ama hıc kafaya takmayın J

Evet arkadaşlar bir videonun daha sonuna geldik , eğer hocanız sizinle ilgilenmiyorsa benimle çalışan kişilerin değişim fotoğraflarına ve yorumlarına bakmak için benim fotoğrafıma tıklayıp web sitemi ziyaret edebilirsiniz , ayrıca alttaki videoya tıklayarakta sizler için önerdiğim videoyu izleyebilirsiniz. Videoları beğenmeyi , kanalıma abone olmayı ve zil butonuna basmayı unutmayın. Esselamu Aleyküm ve rahmetullah.


 

 

Özgür Mustafa Geldeç Hakkında

10+ Yılın Üzerinde Fitness Antrenörlüğü ve Spor Salonu İşletmeciliği İle Sayısız Sertifika Sahibi , Marka Tescilli Patentli Türkiye'nin ilk uzaktan pt antrenörü.

İlginizi Çekebilecek Yazılar
FitCevap'ta okuduğunuz yazılar ve rehberlere göre derlenmiş ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz bazı yazılar...
© 2019 FITCEVAP · Tüm hakları saklıdır.