GLUTAMİNE HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Glutamine Hakkında Önemli Bilgiler

Değerli okurlar supplement tanıtım.yarar ve yanlış kullanımdaki zararlarına değinmeye devam ediyoruz.bugünkü yazımda sizlere glutamin hakkında belkide hiç duymadığınız bilgiler verecem.

Tabiki karşıt görüşler vardır.bazı görüşler glutamin için vücut geliştirmenin olmazsa olmazı olarak değerlendirirken,bazı görüşler ise bunu fazla byütülmemesi gereken bir ek gıda olarak tanımlıyor.aşağıda sizlerle paylaşacağım yazımdan sonra glutaminin bizim sporumuz için ne kadar degerli oldugunu anlayacaksınız.

Peki glutamin nedir? Glütamin, insan vücudunda temel olmayan amino asit türü glutamate’in (ya da glütamik asidin) tükendiğinde ve nitrojen içeren amonyak moleküllerine bağlandığında üretilen bir aminoasittir.ve vücutta en çok bulunan amino asit özelliğini taşır. her kas dokusunda, kan plazmasında ve neredeyse tükettiğiniz her çeşit hayvansal üründe bulunabilir.

Glutamin ne etkiler yapar:
amonyağı temizler 
hücre gelişiminde ve doku onarımında kullanılmak üzere dokular arasında nitrojen transferini taşır,bu şekilde kaslara daha fazla besin gider ve kas yakımı çok düşük seviyeye iner.
protein sentezinde ve kırılmasında rol oynar. 
Tabii glutaminin vucutta salgılanmasını azaltan faktörler vardır,bunlar sayarsak:

hastalık, 
açlık ya da oruç
baskı/stres 
hamilelik ve emzirme
hızlı büyüme 
ağır ve yorucu egzersizler glutamin salgılanmasını azaltır ve ciddi anlamda eğer yoğun sporyaparsanız o dönem içinde hasta olma ,sakatlanma riskiniz çok artar.Eğer bu durumlardan birine sahipseniz ve ağır spor yapıyorsanız işte glutamıni muhakkak almanız lazım,eğer hamilelik varsa muhakkak doktorunuza danışmanız lazım.
SPORCU PERFORMANSINA ETKİSİ:
Yapılan birçok araştırmada direk olarak bir etki yaptığı kanıtlanmamıştır ,fakat,indirek olarak egzersiz performansını yükselttiğini ve glükoz ve eloktrolit içecekleriyle birleştiğinde sıvı ve elektrolit tutulumunu artırdığını bulmuştur.

Yapılan bazı araştırmalarda sadece creatin alan sporcularla 60 günlük creatin ile birlikte 4 gr glutamin alan sporcular kas kütlesinde yağsız gelişme olduğu belirlenmiştir.
GLUTAMİN SADE Mİ YOKSA KOMPLEKS Mİ?
Eğer glutamini,

1)L-ARJİNİN,,BCAA,KREATİN,VE PROTEİN TOZLARIYLA alırsanız bu performans ve kas gelişiminize daha iyi etki edecektir.

2)Glikoz ya da N-Acetylglucosamine: Glükoz yoksunluğu, glütamin tutlumunu azaltır ve hücre gelişimini ve canlılığını olumsuz etkiler. Eğer düşük karbonhidrat diyetindeyseniz takviye formunda bulunabilen glycoprotein N-acettylglucosamine (NAG) potansiyel olarak iyileşme ve hücre işlevini tetikleyerek glütamin tutulumunu ve metabolizmayı onarabilir.

DOZU ne olmalıdır?
Günlük kullanılması gereken dozaj 20-30 gr arasındadır.

Not: avrupa,amerika.türkiyede ve birçok sağlık merkezlerinde AİDS,KANSER,YATALAK FELÇli vs gibi kronik ve kas kaybının olabileceği hastalıklarda glutamin günde 20-30 gr olarak damardan verilmektedir.bununda nedeni kas kaybını yavaşlatmaktır.yani sizlere zararlı olduğunu savunan kitlenin bu supplementin bu hastalıklarda kullanıldığını bilmesi şarttır!!!


YAN ETKİLERİ: 

Yapılan bazı çalışmalarda 13 hafta ve üzeründe 2000 kat kadar fazla verilen dozlarda farelerde nörotokcik olduğu ıspatlanmıştır,ama siz eğer 30 gr ı günde geçmeycek şekilde alıyorsanız bu size hiçbir zaman zarar vermeyecektir.

NE ZAMAN almalı.
1)5 gr antremn öncesi

2)5gr antreman zor kısmında

3)10 gr antreman sonrasında yeterlidir.

4)Eger antreman gününüz değilse o zaman günde 3 kez 5 gr glutamin almanız ve kandaki konsantrasyonu korumanız gerekir.

Bu makale 359 defa okunmuştur.
VİDEOLARIM
ÖZGÜR MUSTAFA GELDEÇ KİMDİR?

2. Kademe Fitness Antrenörü Olan ve sayısız fitness semineri ve kurslarına katılan , Türkiyeyi uzaktan pt sistemi ile tanıştıran ve 10 Yılın üzerinde fitness antrenörlük ve uzaktan pt kariyeri olan Özgür Mustafa Geldeç , Celal Bayar Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Mezunu. Ayrıca 2011 yılında dünyaca ünlü Men’s Health dergisi eylül sayısında kazananlar kulübü sayfasında yer aldı.
› devamını oku

FACEBOOK
Özgür Mustafa GELDEÇ © 2007 - 2018 Tüm Hakları Saklıdır.